• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
14
Oto ekspertiz nasıl yapılır? Oto ekspertizde nelere bakılıyor

2020-02-15 09:02:08
Oto ekspertiz nasıl yapılır? Oto ekspertizde nelere bakılıyor

Bir otomobil satın almak istiyorsanız yapılması gereken ilk ilk arabayı oto ekspertize sokmak. Araç ekspertiz raporu nasıl yapılır, araç ekspertiz nasıl yapılır? sorularını ikinci el araç almak isteyen vatandaşlar tarafından sıkça sorulmakta. İkinci el araç almak isteyenlerin riske girmeden gönül rahatlığı ile araç almalarını sağlayan Oto ekspertiz ile aracın tüm ön kontrolleri yapılmakta. Peki oto ekspertiz nedir, nasıl yapılır, yapılması için gereken malzeme ve kriterler nelerdir? Oto ekspertizde hangi işlemler yapılır? Oto ekspertizde nelere bakılıyor? İşte detaylar.

#1
Foto - Araç sahipleri kendi bilgileri ve tecrübelerine ayrıca satıcının beyanına dayanarak almış oldukları araçlarında sonradan ortaya çıkan masraflar ile mağdur olmaktadırlar. Özellikle boya ve kaporta da tespit edilen hasarlar aracın değerini çok daha aşağılara çekmekte.

Araç sahipleri kendi bilgileri ve tecrübelerine ayrıca satıcının beyanına dayanarak almış oldukları araçlarında sonradan ortaya çıkan masraflar ile mağdur olmaktadırlar. Özellikle boya ve kaporta da tespit edilen hasarlar aracın değerini çok daha aşağılara çekmekte.

#2
Foto - 2. El araba alacakların mağduriyet yaşamaması için oto ekspertiz yaptırmaları oldukta önemlidir. Peki ikinci el arabayı oto ekspertize götürdük. Peki oto ekspertizde nelere bakılıyor? Oto ekspertizde 2. El araç aşağıdaki testlerden geçmekte.

2. El araba alacakların mağduriyet yaşamaması için oto ekspertiz yaptırmaları oldukta önemlidir. Peki ikinci el arabayı oto ekspertize götürdük. Peki oto ekspertizde nelere bakılıyor? Oto ekspertizde 2. El araç aşağıdaki testlerden geçmekte.

#3
Foto - Ön Takım Boşluk Kontrolü Aracın ön takım parçaları kontrol edilir. Problemler tespit edilir

Ön Takım Boşluk Kontrolü Aracın ön takım parçaları kontrol edilir. Problemler tespit edilir

#4
Foto - Yanal Kayma Rot-balans ayarları ve aks boşluklarının olup olmadığı kontrol edilir

Yanal Kayma Rot-balans ayarları ve aks boşluklarının olup olmadığı kontrol edilir

#5
Foto - Arıza Tespit ABS, AİRBAG, Şanzıman ve motor sorunları tespit edilir

Arıza Tespit ABS, AİRBAG, Şanzıman ve motor sorunları tespit edilir

#6
Foto - Güç Ölçümü Araçlarımızın beygir, Tork ve aktarma organlarındaki sürtünmeye bağlı güç kayıpları kontrol edilir

Güç Ölçümü Araçlarımızın beygir, Tork ve aktarma organlarındaki sürtünmeye bağlı güç kayıpları kontrol edilir

#7
Foto - Fren Testi 2. El araç alımında ekspertiz yaptırmak hayati önem taşımaktadır

Fren Testi 2. El araç alımında ekspertiz yaptırmak hayati önem taşımaktadır

#8
Foto - Süspansiyon Testi Süspansiyon sisteminde meydana gelen problemler kontrol edilir

Süspansiyon Testi Süspansiyon sisteminde meydana gelen problemler kontrol edilir

#9
Foto - Araç Şasi Ölçümü Motor kayışları, direksiyon kutusu kontrolü, difrenasiyel kontrolü, şanzıman kontrolü

Araç Şasi Ölçümü Motor kayışları, direksiyon kutusu kontrolü, difrenasiyel kontrolü, şanzıman kontrolü

#10
Foto - Kaporta-Boya Kontrolü Boya ve kaporta kontrolleri yapılır. Araç kaportasında değişen var mı tespit edilir.

Kaporta-Boya Kontrolü Boya ve kaporta kontrolleri yapılır. Araç kaportasında değişen var mı tespit edilir.

#11
Foto - Oto ekspertiz nasıl yapılır? Bir otomobil satın almak istiyorsunuz ve arabanın detaylı ekspertizi için bir oto ekspertiz firmasına gitmeniz gerekiyor. Detaylı oto ekspertiz yaptırdığınızda alacağınız araçla ilgili en ufak ayrıntısına kadar otomobilde çıkacak problemleri görmeniz sağlanır.

Oto ekspertiz nasıl yapılır? Bir otomobil satın almak istiyorsunuz ve arabanın detaylı ekspertizi için bir oto ekspertiz firmasına gitmeniz gerekiyor. Detaylı oto ekspertiz yaptırdığınızda alacağınız araçla ilgili en ufak ayrıntısına kadar otomobilde çıkacak problemleri görmeniz sağlanır.

#12
Foto - Bu sayede alacağınız otomobilin geçmiş kazalarının olup olmadığını öğrenebilir ve ayrıntılı bir şekilde aracın mevcut durumu hakkında bilgi almış olursunuz. Oto ekspertizde araç öncelikle motor testine alınır. Burada gücü, yıpranma payı ve aşınma durumu belirlenir. Sonraki aşamada bilgisayarlarla ve teknik ekip eşliğinde aracın boya, kaporta, değişen parçalar, hangi parçalarda boya olup olmadığı, kazaya karışıp karışmadığı kontrol edilir.

Bu sayede alacağınız otomobilin geçmiş kazalarının olup olmadığını öğrenebilir ve ayrıntılı bir şekilde aracın mevcut durumu hakkında bilgi almış olursunuz. Oto ekspertizde araç öncelikle motor testine alınır. Burada gücü, yıpranma payı ve aşınma durumu belirlenir. Sonraki aşamada bilgisayarlarla ve teknik ekip eşliğinde aracın boya, kaporta, değişen parçalar, hangi parçalarda boya olup olmadığı, kazaya karışıp karışmadığı kontrol edilir.

#13
Foto - Daha sonra sırasıyla DYNO kontrolü, yol similasyonu, çeşitli normlarda motor gücü ölçümleri, tork ölçümü, şanzıman aralık ölçümü ve tekerlek gücü ölçümü gibi bütün bölümleri en ince ayrıntısına kadar incelenir. Sırasıyla mekanik, iç, dış, alt kontroller yapılır. İnceleme sonucunda kişiye aracın hangi bölümlerinde hasar olduğunu belirten teknik rapor hazırlanır.

Daha sonra sırasıyla DYNO kontrolü, yol similasyonu, çeşitli normlarda motor gücü ölçümleri, tork ölçümü, şanzıman aralık ölçümü ve tekerlek gücü ölçümü gibi bütün bölümleri en ince ayrıntısına kadar incelenir. Sırasıyla mekanik, iç, dış, alt kontroller yapılır. İnceleme sonucunda kişiye aracın hangi bölümlerinde hasar olduğunu belirten teknik rapor hazırlanır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı