• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
11
 Oruç tut, sıhhat bul: Orucun bedene verdiği 10 şifa

2021-04-21 23:39:49
Oruç tut, sıhhat bul: Orucun bedene verdiği 10 şifa

Dinimiz İslam'da ibadetlerin hem ruha, hem de bedene faydaları vardır. Bir aylık oruç adeta altın reçete gibidir. Oruç bedenin zindeliği ve sağlığı için bulunmaz bir fırsattır. İşte oruç tutanın bedenindeki 10 şifası...

#1
Foto - 1- KALP: Kalbin önündeki sıvı barajını azalttığı için, su içmemekle kalbe mutlak bir istirahat sağlamış olur.

1- KALP: Kalbin önündeki sıvı barajını azalttığı için, su içmemekle kalbe mutlak bir istirahat sağlamış olur.

#2
Foto - 2- TANSİYON VE DOLAŞIM SİSTEMİ: Oruç, özellikle küçük tansiyonu mutlaka düşürdüğü için, dolaşım sisteminin en iyi sakinleştiricisidir.

2- TANSİYON VE DOLAŞIM SİSTEMİ: Oruç, özellikle küçük tansiyonu mutlaka düşürdüğü için, dolaşım sisteminin en iyi sakinleştiricisidir.

#3
Foto - 3- KAN: Kan içindeki besin artıklarını özellikle orucun son saatlerinde tamamen yok eder ki, bunların başında yağ artıkları (Lipit kolesterol) gelir.

3- KAN: Kan içindeki besin artıklarını özellikle orucun son saatlerinde tamamen yok eder ki, bunların başında yağ artıkları (Lipit kolesterol) gelir.

#4
Foto - 4- SİNDİRİM SİSTEMİ: Oruç, ömür boyu kesiksiz çalışan sindirim sistemi hücrelerinin revizyonu için bulunmaz bir fırsat sağlar. Böylece Ramazan`da mide ve bağırsaktaki birçok aksaklıklar giderilmiş olur.

4- SİNDİRİM SİSTEMİ: Oruç, ömür boyu kesiksiz çalışan sindirim sistemi hücrelerinin revizyonu için bulunmaz bir fırsat sağlar. Böylece Ramazan`da mide ve bağırsaktaki birçok aksaklıklar giderilmiş olur.

#5
Foto - 5- SALGI BEZLERİ: Sindirim salgı bezleri, bir aylık nefis bir tatilden sonra daha randımanlı çalışmaya başlar.

5- SALGI BEZLERİ: Sindirim salgı bezleri, bir aylık nefis bir tatilden sonra daha randımanlı çalışmaya başlar.

#6
Foto - 6- HİPOFİZ SALGI BEZİ: Cinsî fonksiyonlara karşı konan sınırlama sebebiyle, hipofiz salgı bezi istirahate sevk edilerek ahenkli bir hormonal denge elde edilir.

6- HİPOFİZ SALGI BEZİ: Cinsî fonksiyonlara karşı konan sınırlama sebebiyle, hipofiz salgı bezi istirahate sevk edilerek ahenkli bir hormonal denge elde edilir.

#7
Foto - 7- BİYOSENTEZİ KOLAYLAŞTIRIR: Oruç, hücre arası suda nisbî bir azalma sağladığı için, hücrelerin biyosentez olayını kolaylaştırır.

7- BİYOSENTEZİ KOLAYLAŞTIRIR: Oruç, hücre arası suda nisbî bir azalma sağladığı için, hücrelerin biyosentez olayını kolaylaştırır.

#8
Foto - 8- KANSER: Orucun hücre uyarıcı tesiri, inanan inanmayan bütün batılı ilim çevrelerince de kabul edilmektedir. Hatta kronik kanser vakalarında vücutta biriken zehirleri atmak için aralıklı oruç uygulamaları yapılmaktadır.

8- KANSER: Orucun hücre uyarıcı tesiri, inanan inanmayan bütün batılı ilim çevrelerince de kabul edilmektedir. Hatta kronik kanser vakalarında vücutta biriken zehirleri atmak için aralıklı oruç uygulamaları yapılmaktadır.

#9
Foto - 9-KARACİĞER: Orucun en büyük hizmeti ise bizzat karaciğer hücresinedir. Hatta Ramazan yaklaştıkça karaciğer hücreleri manâ telefonuyla

9-KARACİĞER: Orucun en büyük hizmeti ise bizzat karaciğer hücresinedir. Hatta Ramazan yaklaştıkça karaciğer hücreleri manâ telefonuyla "Ramazan ne zaman?" diye haberleşip dururlar. Ömür boyu kesintisiz çalışan ve birbirinden farklı pek çok biyolojik görevleri bulunan bu hücreler, ancak Ramazan`da bir soluk alma şansına sahiptir. Çağımızın insanı artık karaciğerin önemini anlamış ve elinde karaciğer tahlil kâğıtlarıyla dolaşıp durur olmuştur. Buna karşılık karaciğer hücrelerinin "gayesiz dolaşıp durma, oruç tut" dediğini işitmezlikten gelir.

#10
Foto - 10- HAFIZA: Hem fiziksel, hem de zihinsel olarak vücudumuza katkı sağlar. Hafıza, oruçlu bedenlerde lüzumsuz aktivitelere yoğunlaşmaz.

10- HAFIZA: Hem fiziksel, hem de zihinsel olarak vücudumuza katkı sağlar. Hafıza, oruçlu bedenlerde lüzumsuz aktivitelere yoğunlaşmaz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23