• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
26
Tehlike geçmiş değil, önümüzdeki haftayı işaret ettiler! Avrupa ülkesi harekete geçti

2020-12-02 18:10:16
Tehlike geçmiş değil, önümüzdeki haftayı işaret ettiler! Avrupa ülkesi harekete geçti

İngiltere'de karantina sona erdi ve "3 aşamalı önlem" kararı onaylandı.

#1
Foto - İngiltere'de yaklaşan Noel sebebiyle ulusal karantinanın sona ermesinin ardından Londra'da mağazalar, restoran, bar ve kafeler yeniden açıldı.

İngiltere'de yaklaşan Noel sebebiyle ulusal karantinanın sona ermesinin ardından Londra'da mağazalar, restoran, bar ve kafeler yeniden açıldı.

#2
Foto - Aynı zamanda İngiliz Parlamentosu, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında hükümetin aldığı 3 aşamalı önlem kararını onayladı.

Aynı zamanda İngiliz Parlamentosu, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında hükümetin aldığı 3 aşamalı önlem kararını onayladı.

#3
Foto - Buna göre, ilk aşamada restoran ve barlar ancak 23.00'e kadar açık kalabilecek, mümkünse evden çalışılacak.

Buna göre, ilk aşamada restoran ve barlar ancak 23.00'e kadar açık kalabilecek, mümkünse evden çalışılacak.

#4
Foto - 2. aşamada, kapalı mekanda başka bir hane üyesiyle görüşülemeyecek, dışarıdaki buluşmalar ise 6 kişiyle sınırlandırılacak, barlar ancak restoran olarak hizmet verebilecek, alkollü içecekler sadece yemeklerin yanında satılabilecek.

2. aşamada, kapalı mekanda başka bir hane üyesiyle görüşülemeyecek, dışarıdaki buluşmalar ise 6 kişiyle sınırlandırılacak, barlar ancak restoran olarak hizmet verebilecek, alkollü içecekler sadece yemeklerin yanında satılabilecek.

#5
Foto - 3. aşamada ise kapalı spor salonları hizmet veremeyecek, gerekli olmadığı sürece seyahat edilemeyecek, barlar ve restoranlar ancak paket servisi yapabilecek ve spor etkinlikleri düzenlenmeyecek.

3. aşamada ise kapalı spor salonları hizmet veremeyecek, gerekli olmadığı sürece seyahat edilemeyecek, barlar ve restoranlar ancak paket servisi yapabilecek ve spor etkinlikleri düzenlenmeyecek.

#6
Foto - Koronavirüs tehlikesi devam ederken aşı ile ilgili de haberler gelmeye devam ediyor.

Koronavirüs tehlikesi devam ederken aşı ile ilgili de haberler gelmeye devam ediyor.

#7
Foto - İngiltere, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısını gelecek hafta uygulamaya başlayacak

İngiltere, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısını gelecek hafta uygulamaya başlayacak

#8
Foto - İngiltere'de yaygın kullanımına izin verilen, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının gelecek hafta uygulanmaya başlanacağı bildirildi.

İngiltere'de yaygın kullanımına izin verilen, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının gelecek hafta uygulanmaya başlanacağı bildirildi.

#9
Foto - İngiltere Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesinin (JCVI) öncelikli grupların aşı almaları için nihai tavsiyesini kısa bir süre sonra yayımlayacağı belirtildi.

İngiltere Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesinin (JCVI) öncelikli grupların aşı almaları için nihai tavsiyesini kısa bir süre sonra yayımlayacağı belirtildi.

#10
Foto - Açıklamada, bakımevlerinde kalanlar, sağlık personelleri, yaşlılar ve klinik olarak aşırı derecede savunmasız olanların öncelikli grup içinde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, bakımevlerinde kalanlar, sağlık personelleri, yaşlılar ve klinik olarak aşırı derecede savunmasız olanların öncelikli grup içinde bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

#11
Foto - JCVI'dan daha önce yapılan açıklamalarda, aşının ilk uygulanacağı gruplar bakımevlerinde kalanlar ve bakımevi çalışanları, 80 yaşın üzerindekiler ve sağlık personelleri şeklinde sıralanmıştı.

JCVI'dan daha önce yapılan açıklamalarda, aşının ilk uygulanacağı gruplar bakımevlerinde kalanlar ve bakımevi çalışanları, 80 yaşın üzerindekiler ve sağlık personelleri şeklinde sıralanmıştı.

#12
Foto - Aşının, haftaya uygulanmaya başlayacağı duyurulan açıklamada,

Aşının, haftaya uygulanmaya başlayacağı duyurulan açıklamada, "Ulusal Sağlık Servisi (NHS), büyük ölçekli aşılama programları sunma konusunda onlarca yıllık deneyime sahiptir. Aşılamaya uygun olan herkese bakım ve destek sağlamak için kapsamlı hazırlıklarını uygulamaya koymaya başlayacaktır." ifadelerine yer verildi.

#13
Foto - İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, aşının gelecek haftadan itibaren İngiltere'de kullanıma sunulacağını kaydetti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, aşının gelecek haftadan itibaren İngiltere'de kullanıma sunulacağını kaydetti.

#14
Foto - Sky News'e konuşan Sağlık Bakanı Matt Hancock ise aşının onaylanmasının

Sky News'e konuşan Sağlık Bakanı Matt Hancock ise aşının onaylanmasının "harika" bir haber olduğunu söyledi.

#15
Foto - Hancock,

Hancock, "İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), aşının kullanıma sunulmasına klinik olarak izin verdi. NHS bunu gerçekleştirmeye hazır. Gelecek haftanın başlarında Kovid-19'a karşı aşılama programına başlayacağız." diye konuştu.

#16
Foto - Halk aşıyı satın alamayacak BBC'de konuya ilişkin yer alan bir haberde, aşının ücretsiz olarak uygulanacağı ve halkın aşıyı eczanelerden bir ödeme karşılığında elde edemeyeceği aktarıldı.

Halk aşıyı satın alamayacak BBC'de konuya ilişkin yer alan bir haberde, aşının ücretsiz olarak uygulanacağı ve halkın aşıyı eczanelerden bir ödeme karşılığında elde edemeyeceği aktarıldı.

#17
Foto - İngilizlerin sağlık ocaklarından veya aşılama merkezlerinden alacakları bir mektupla ne zaman aşı olacaklarını öğrenecekleri kaydedilen haberde, aşının dağıtımı ve uygulanması için 30 bin gönüllünün görevlendirileceği, bunlardan bazılarının aşı yapmak için de eğitileceği belirtildi. MHRA, Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısının yaygın kullanımına onay vermişti.

İngilizlerin sağlık ocaklarından veya aşılama merkezlerinden alacakları bir mektupla ne zaman aşı olacaklarını öğrenecekleri kaydedilen haberde, aşının dağıtımı ve uygulanması için 30 bin gönüllünün görevlendirileceği, bunlardan bazılarının aşı yapmak için de eğitileceği belirtildi. MHRA, Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısının yaygın kullanımına onay vermişti.

#18
Foto - Tescillenen ilk Kovid-19 aşısı Mesajcı Ribo Nükleik Asit (mRNA) temelli aşı adayı, dünyada tescillenen ilk Kovid-19 aşısı olmuştu.

Tescillenen ilk Kovid-19 aşısı Mesajcı Ribo Nükleik Asit (mRNA) temelli aşı adayı, dünyada tescillenen ilk Kovid-19 aşısı olmuştu.

#19
Foto - Aşı, 10 ay gibi kısa bir sürede klinik öncesi geliştirme çalışmaları ve 3 aşama klinik denemeleri tamamlayarak onay almayı başarmıştı. ABD'de Pfizer, Çin'de Fosun Pharma ilaç firmalarının üretim lisansını aldığı aşı adayı için 1'inci ve 2'nci aşama klinik denemelerinin Almanya’da yürütülmesinin ardından 27 Temmuz’da ABD, Arjantin ve Almanya’nın aralarında olduğu ülkelerde 30 bin sağlıklı gönüllünün katılması hedefiyle 3. aşama klinik denemeler başlatılmıştı.

Aşı, 10 ay gibi kısa bir sürede klinik öncesi geliştirme çalışmaları ve 3 aşama klinik denemeleri tamamlayarak onay almayı başarmıştı. ABD'de Pfizer, Çin'de Fosun Pharma ilaç firmalarının üretim lisansını aldığı aşı adayı için 1'inci ve 2'nci aşama klinik denemelerinin Almanya’da yürütülmesinin ardından 27 Temmuz’da ABD, Arjantin ve Almanya’nın aralarında olduğu ülkelerde 30 bin sağlıklı gönüllünün katılması hedefiyle 3. aşama klinik denemeler başlatılmıştı.

#20
Foto - Pfizer ve BioNTech, 18 Kasım'da 3'üncü aşama klinik denemelerini tamamladığını, aşı adayının virüse karşı bağışıklık sağlamada yüzde 95 etkili olduğunu bildirmişti. Şirketler, aşı adayının acil kullanımına izin verilmesi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile Avrupa İlaç Ajansına (EMA) başvurularda bulunmuştu.

Pfizer ve BioNTech, 18 Kasım'da 3'üncü aşama klinik denemelerini tamamladığını, aşı adayının virüse karşı bağışıklık sağlamada yüzde 95 etkili olduğunu bildirmişti. Şirketler, aşı adayının acil kullanımına izin verilmesi için ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile Avrupa İlaç Ajansına (EMA) başvurularda bulunmuştu.

#21
Foto - Türkiye 25 milyon doz almayı planlıyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Kasım'da, Türkiye'nin aşı adayından, 1 milyonu aralıkta olmak üzere kış aylarında 25 milyon doz satın almak üzere görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı. Şirket, aşıdan 2020 sonuna kadar 100 milyon ve 2021 sonuna kadar ise yaklaşık 1,3 milyar doz üretmeyi planlıyor.

Türkiye 25 milyon doz almayı planlıyor Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Kasım'da, Türkiye'nin aşı adayından, 1 milyonu aralıkta olmak üzere kış aylarında 25 milyon doz satın almak üzere görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı. Şirket, aşıdan 2020 sonuna kadar 100 milyon ve 2021 sonuna kadar ise yaklaşık 1,3 milyar doz üretmeyi planlıyor.

#22
Foto - İngiltere'de, Kovid-19 aşısının kullanımında

İngiltere'de, Kovid-19 aşısının kullanımında "öncelikli olacakların" listesi açıklandı

#23
Foto - Buna göre, aşılamanın öncelikli yapılacağı gruplar şu şekilde sıralandı: 1- Bakım evinde kalanlar ve bakıcıları, 2- 80 yaş üstündekiler ile sağlık çalışanları, 3- 75 yaş üstündekiler, 4- 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 5- 65 yaş üstündekiler,

Buna göre, aşılamanın öncelikli yapılacağı gruplar şu şekilde sıralandı: 1- Bakım evinde kalanlar ve bakıcıları, 2- 80 yaş üstündekiler ile sağlık çalışanları, 3- 75 yaş üstündekiler, 4- 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 5- 65 yaş üstündekiler,

#24
Foto - 6- 16-64 yaş arasında ölüm riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 7- 60 yaş üstündekiler, 8- 55 yaş üstündekiler, 9- 50 yaş üstündekiler.

6- 16-64 yaş arasında ölüm riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 7- 60 yaş üstündekiler, 8- 55 yaş üstündekiler, 9- 50 yaş üstündekiler.

#25
Foto - Hamilelere ve 16 yaşın altındaki çocuklara aşı yapılmayacağı belirtilen belgede, hamile olanlara ve ilk doz aşının yapılmasından sonraki üç ay içinde hamile kalma ihtimali olanlara aşı talebinde bulunmamaları tavsiyesinde bulunuldu.

Hamilelere ve 16 yaşın altındaki çocuklara aşı yapılmayacağı belirtilen belgede, hamile olanlara ve ilk doz aşının yapılmasından sonraki üç ay içinde hamile kalma ihtimali olanlara aşı talebinde bulunmamaları tavsiyesinde bulunuldu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23