• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Marketlerde kurbanlık kestirmek caiz mi?

2020-07-01 08:37:56
Marketlerde kurbanlık kestirmek caiz mi?

Zincir marketlerde kurban kestirmek doğru mu? Kurban bayramında pek çok zincir market kurban kesiyor. Uygun fiyatlı ve taksit seçenekli kurbanlıklar ise vatandaşların ilgisini çekiyor. Ancak bu durum akıllara “Marketlerde kurbanlık kestirmek caiz mi?” , “Kurbanlık hayvan marketten alınır mı?” , “Marketler kurbanı kesip eve gönderiyor bu caiz mi?” konusunu araştırıyor. İşte, detaylar.

#1
Foto - Kurban bayramına az bir süre kaldı. Bayram yaklaşırken pek çok zincir market İslami şartlara uygun olarak kurban kesildiğini ve vatandaşların evlerine kadar gönderildiğini içeren reklamlar yayınlamaya başladı. Vatandaşlar ise marketlerde satılan kurban hisselerinin daha ucuz olması ve taksit yapılıyor olması sebebiyle bu tip zincir marketlerden kurbanlık almayı uygun görüyor. Ancak bu durum akıllara “Alkol satan zincir markette kurbanlık kestirilir mi?” sorusunu getiriyor.

Kurban bayramına az bir süre kaldı. Bayram yaklaşırken pek çok zincir market İslami şartlara uygun olarak kurban kesildiğini ve vatandaşların evlerine kadar gönderildiğini içeren reklamlar yayınlamaya başladı. Vatandaşlar ise marketlerde satılan kurban hisselerinin daha ucuz olması ve taksit yapılıyor olması sebebiyle bu tip zincir marketlerden kurbanlık almayı uygun görüyor. Ancak bu durum akıllara “Alkol satan zincir markette kurbanlık kestirilir mi?” sorusunu getiriyor.

#2
Foto - Diyanet taksitli kurban almanın bir sakıncası olmadığını ancak alkol satan zincir marketlerde kurban kestirmenin caiz olmadığı vurgulandı. Konu hakkında geçtiğimiz sene Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Doç Dr. Cenksu Üçer önemli bir açıklama yapmıştı. Üçer’in açıklamasında markette satılan kurbanlıklar hakkında önemli ifadeler yer alıyor.

Diyanet taksitli kurban almanın bir sakıncası olmadığını ancak alkol satan zincir marketlerde kurban kestirmenin caiz olmadığı vurgulandı. Konu hakkında geçtiğimiz sene Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Doç Dr. Cenksu Üçer önemli bir açıklama yapmıştı. Üçer’in açıklamasında markette satılan kurbanlıklar hakkında önemli ifadeler yer alıyor.

#3
Foto - Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Doç Dr. Cenksu Üçer, bu konuda yaptığı açıklamada Kurban kesecek Müslümanları uyararak, İslam’ın bu konudaki emirlerini hatırlattı. Üçer’in açıklamasına göre; zincir marketlerden Kurban alınması ibadet esaslarına göre değerlendirildiğinde caiz değil. İşte alımına cevaz verilmeyen o hususlar:

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Doç Dr. Cenksu Üçer, bu konuda yaptığı açıklamada Kurban kesecek Müslümanları uyararak, İslam’ın bu konudaki emirlerini hatırlattı. Üçer’in açıklamasına göre; zincir marketlerden Kurban alınması ibadet esaslarına göre değerlendirildiğinde caiz değil. İşte alımına cevaz verilmeyen o hususlar:

#4
Foto - Diyanet’e göre; “Büyükbaş hayvanlar bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Bu ortakların hepsinin Müslüman olması ve kesilen kurbanlık hayvanın en az yedide birine sahip olması gerekir.” Diyanetin bu fetvasına göre; marketlerden alınan kurbanlıklarda diğer hissedarların kimler oldukları, Müslüman olup olmadıkları net şekilde bilinmediği için ibadetin esasları bakımından sıkıntı oluşturuyor.

Diyanet’e göre; “Büyükbaş hayvanlar bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Bu ortakların hepsinin Müslüman olması ve kesilen kurbanlık hayvanın en az yedide birine sahip olması gerekir.” Diyanetin bu fetvasına göre; marketlerden alınan kurbanlıklarda diğer hissedarların kimler oldukları, Müslüman olup olmadıkları net şekilde bilinmediği için ibadetin esasları bakımından sıkıntı oluşturuyor.

#5
Foto - Diyanet: “Her bir büyükbaş hayvana ortak olan kişilerin adına kesilen kurbanların hisseleri, yedide birden daha az olarak belirlenmemelidir.” Bu fetvaya göre; marketlerde kilo garantili satılan kurbanlık hisselerinden 7 kişiye garantili verilen miktardan arta kalan kısım, market reyonlarında et olarak satılıyor. Bu durumda da bütün bir kurbanlık hayvan 7 kişiden daha fazla hisseye bölünmüş olduğu için ibadet sakatlanmış oluyor.

Diyanet: “Her bir büyükbaş hayvana ortak olan kişilerin adına kesilen kurbanların hisseleri, yedide birden daha az olarak belirlenmemelidir.” Bu fetvaya göre; marketlerde kilo garantili satılan kurbanlık hisselerinden 7 kişiye garantili verilen miktardan arta kalan kısım, market reyonlarında et olarak satılıyor. Bu durumda da bütün bir kurbanlık hayvan 7 kişiden daha fazla hisseye bölünmüş olduğu için ibadet sakatlanmış oluyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı