• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Temiz hava ve burundan nefes almanın önemi

2020-02-21 17:19:54
Temiz hava ve burundan nefes almanın önemi

Burun solumu çok önemlidir, burun soluduğumuz havayı süzer, nemlendirir ve havayı ısıtır. Akciğerlere temiz süzülmüş, nemli havanın ulaşmasını sağlar.

#1
Foto - TEMİZ HAVA: Şehir hayatının en büyük problemlerinden biri kuşku yok ki hava kirliliğidir. Etkileri kısa vadede hissedilmezken, uzun vadede sağlığı tehdit edici boyuta ulaşır. Kalabalık metropollerde, şehir ve kasabalarda kısacası doğadan uzaklaşılan her alanda alınan her nefes beraberinde, çıplak gözle görülmesi imkansız küçüklükteki egzoz salınımları, toz akarı alerjenleri hatta toner tozu gibi partikülleri vücuda taşır. Hem iç hem de dış alanlarda solunan kirli hava içinde gizli toksinler, burun ve akciğerler aracılığı ile vücudun içine alınır, kan akışı ile de vücudun her yerine ulaşır. İşte tam da bu noktada temiz hava solumanın önemi devreye girer.

TEMİZ HAVA: Şehir hayatının en büyük problemlerinden biri kuşku yok ki hava kirliliğidir. Etkileri kısa vadede hissedilmezken, uzun vadede sağlığı tehdit edici boyuta ulaşır. Kalabalık metropollerde, şehir ve kasabalarda kısacası doğadan uzaklaşılan her alanda alınan her nefes beraberinde, çıplak gözle görülmesi imkansız küçüklükteki egzoz salınımları, toz akarı alerjenleri hatta toner tozu gibi partikülleri vücuda taşır. Hem iç hem de dış alanlarda solunan kirli hava içinde gizli toksinler, burun ve akciğerler aracılığı ile vücudun içine alınır, kan akışı ile de vücudun her yerine ulaşır. İşte tam da bu noktada temiz hava solumanın önemi devreye girer.

#2
Foto - TEMİZ HAVANIN ÖNEMİ: Kirli havaların öksürüğü artırır. Bu yüzden sıklıkla temiz havaya ihtiyaç duyulur. Alınan nefesin burundan temin edilmesinin gerekir. Özellikle temiz hava çok önemli. Kışın kirli havalar öksürük şikayetinin en büyük nedeni olabilir.

TEMİZ HAVANIN ÖNEMİ: Kirli havaların öksürüğü artırır. Bu yüzden sıklıkla temiz havaya ihtiyaç duyulur. Alınan nefesin burundan temin edilmesinin gerekir. Özellikle temiz hava çok önemli. Kışın kirli havalar öksürük şikayetinin en büyük nedeni olabilir.

#3
Foto - ODAYI HAVALANDIRMAK: Kirli havadaki partiküller öksürük refleksini uyandıran bir etken. Onun için temiz havalı ortamlarda bulunmamız gerekiyor. Yapacağımız en önemli etken bulunduğumuz odanın sık sık havalandırmamız. Kalabalık ortamlarda bu iş daha önemli. Kışın çok kalabalık ortamlarda bulunmamamız gerekiyor.

ODAYI HAVALANDIRMAK: Kirli havadaki partiküller öksürük refleksini uyandıran bir etken. Onun için temiz havalı ortamlarda bulunmamız gerekiyor. Yapacağımız en önemli etken bulunduğumuz odanın sık sık havalandırmamız. Kalabalık ortamlarda bu iş daha önemli. Kışın çok kalabalık ortamlarda bulunmamamız gerekiyor.

#4
Foto - KOAH VE ASTIM HASTALARI: Bunun gibi kronik hatalıkları olan kişiler kalabalık ortamlarda bulunmamalı. Hem odanın havasının temiz olmadığı için hem de ortamdaki kişilerin muhtemelen enfeksiyonlarından sakınmak için. Enfeksiyon olduğunu düşündüğümüz kişiler ile karşılaştığımız zaman özellikle eşlik eden hastalığı olan hastalarımız maske kullanabilirler. Ayrıca burundan nefes almak da en sağlıklı durumdur. Çünkü burun ilk olarak havadaki zararlı partikülleri ve enfeksiyon ajanlarını tutma özelliğine sahiptir. Onun için ağızdan değil burundan nefes alıp vermemiz çok önemlidir. Burundan nefes almak koruyucu bir mekanizmadır.

KOAH VE ASTIM HASTALARI: Bunun gibi kronik hatalıkları olan kişiler kalabalık ortamlarda bulunmamalı. Hem odanın havasının temiz olmadığı için hem de ortamdaki kişilerin muhtemelen enfeksiyonlarından sakınmak için. Enfeksiyon olduğunu düşündüğümüz kişiler ile karşılaştığımız zaman özellikle eşlik eden hastalığı olan hastalarımız maske kullanabilirler. Ayrıca burundan nefes almak da en sağlıklı durumdur. Çünkü burun ilk olarak havadaki zararlı partikülleri ve enfeksiyon ajanlarını tutma özelliğine sahiptir. Onun için ağızdan değil burundan nefes alıp vermemiz çok önemlidir. Burundan nefes almak koruyucu bir mekanizmadır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı