• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Magnezyum nedir? Eksikliğinin belirtileri nelerdir?

2020-01-21 19:23:01
Magnezyum nedir? Eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Magnezyum insan vücudunda en fazla bulunan dördüncü mineraldir. Magnezyum faydaları oldukça fazladır ve genel olarak vücut ve beyin sağlığında birçok önemli rol oynar. Bununla birlikte, sağlıklı ve dengeli bir şekilde besleniyor olsanız bile yeterince magnezyum alamıyor olabilirsiniz.

#1
Foto - MAGNEZYUM BİR ÇOK GIDADA BULUNUR: Vücutta bol miktarda yer alan magnezyum, birçok gıdada doğal olarak bulunur. Bunun dışında diğer bazı gıda ürünlerine eklenebilir, besin takviyesi (magnezyum desteği) olarak kullanılabilir ve bazı ilaçlarda (antasitler ve laksatifler gibi magnezyum içeren ilaçlar) bulunur. Magnezyum protein sentezi, kas ve sinir fonksiyonu, kan glikozu kontrolü ve kan basıncı regülasyonu dahil olmak üzere vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonları düzenleyen 300'den fazla enzim sistemindeki bir kofaktördür

MAGNEZYUM BİR ÇOK GIDADA BULUNUR: Vücutta bol miktarda yer alan magnezyum, birçok gıdada doğal olarak bulunur. Bunun dışında diğer bazı gıda ürünlerine eklenebilir, besin takviyesi (magnezyum desteği) olarak kullanılabilir ve bazı ilaçlarda (antasitler ve laksatifler gibi magnezyum içeren ilaçlar) bulunur. Magnezyum protein sentezi, kas ve sinir fonksiyonu, kan glikozu kontrolü ve kan basıncı regülasyonu dahil olmak üzere vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonları düzenleyen 300'den fazla enzim sistemindeki bir kofaktördür

#2
Foto - KEMİKLERİN YAPISAL GELİŞİMİ: Enerji üretimi, oksidatif fosforilasyon ve glikoliz için magnezyum gereklidir. Kemiğin yapısal gelişimine katkıda bulunur; DNA, RNA ve antioksidan glutatyonun sentezi için gereklidir. Magnezyum, hücre zarları boyunca kalsiyum ve potasyum iyonlarının aktif taşınmasında da rol oynar. Bu, sinir sinyali iletimi, kas kasılması ve normal kalp ritmi için önemli bir süreçtir.

KEMİKLERİN YAPISAL GELİŞİMİ: Enerji üretimi, oksidatif fosforilasyon ve glikoliz için magnezyum gereklidir. Kemiğin yapısal gelişimine katkıda bulunur; DNA, RNA ve antioksidan glutatyonun sentezi için gereklidir. Magnezyum, hücre zarları boyunca kalsiyum ve potasyum iyonlarının aktif taşınmasında da rol oynar. Bu, sinir sinyali iletimi, kas kasılması ve normal kalp ritmi için önemli bir süreçtir.

#3
Foto - VÜCUTTA MAGNEZYUM ORANI: Erişkin bir vücut yaklaşık 25 gr magnezyum içerir. Kemiklerde % 50-60 oranında magnezyum bulunur ve geri kalanların çoğu yumuşak dokularda yer alır.(2) Toplam magnezyumun % 1'inden azı kan serumundadır ve bu seviyeler sıkı bir şekilde kontrol altında tutulur. Günlük magnezyum ihtiyacı 0.75 ile 0.95 milimol (mmol)/L arasında değişmektedir. Hipomagnezemi ya da magnezyum eksikliği, serum magnezyum düzeyinin 0.75 mmol/L'den az olduğu durumu nitelemektedir. Magnezyum homeostazı büyük ölçüde böbrek tarafından kontrol edilir.(2) Magnezyum durumu düşük olduğunda idrar atılımı azalır.

VÜCUTTA MAGNEZYUM ORANI: Erişkin bir vücut yaklaşık 25 gr magnezyum içerir. Kemiklerde % 50-60 oranında magnezyum bulunur ve geri kalanların çoğu yumuşak dokularda yer alır.(2) Toplam magnezyumun % 1'inden azı kan serumundadır ve bu seviyeler sıkı bir şekilde kontrol altında tutulur. Günlük magnezyum ihtiyacı 0.75 ile 0.95 milimol (mmol)/L arasında değişmektedir. Hipomagnezemi ya da magnezyum eksikliği, serum magnezyum düzeyinin 0.75 mmol/L'den az olduğu durumu nitelemektedir. Magnezyum homeostazı büyük ölçüde böbrek tarafından kontrol edilir.(2) Magnezyum durumu düşük olduğunda idrar atılımı azalır.

#4
Foto - MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Omuzlar, sırt ve boyunda gerginlik

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Omuzlar, sırt ve boyunda gerginlik

#5
Foto - MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Baş ağrısı, baş dönmesi, sinirlilik, endişe, göz seğirmesi, kafa karışıklığı

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Baş ağrısı, baş dönmesi, sinirlilik, endişe, göz seğirmesi, kafa karışıklığı

#6
Foto - MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Kötü vücut kokusu

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Kötü vücut kokusu

#7
Foto - MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Anormal kalp ritmi, memelerde hassasiyet

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Anormal kalp ritmi, memelerde hassasiyet

#8
Foto - MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: El ve ayaklarda uyuşma

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: El ve ayaklarda uyuşma

#9
Foto - MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Uyluk ve baldır krampları

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Uyluk ve baldır krampları

#10
Foto - MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Mide bulantısı, kusma, hormonal dengesizlik, zayıf sindirim, adet öncesi gerginlik

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNDE: Mide bulantısı, kusma, hormonal dengesizlik, zayıf sindirim, adet öncesi gerginlik

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı