• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Mesai arkadaşına ‘beceriksiz’ diyen yandı!

2022-01-12 21:10:24
Mesai arkadaşına ‘beceriksiz’ diyen yandı!

Milyonlarca özel sektör çalışanın ilgilendiren karara imza atan Yargıtay mesai arkadaşına ‘beceriksiz’ ve ‘cehalet abidesi’ şeklindeki ifadeleri kullanan işçinin ifadelerini fesih sebebi saydı.

#1
Foto - KOVULMA SEBEBİ OLDU: İşyerindeki olumsuzlukları dile getiren işçi attığı elektronik postada mesai arkadaşına ‘beceriksiz ve cehalet abidesi’ ifadelerini kullandı. İşveren mesai arkadaşlarına kullandığı ifadeler nedeniyle işçiyi kovdu.

KOVULMA SEBEBİ OLDU: İşyerindeki olumsuzlukları dile getiren işçi attığı elektronik postada mesai arkadaşına ‘beceriksiz ve cehalet abidesi’ ifadelerini kullandı. İşveren mesai arkadaşlarına kullandığı ifadeler nedeniyle işçiyi kovdu.

#2
Foto - DAVA YARGITAY'A ULAŞTI: İş Mahkemesi’nde işe iade davası açan işçi iş yerinde çalışan 12 işçi ile birlikte haksız olarak işten çıkarıldıklarını ve fesih gerekçesi olarak üst düzey yöneticilere atılan e-postada yer alan ifadelerin gösterildiğini kaydetti.Mahkeme davalı şirketin sunduğu gerekçelerin hukuki dayanaktan yoksun ve kötü niyetli olduğunu ama iş akdinin haklı nedenle feshedildiği iddiasını kabul edilebilir bir yanının olmadığını ileri sürdü. Mahkeme davanın reddine hükmetti. Davacı işçi temyiz edince mahkeme Yargıtay’a taşındı.

DAVA YARGITAY'A ULAŞTI: İş Mahkemesi’nde işe iade davası açan işçi iş yerinde çalışan 12 işçi ile birlikte haksız olarak işten çıkarıldıklarını ve fesih gerekçesi olarak üst düzey yöneticilere atılan e-postada yer alan ifadelerin gösterildiğini kaydetti.Mahkeme davalı şirketin sunduğu gerekçelerin hukuki dayanaktan yoksun ve kötü niyetli olduğunu ama iş akdinin haklı nedenle feshedildiği iddiasını kabul edilebilir bir yanının olmadığını ileri sürdü. Mahkeme davanın reddine hükmetti. Davacı işçi temyiz edince mahkeme Yargıtay’a taşındı.

#3
Foto - İŞÇİNİN EYLEMİ FESİH SEBEBİ NİTELİĞİNDE DEĞİL: Yüksek Mahkeme kararında; davacının imzasının da bulunduğu yazıda üretim müdürüne hitaben, ‘beceriksiz ve cehalet abidesidir. Sıralayacak olursak bunlar kim, neden ve neye göre seçtiğini merak etmekteyiz’ ifadelerinin yer aldığına dikkat çekildi.Kararda şöyle denildi: “Mevcut bu ifadeler, işverenin yönetim şeklini ve uygulamalarına makul eleştiri boyutunu aşıp, hakkında bu ifadeleri kullandıkları kişiyi, iş becerisi ve bilgisinin yetersiz olduğunu ağır bir dille eleştirmeleri sebebi ile rencide eder nitelikte olduğu ortadadır. Şeref ve namusuna dokunacak sözler kapsamında bulunmadığı ve bir tartışma sırasında kişinin yüzüne karşı söylenerek gerginlik yaşanmasına, tartışma veya kavgaya sebep olmadığından, yani sözün muhatabına söylenmemesinden ötürü sataşma boyutuna da ulaşmadığından, eylemin haklı fesih sebebi oluşturacak nitelikte olmadığı anlaşılmaktadır.

İŞÇİNİN EYLEMİ FESİH SEBEBİ NİTELİĞİNDE DEĞİL: Yüksek Mahkeme kararında; davacının imzasının da bulunduğu yazıda üretim müdürüne hitaben, ‘beceriksiz ve cehalet abidesidir. Sıralayacak olursak bunlar kim, neden ve neye göre seçtiğini merak etmekteyiz’ ifadelerinin yer aldığına dikkat çekildi.Kararda şöyle denildi: “Mevcut bu ifadeler, işverenin yönetim şeklini ve uygulamalarına makul eleştiri boyutunu aşıp, hakkında bu ifadeleri kullandıkları kişiyi, iş becerisi ve bilgisinin yetersiz olduğunu ağır bir dille eleştirmeleri sebebi ile rencide eder nitelikte olduğu ortadadır. Şeref ve namusuna dokunacak sözler kapsamında bulunmadığı ve bir tartışma sırasında kişinin yüzüne karşı söylenerek gerginlik yaşanmasına, tartışma veya kavgaya sebep olmadığından, yani sözün muhatabına söylenmemesinden ötürü sataşma boyutuna da ulaşmadığından, eylemin haklı fesih sebebi oluşturacak nitelikte olmadığı anlaşılmaktadır.

#4
Foto - ANCAK FESİH GEÇERLİ BİR SEBEBE DAYANIYOR: Ancak makul eleştiri boyutunu aşıp, kaba ve kişiyi rencide eder mahiyette olması, çalışma adabına yakışmayan söz ve davranışlar sebebi ile bu kişilerin, rencide edici şekilde ağır ve kaba bir biçimde eleştirdikleri kişi ile aynı ortamda çalıştırılmalarının işverenden beklenemeyecek olması da gözetilerek feshin geçerli bir sebebe dayandığı yönünde Bölge Adliye Mahkemesi’nin iki farklı dairesinin iki farklı kararı vardır. Davacı avukatı tarafından sunulan uyuşmazlığın giderilmesi talep dilekçesinde belirtilen ve dilekçeye ek olarak sunulan kararlar arasındaki çelişkinin giderilmesi talebi yerindedir. Bir kişinin beceriksiz ve cehalet abidesi olarak nitelendirilmesi, o kişinin bulunduğu görevi yürütebilecek beceriye, gerekli bilgi birikimi ve donanıma sahip olmadığı anlamına gelmektedir. Tüm bu açıklamalar karşısında, Bölge Adliye Mahkemelerinin kesin nitelikte olan başvuru konusu kararları arasındaki uyuşmazlığın açıklanan gerekçe doğrultusunda giderilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. İşçinin, işverenin bir başka işçisine yönelik sarf ettiği “beceriksiz ve “cehalet abidesi şeklindeki ifadelerin geçerli fesih sebebi teşkil etmesi gerektiğine ve uyuşmazlığın bu şekilde giderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.” Kaynak: Yargıtay'dan emsal karar: Mesai arkadaşına ‘beceriksiz’ dedi kovuldu

ANCAK FESİH GEÇERLİ BİR SEBEBE DAYANIYOR: Ancak makul eleştiri boyutunu aşıp, kaba ve kişiyi rencide eder mahiyette olması, çalışma adabına yakışmayan söz ve davranışlar sebebi ile bu kişilerin, rencide edici şekilde ağır ve kaba bir biçimde eleştirdikleri kişi ile aynı ortamda çalıştırılmalarının işverenden beklenemeyecek olması da gözetilerek feshin geçerli bir sebebe dayandığı yönünde Bölge Adliye Mahkemesi’nin iki farklı dairesinin iki farklı kararı vardır. Davacı avukatı tarafından sunulan uyuşmazlığın giderilmesi talep dilekçesinde belirtilen ve dilekçeye ek olarak sunulan kararlar arasındaki çelişkinin giderilmesi talebi yerindedir. Bir kişinin beceriksiz ve cehalet abidesi olarak nitelendirilmesi, o kişinin bulunduğu görevi yürütebilecek beceriye, gerekli bilgi birikimi ve donanıma sahip olmadığı anlamına gelmektedir. Tüm bu açıklamalar karşısında, Bölge Adliye Mahkemelerinin kesin nitelikte olan başvuru konusu kararları arasındaki uyuşmazlığın açıklanan gerekçe doğrultusunda giderilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. İşçinin, işverenin bir başka işçisine yönelik sarf ettiği “beceriksiz ve “cehalet abidesi şeklindeki ifadelerin geçerli fesih sebebi teşkil etmesi gerektiğine ve uyuşmazlığın bu şekilde giderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.” Kaynak: Yargıtay'dan emsal karar: Mesai arkadaşına ‘beceriksiz’ dedi kovuldu

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23