• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
5
Kurban kesmek yerine bağış yapmak sadaka vermek uygun mu? | Kurban yerine para verilir mi?

2020-06-30 17:32:31
Kurban kesmek yerine bağış yapmak sadaka vermek uygun mu? | Kurban yerine para verilir mi?

Kurban yerine sadaka versek olur mu? Kurban bayramından önce vatandaşlar akıllarına takılan soru işaretlerinin çözümü için araştırmalar yapıyor. Pek çok kişi kurban bayramında, kurban kesmek yerine para yardımı yapılıp yapılmayacağını merak ediyor. Bu sebeple internette “Kurban yerine sadaka olur mu?” , “Kurban kesmek yerine para yardımı yapsak olur mu?”, “Kurban yerine bir derneğe para bağışlasak olur mu?” sorularının cevapları merak ediliyor.

#1
Foto - 31 Temmuz 2020 Cuma günü kurban bayramının ilk günü olacak. Kurban bayramı öncesinde bazı kişiler kurban kestirmek sadaka gibi yardımlarla kurban ibadetini yerine getirmelerinin mümkün olup olmadığını araştırıyor. Peki, kurban yerine para yardımı yapmak yeterli mi?

31 Temmuz 2020 Cuma günü kurban bayramının ilk günü olacak. Kurban bayramı öncesinde bazı kişiler kurban kestirmek sadaka gibi yardımlarla kurban ibadetini yerine getirmelerinin mümkün olup olmadığını araştırıyor. Peki, kurban yerine para yardımı yapmak yeterli mi?

#2
Foto - Kurban kesmek yerine bağış yapmak sadaka vermek uygun mu?

Kurban kesmek yerine bağış yapmak sadaka vermek uygun mu?

#3
Foto - İbadetlerin kendilerine özgü şekil, şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Diğer taraftan ibadetler ancak emredildikleri şekliyle yerine getirilir. Kurban ibadeti de ancak kurban olacak hayvanın usûlüne uygun olarak kesilmesiyle yeri ne getirilebilir. Bedelini infak etmek suretiyle kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

İbadetlerin kendilerine özgü şekil, şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Diğer taraftan ibadetler ancak emredildikleri şekliyle yerine getirilir. Kurban ibadeti de ancak kurban olacak hayvanın usûlüne uygun olarak kesilmesiyle yeri ne getirilebilir. Bedelini infak etmek suretiyle kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

#4
Foto - Allah Teâlâ’nın rızasını kazanmak niyetiyle, karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslümanın önemli vazifelerinden biridir. Zaruret derecesinde ihtiyaç içerisinde bulunan kimseye yardım etmek dinimizde farz kabul edilmiştir. Ancak, bu iki ibadetin birbirinin alternatifi olarak sunulması doğru değildir. Bu sebeple kesme olmadan hayvanı ya da bedelini sadaka olarak yoksullara vermek suretiyle kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz.

Allah Teâlâ’nın rızasını kazanmak niyetiyle, karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslümanın önemli vazifelerinden biridir. Zaruret derecesinde ihtiyaç içerisinde bulunan kimseye yardım etmek dinimizde farz kabul edilmiştir. Ancak, bu iki ibadetin birbirinin alternatifi olarak sunulması doğru değildir. Bu sebeple kesme olmadan hayvanı ya da bedelini sadaka olarak yoksullara vermek suretiyle kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı