• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
7
Müslüman erkek veya kadın başka dinden biriyle evlenilebilir mi?

2021-02-26 20:42:01
Müslüman erkek veya kadın başka dinden biriyle evlenilebilir mi?

Dinimiz İslam evlilik konusunda da hükümler getirmiştir. Mesela; Ehl-i kitap bir kadınla evlenilebilir. Kime Ehl-i kitap diyeceğiz; kimliğinde dini Hristiyan / Yahudi yazan herkese mi? Bunların arasında atesti de var. Sadece kimliğe bakmayacağız o halde, inancını soracağız. Peki nasıl bir inancı kabul edeceğiz?..

#1
Foto - ATEİST VE ŞİRK KOŞANLAR: Müslüman erkek veya kadın ateist veya Allah’a ortak koşan kimselerle, bu durumu devam ettiği sürece evlenemez. Delil Bakara Suresi, ayet:221, ayet:221: “Allah’a ortak koşan kadınlarla -onlar iman edinceye kadar- evlenmeyin… Müşrik erkekleri de –onlar iman edinceye kadar- (mü’min kadınlarla) evlendirmeyin.

ATEİST VE ŞİRK KOŞANLAR: Müslüman erkek veya kadın ateist veya Allah’a ortak koşan kimselerle, bu durumu devam ettiği sürece evlenemez. Delil Bakara Suresi, ayet:221, ayet:221: “Allah’a ortak koşan kadınlarla -onlar iman edinceye kadar- evlenmeyin… Müşrik erkekleri de –onlar iman edinceye kadar- (mü’min kadınlarla) evlendirmeyin.

#2
Foto - EVLENİLMESİNE İZİN VERİLENLER: Ancak Müslüman erkeğin ehl-i kitap bir kadınla evlenmesine aşağıdaki âyetle izin verilmiştir. “…Kendilerine sizden önce kitap verilenlerden, hür ve iffetli kadınlar da siz onların mehirlerini verip nikâh edince …(size helal kılındı).” [2] Buradaki düzenleme, erkek esas alınarak yapılmış ve yukarıdaki âyetin, müşriklerle evlenme yasağını bildiren, Bakara sûresi 221. âyetini tahsîs ettiği kabul edilmiştir. Kadının gayri müslim erkekle evlenip evlenemeyeceği konusuna ise âyette yer verilmemiştir.

EVLENİLMESİNE İZİN VERİLENLER: Ancak Müslüman erkeğin ehl-i kitap bir kadınla evlenmesine aşağıdaki âyetle izin verilmiştir. “…Kendilerine sizden önce kitap verilenlerden, hür ve iffetli kadınlar da siz onların mehirlerini verip nikâh edince …(size helal kılındı).” [2] Buradaki düzenleme, erkek esas alınarak yapılmış ve yukarıdaki âyetin, müşriklerle evlenme yasağını bildiren, Bakara sûresi 221. âyetini tahsîs ettiği kabul edilmiştir. Kadının gayri müslim erkekle evlenip evlenemeyeceği konusuna ise âyette yer verilmemiştir.

#3
Foto - KİMLİĞİNDEKİ YAZILAN YETERLİ Mİ? Kendisinin Hristiyan veya Yahudi olduğunu söyleyen bir kadınla evlenemk caizdir; yapılan nikah geçerlidir. Ancak kimliğinde Hristiyan yazdığı halde kendisi ateist olan bir kadınla evlenmek caiz değildir.

KİMLİĞİNDEKİ YAZILAN YETERLİ Mİ? Kendisinin Hristiyan veya Yahudi olduğunu söyleyen bir kadınla evlenemk caizdir; yapılan nikah geçerlidir. Ancak kimliğinde Hristiyan yazdığı halde kendisi ateist olan bir kadınla evlenmek caiz değildir.

#4
Foto - MÜŞRİK KADINLAR... Müslüman kadın ve erkek, müşriklerle evlenemez. Müşrik kadın, Allah'a başka şeyleri ortak koşan, örneğîn puta, yıldızlara, ateşe ya da hayvana tapan kadındır.

MÜŞRİK KADINLAR... Müslüman kadın ve erkek, müşriklerle evlenemez. Müşrik kadın, Allah'a başka şeyleri ortak koşan, örneğîn puta, yıldızlara, ateşe ya da hayvana tapan kadındır.

#5
Foto - GERÇEK YAHUDİ VE HİRİSTİYAN OLANLARLA EVLİLİK... Bir Müslüman erkeğin Yahudi veya Hristiyanlardan bîr kadınla evlenmesinde bir sakınca yoktur. Bu konuda ulema icma etmişlerdir.

GERÇEK YAHUDİ VE HİRİSTİYAN OLANLARLA EVLİLİK... Bir Müslüman erkeğin Yahudi veya Hristiyanlardan bîr kadınla evlenmesinde bir sakınca yoktur. Bu konuda ulema icma etmişlerdir.

#6
Foto - MÜŞRİK (ALLAH'A ORTAK KOŞAN) ERKEKLERLE EVLİLİK: Müşrik erkeklerle, iman etmedikçe onlara mümin kadınları nikahlamayın.

MÜŞRİK (ALLAH'A ORTAK KOŞAN) ERKEKLERLE EVLİLİK: Müşrik erkeklerle, iman etmedikçe onlara mümin kadınları nikahlamayın." (Bakara Suresi, 221. ayet) Çünki böylesi bir evlilikte, mümin kadının küfre düşmesi korkusu vardır. Koca, karısını kendi dinine çağıracaktır. Kadınlar genelde erkeklerine uyarlar ve onların yaptıklarından etkilenirler ve onları dinlerinde tahrik ederler.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23