• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Tepede iki minare var, ama cami yok!

2022-06-23 21:52:58
Tepede iki minare var, ama cami yok!

Sivas'ın Zara ilçesi Tuzlagözü köyünde camiye gitmek için minareleri takip edenler vardıklarında camiyi yerinde bulamıyor.

#1
Foto - MİNARE VAR, CAMİ NEREDE? Sivas'ın Zara ilçesi Tuzlagözü köyünde bulunan yaklaşık bir asırlık cami, camiden uzak bir tepede bulunan 2 minaresi ile dikkat çekiyor.

MİNARE VAR, CAMİ NEREDE? Sivas'ın Zara ilçesi Tuzlagözü köyünde bulunan yaklaşık bir asırlık cami, camiden uzak bir tepede bulunan 2 minaresi ile dikkat çekiyor.

#2
Foto - YABANCILAR CAMİYİ BULAMIYOR: Cami köy meydanında bulunurken, minareler yaklaşık 300 metre mesafedeki hakim bir tepede bulunuyor. Köyde ilk yolu düşenler camiye ulaşabilmek için minareleri takip ediyor. Minarelerin yanına vardıklarında ise aradıkları camiyi bulamıyorlar.

YABANCILAR CAMİYİ BULAMIYOR: Cami köy meydanında bulunurken, minareler yaklaşık 300 metre mesafedeki hakim bir tepede bulunuyor. Köyde ilk yolu düşenler camiye ulaşabilmek için minareleri takip ediyor. Minarelerin yanına vardıklarında ise aradıkları camiyi bulamıyorlar.

#3
Foto - İŞTE HİÂYESİ.... Cami köyün dar bir vadi içerisinde kalan sınırlarında inşa edildi. Cami, çukur bir alanda bulunduğu için okunan ezanlar köyün açık alanda kalan kısmında duyulmuyordu. Bu nedenle camiden 300 metre uzaklıktaki hakim tepede bir minare inşa edildi. İnşa edilen minare de alçakta kalınca daha yüksek bir tepede daha uzun ikinci bir minare daha yapıldı. Bu şekilde minareden okunan ezanlar köyün tamamından işitilir oldu.

İŞTE HİÂYESİ.... Cami köyün dar bir vadi içerisinde kalan sınırlarında inşa edildi. Cami, çukur bir alanda bulunduğu için okunan ezanlar köyün açık alanda kalan kısmında duyulmuyordu. Bu nedenle camiden 300 metre uzaklıktaki hakim tepede bir minare inşa edildi. İnşa edilen minare de alçakta kalınca daha yüksek bir tepede daha uzun ikinci bir minare daha yapıldı. Bu şekilde minareden okunan ezanlar köyün tamamından işitilir oldu.

#4
Foto -

"MİNARE BURADA CAMİ NEREDE" Köy muhtarı Kudret Şimşek, köylerine ilk kez yolu düşenlerin durumu şaşkınlıkla karşıladıklarını belirterek, “Köyde elektriğin bulunmadığı zamanlarda köy aşağı tarafta kaldığı için minare o tepeye yapılmış. Hoca tepedeki minareye çıkıp köyün her iki tarafında ezanını duyururmuş. Köyümüze gelenler camiyi soruyor. Minareyi köyün içinden görünce camiyi orada görüp minareyi takip ediyorlar fakat camiyi bulamıyorlar. Daha sonra köylülere minare burada ama cami nerde diye sormak zorunda kalıyorlar ve o şekilde buluyorlar. Görenler özellikle fotoğraf çekiliyor minare ve caminin arasındaki mesafeyi çekiyorlar. Ziyaret gibi gelip kullanıyorlar burayı. Türkiye'de sadece bu köyde minare 150-200 metre uzaklıkta” şeklinde konuştu.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23