• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Marmaris'te uçaklardan atılan sudaki kırmızı rengin nedeni ne?

2022-06-25 23:09:17
Marmaris'te uçaklardan atılan sudaki kırmızı rengin nedeni ne?

Marmaris'te 21 Haziran'da çıkan yangın, karadan müdahalenin yanı sıra helikopter ve uçakların gerçekleştirdiği çalışmayla kontrol altına alındı. Yangın sırasında uçaklardan alevlerin üzerine bırakılan 'kırmızı su' dikkat çekti. Peki neden kırmızı su?..

#1
Foto - MERAK UYANDIRMIŞTI: Muğla Marmaris'teki orman yangınında uçaklardan atılan sudaki kırmızı renk merak konusu oldu.

MERAK UYANDIRMIŞTI: Muğla Marmaris'teki orman yangınında uçaklardan atılan sudaki kırmızı renk merak konusu oldu.

#2
Foto - O ÜRÜN RENK VERİYOR: Yangın sırasında uçaklardan alevlerin üzerine bırakılan suya kırmızı rengini veren ürünün ''Neuvatec PW82'' olduğu açıklandı.

O ÜRÜN RENK VERİYOR: Yangın sırasında uçaklardan alevlerin üzerine bırakılan suya kırmızı rengini veren ürünün ''Neuvatec PW82'' olduğu açıklandı.

#3
Foto - ÖZEL GELİŞTİRİLDİ: Ürün; orman yangınlarının geciktirilmesi, durdurulması, söndürülmesi ve soğutulması amacıyla hava araçları için özel olarak geliştirildi.

ÖZEL GELİŞTİRİLDİ: Ürün; orman yangınlarının geciktirilmesi, durdurulması, söndürülmesi ve soğutulması amacıyla hava araçları için özel olarak geliştirildi.

#4
Foto - TOPRAĞI DA BESLİYOR: Ayrıca ürün, gübre temelli olduğu için yangın sonrasında toprağın beslenmesini de sağlıyor.

TOPRAĞI DA BESLİYOR: Ayrıca ürün, gübre temelli olduğu için yangın sonrasında toprağın beslenmesini de sağlıyor.

#5
Foto - TÜRK MÜHENDİSLER GELİŞTİRDİ: Ürünün yüzde 100 Türkiye'den tedarik edilen hammaddelerle Türk mühendisler tarafından geliştirildiğini söylendi.

TÜRK MÜHENDİSLER GELİŞTİRDİ: Ürünün yüzde 100 Türkiye'den tedarik edilen hammaddelerle Türk mühendisler tarafından geliştirildiğini söylendi.

#6
Foto - MADDE SIKINTISI YOK: Herhangi bir afet durumunda üretim için hammadde sıkıntısı bulunmadığı da belirtildi.

MADDE SIKINTISI YOK: Herhangi bir afet durumunda üretim için hammadde sıkıntısı bulunmadığı da belirtildi.

#7
Foto - Herhangi bir afet durumunda üretim için hammadde sıkıntısı bulunmadığını aktaran İpek, şöyle konuştu:

Herhangi bir afet durumunda üretim için hammadde sıkıntısı bulunmadığını aktaran İpek, şöyle konuştu: "Bütün dünyanın hammadde sıkıntısı yaşadığı bir dönemde bu denli stratejik bir ürünün ülke kaynaklarıyla yapılması tartışmasız çok önemlidir. Tüm dünyada retardant olarak bilinen uzun süreli yangın geciktirici ürünün içeriğinde kullanılan maddelerin amacı suyun kimyasal ve fiziksel olarak yangına müdahalede daha güçlü hale getirilmesidir. Ürünün ana hammaddesi ise normalde gübre olarak da güvenli ve sıklıkla kullanılan bir bileşenden oluşuyor. Doğaya, içme sularına, hayvanlara ve orman yangını ile mücadele eden insanlara bu ürün değdiğinde bir zarar olmaması birinci önceliğimizdi. Ürünü gübre temelli bir hammadde ile hazırladık. Zarar görmüş bitki örtüsünün yeniden doğaya kazandırılmasında faydası var. Ürünün yangın sonrasında toprağın besin maddesini karşılamada yardımcı olmasını amaçladık."

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23