• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Sivilce karşıtı bir ürün alacakken daima kaçınmanız gereken zararlı bileşenler

2022-05-20 21:06:24
Sivilce karşıtı bir ürün alacakken daima kaçınmanız gereken zararlı bileşenler

Sivilce oldukça can sıkıcı bir cilt sorunudur. Bu sorundan kurtulmak için mümkün olan her ürünü kullanmak cazip gelebilir. Maalesef bu da başka bir dizi probleme yol açmaktadır. Sivilce karşıtı ürünler çoğu zaman cildin kurumasına ve tahriş olmasına yol açar. Sivilceyle mücadele etmek için tasarlanmış pek çok üründe zararlı bazı kimyasal bileşenler kullanılır. Bu yazıda bu bileşenlerin neler olduğunu bulabilirsiniz.

#1
Foto - Tahriş edici maddelerden kaçınmak için etiketlerdeki bileşenleri tanıyarak kontrolü daima elinizde bulundurmalısınız. Bir akne karşıtı ürün satın alacakken uzak durmanız gereken bileşenler şunlardır:

Tahriş edici maddelerden kaçınmak için etiketlerdeki bileşenleri tanıyarak kontrolü daima elinizde bulundurmalısınız. Bir akne karşıtı ürün satın alacakken uzak durmanız gereken bileşenler şunlardır:

#2
Foto - Sodyum Lauril Sülfat ve Kokamidopropil Betain Bu kimyasal maddeler, sivilce oluşumunu engelleyen cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Sodyum lauril sülfat (SLS) ve kokamidopropil betain (CAMS) gibi köpürtücü maddeler, zaten yeteri kadar hassas olan yüzümüzdeki doğal koruyucu yağ tabakasını yok eder. Cilt kendi ürettiği doğal yağ tabakası sayesinde korunamadığında, kaybettiği yağların yerini alması için sebum üretir. Bu süreç sonucunda gözenekler tıkanır ve yeni sivilcelerin meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Bu köpürtücü maddeler ayrıca son derece güçlü bir asitiktir. Bu yüzden cildin doğal pH dengesini bozar ve koruyucu asit örtüsünü zayıflatır. Alacağınız ürünün etiketinde bu zararlı maddelerin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Cildi nazikçe temizlemek ve ölü hücrelerden arındırmak için bir müslin bezi ile birlikte kullanmak en iyisidir.

Sodyum Lauril Sülfat ve Kokamidopropil Betain Bu kimyasal maddeler, sivilce oluşumunu engelleyen cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Sodyum lauril sülfat (SLS) ve kokamidopropil betain (CAMS) gibi köpürtücü maddeler, zaten yeteri kadar hassas olan yüzümüzdeki doğal koruyucu yağ tabakasını yok eder. Cilt kendi ürettiği doğal yağ tabakası sayesinde korunamadığında, kaybettiği yağların yerini alması için sebum üretir. Bu süreç sonucunda gözenekler tıkanır ve yeni sivilcelerin meydana gelmesi kaçınılmaz olur. Bu köpürtücü maddeler ayrıca son derece güçlü bir asitiktir. Bu yüzden cildin doğal pH dengesini bozar ve koruyucu asit örtüsünü zayıflatır. Alacağınız ürünün etiketinde bu zararlı maddelerin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Cildi nazikçe temizlemek ve ölü hücrelerden arındırmak için bir müslin bezi ile birlikte kullanmak en iyisidir.

#3
Foto - Alkol Köpürtücü maddelere ek olarak, sivilce karşıtı cilt temizleyicileri genellikle alkol denat (etanol veya etil alkol) içerir. Bunlar cildin hızlıca kurumasına sebep olur ve cilt üzerinde tahriş oluşumuna yol açar. Bunun yerine, karma cilt ya da yağlı cilt tipleri için üretilmiş bir doğal bitkisel su kullanmak çok daha iyi bir tercihtir. Bitkisel su sadece cildi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda onu yatıştırır ve canlandırır. Özellikle biberiye özü ile üretilmiş bir bitkisel su kullanırsanız sivilcelere karşı etkili bir şekilde mücadele etmiş olursunuz.

Alkol Köpürtücü maddelere ek olarak, sivilce karşıtı cilt temizleyicileri genellikle alkol denat (etanol veya etil alkol) içerir. Bunlar cildin hızlıca kurumasına sebep olur ve cilt üzerinde tahriş oluşumuna yol açar. Bunun yerine, karma cilt ya da yağlı cilt tipleri için üretilmiş bir doğal bitkisel su kullanmak çok daha iyi bir tercihtir. Bitkisel su sadece cildi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda onu yatıştırır ve canlandırır. Özellikle biberiye özü ile üretilmiş bir bitkisel su kullanırsanız sivilcelere karşı etkili bir şekilde mücadele etmiş olursunuz.

#4
Foto - Benzoil Peroksit ve Salisilik Asit Eğer cildiniz tahriş edici maddelere çabucak reaksiyon gösteriyorsa, bu iki kimyasal bileşeni içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Bu güçlü bileşenler, cildin nem dengesinin bozulup kurumasına ve tahriş olmasına yol açmaktadır. Buna bir alternatif olarak doğal bileşenlere sahip serumlar kullanabilirsiniz. Serumlar, genellikle sivilce karşıtı ürünlerin etkinliğine sahiptir. Üstelik cildi kurutup tahriş etmez. Sivilce tedavisi için ideal bir üründür ve cildin bu sorundan kurtulmasını kolaylaştırır.

Benzoil Peroksit ve Salisilik Asit Eğer cildiniz tahriş edici maddelere çabucak reaksiyon gösteriyorsa, bu iki kimyasal bileşeni içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Bu güçlü bileşenler, cildin nem dengesinin bozulup kurumasına ve tahriş olmasına yol açmaktadır. Buna bir alternatif olarak doğal bileşenlere sahip serumlar kullanabilirsiniz. Serumlar, genellikle sivilce karşıtı ürünlerin etkinliğine sahiptir. Üstelik cildi kurutup tahriş etmez. Sivilce tedavisi için ideal bir üründür ve cildin bu sorundan kurtulmasını kolaylaştırır.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23