• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Sahura kalktığında cünüp olunursa ne yapmak gerekiyor?

2020-02-27 15:57:46
Sahura kalktığında cünüp olunursa ne yapmak gerekiyor?

Cünüp iken sahur yemeği yenilir mi? Cünüp iken oruca niyet edilir mi? Üç ayların başlamasıyla birlikte üç aylarda oruç tutmak isteyenler sahura kalkmakta. Peki sahura kalkındığında guslü gerektirecek bir durum söz konusu oldu. Ancak imsak vaktine yetişecek vakit yok. Peki ne yapılmalı, gusül abdesti mi alınmalı yoksa imsak girdikten sonra mı gusül abdesti alınmalı? İmsaktan sonra gusül alınıp oruç tutulur mu?

#1
Foto - Sahura kalkıldığı zaman eğer ihtilam olunmuşsa ve de eğer gusül abdesti alındığı takdirde imsak girmiş olacaksa oruç tutulması mı lazım yoksa ne yapılması lazım?

Sahura kalkıldığı zaman eğer ihtilam olunmuşsa ve de eğer gusül abdesti alındığı takdirde imsak girmiş olacaksa oruç tutulması mı lazım yoksa ne yapılması lazım?

#2
Foto - Cünüplüğün oruca zararı yoktur. Cünüp aynı anda oruçlu da olabilir. Dolayısıyla sahura kalkıp gusletmesi gereken kişi, vakit dar ise ağzına burnuna ileri derecede su verir, sahuru yer, sonra vakit geçmiş bile olsa gusleder.

Cünüplüğün oruca zararı yoktur. Cünüp aynı anda oruçlu da olabilir. Dolayısıyla sahura kalkıp gusletmesi gereken kişi, vakit dar ise ağzına burnuna ileri derecede su verir, sahuru yer, sonra vakit geçmiş bile olsa gusleder.

#3
Foto - Bu gusul esnasında ayrıca ağzına burnuna su vermesine gerek yoktur. Cünüp oruc bozuldu zannıyle yememeli içmemeli. Orucu devam etmektedir. Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez.

Bu gusul esnasında ayrıca ağzına burnuna su vermesine gerek yoktur. Cünüp oruc bozuldu zannıyle yememeli içmemeli. Orucu devam etmektedir. Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez.

#4
Foto - Cünüp iken tutulan oruç geçerli midir?

Cünüp iken tutulan oruç geçerli midir?

#5
Foto - Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

#6
Foto - Cünüpken oruca niyet edilir mi? Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir. Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.

Cünüpken oruca niyet edilir mi? Cünüp iken oruca niyet etmek ve oruca başlamak caizdir. Ancak sabah namazını ve diğer vakit namazlarını geçirecek kadar cünüp kalmak çok büyük günahtır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı