• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
Taş oyması ustası ölmeden kendi mezar taşını da yaptı

2021-01-24 22:03:47
Taş oyması ustası ölmeden kendi mezar taşını da yaptı

Trabzon'un Maçka ilçesinde yaşayan Yadigar Birinci, 70 yaşından sonra kendi gayretiyle öğrendiği taş oymacılığını, ilerlemiş yaşına rağmen sürdürüyor.

#1
Foto - ÖLMEDEN ÖNCE KENDİ MEZAR TAŞINI DA YAPTI: Trabzon`un Maçka ilçesinde yaşayan 79 yaşındaki Yadigar Birinci, kendi çabalarıyla öğrendiği taş oymacılığını sürdürürken, kendi mezar taşını yapıp, doğum tarihini yazarak ölüm tarihini boş bıraktı.

ÖLMEDEN ÖNCE KENDİ MEZAR TAŞINI DA YAPTI: Trabzon`un Maçka ilçesinde yaşayan 79 yaşındaki Yadigar Birinci, kendi çabalarıyla öğrendiği taş oymacılığını sürdürürken, kendi mezar taşını yapıp, doğum tarihini yazarak ölüm tarihini boş bıraktı.

#2
Foto - EL EMEĞİ, GÖZ NURU: İlçenin Köprüyanı Mahallesi`nde ikamet eden 4 çocuk babası Birinci, taş ocaklarından getirdiği 10 kilogram ağırlığındaki taş parçalarına çekiç ve kendisinin yaptığı kesici aletlerini kullanarak şekiller veriyor.

EL EMEĞİ, GÖZ NURU: İlçenin Köprüyanı Mahallesi`nde ikamet eden 4 çocuk babası Birinci, taş ocaklarından getirdiği 10 kilogram ağırlığındaki taş parçalarına çekiç ve kendisinin yaptığı kesici aletlerini kullanarak şekiller veriyor.

#3
Foto - KENDİ ATÖLYESİNİ KURDU: Eşinin vefatının ardından 16 yıldır tek başına yaşayan 9 torun sahibi Birinci, evinin yanında oluşturduğu atölyesinde, oğlunun taşlara çizdiği figürleri işliyor.

KENDİ ATÖLYESİNİ KURDU: Eşinin vefatının ardından 16 yıldır tek başına yaşayan 9 torun sahibi Birinci, evinin yanında oluşturduğu atölyesinde, oğlunun taşlara çizdiği figürleri işliyor.

#4
Foto - RADYOSU ONUN EN YAKIN ARKADAŞI: Yaklaşık 10 metrekare olan atölyesinde radyoda çalan türküler eşliğinde günde üç saat çalışan Birinci, kendi mezarını ve mezar taşını da hazırladı.

RADYOSU ONUN EN YAKIN ARKADAŞI: Yaklaşık 10 metrekare olan atölyesinde radyoda çalan türküler eşliğinde günde üç saat çalışan Birinci, kendi mezarını ve mezar taşını da hazırladı.

#5
Foto - EMEKLİLİKTEN SONRA... Birinci, uzun yol ve dolmuş şoförlüğünün yanı sıra uluslararası nakliyecilik yaparak emekli olduğunu belirterek, yurt dışında çıktığında mutlaka müze ve tarihi eserleri ziyaret ettiğini söyledi

EMEKLİLİKTEN SONRA... Birinci, uzun yol ve dolmuş şoförlüğünün yanı sıra uluslararası nakliyecilik yaparak emekli olduğunu belirterek, yurt dışında çıktığında mutlaka müze ve tarihi eserleri ziyaret ettiğini söyledi

#6
Foto - KENDİ YETENEĞİNİ KEŞFETTİ: Eşi vefat ettikten sonra yalnız kaldığını ifade eden Birinci, zamanla eski evlerden ve taş ocaklarından aldığı taşları işleyerek yeteneğini keşfettiğini dile getirdi.

KENDİ YETENEĞİNİ KEŞFETTİ: Eşi vefat ettikten sonra yalnız kaldığını ifade eden Birinci, zamanla eski evlerden ve taş ocaklarından aldığı taşları işleyerek yeteneğini keşfettiğini dile getirdi.

#7
Foto - USTA YANINDA YETİŞMEDİ: Birinci, taş oymacılığına yavaş yavaş başladığını anlatarak,

USTA YANINDA YETİŞMEDİ: Birinci, taş oymacılığına yavaş yavaş başladığını anlatarak, "Usta ya da çırak görmedim. Ne şekil, nasıl yapılır bilmeden başladım. Bu işten geri adım da atmadım. Azmettim, `ben bu işi yapacağım` dedim ve bu duruma kadar geldim. Taşlarım için ölçü veririm, biçtiririm, getirip atölyemde yavaş yavaş yaparım." dedi.

#8
Foto - AZMETMENİN ZAFERİ... Birinci, birkaç yıl önce kendisini geliştirerek, taşlara yazı yazmayı da öğrendiğini ifade etti. Heves etmenin her şeyin üstünde olduğunu vurgulayan Birinci, 300`ün üzerinde eser yaptığını, kıymetini bilenlere isteği üzerine sipariş alıp, yapıp verdiğini ancak maddi yönden bir beklentisinin olmadığını da kaydetti.

AZMETMENİN ZAFERİ... Birinci, birkaç yıl önce kendisini geliştirerek, taşlara yazı yazmayı da öğrendiğini ifade etti. Heves etmenin her şeyin üstünde olduğunu vurgulayan Birinci, 300`ün üzerinde eser yaptığını, kıymetini bilenlere isteği üzerine sipariş alıp, yapıp verdiğini ancak maddi yönden bir beklentisinin olmadığını da kaydetti.

#9
Foto - HER İŞİNİ KENDİSİ YAPIYOR: Birinci, ilerleyen yaşına rağmen her yere yürüyerek gittiğini dile getirerek,

HER İŞİNİ KENDİSİ YAPIYOR: Birinci, ilerleyen yaşına rağmen her yere yürüyerek gittiğini dile getirerek, "Yaptığım ağır işleri gençler bile zor yapar, birçok ameliyat ve operasyon geçirdiğim halde, hala sağlığım çok iyidir şükürler olsun, araba kullanırım, evimin temizliğini, ütümü, yemeğimi kendim yaparım." dedi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23