• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
12

2022-06-29 22:04:53
"Koyunların kralı" servet değerinde: 70 bin dolar!

Senegal'de "koyunların kralı" olarak bilinen ladoum cinsi koyunlar, Kurban Bayramı yaklaşırken yeniden kendilerinden söz ettirmeye başladı. Moritanya'dan gelen "toubaire" ve Mali'den gelen "balibali" isimli iki türün karışımdan doğan ladoum, Senegalliler için bir koyundan fazlasını ifade ediyor.

#1
Foto - BİR KOYUNDAN DAHA FAZLASI: Boyu, 1,60 metreyi, ağırlığı 170 kg'yi bulan, koyundan ziyade küçük bir atı andıran ladoum, Batı Afrika'da prestij göstergesi kabul ediliyor.

BİR KOYUNDAN DAHA FAZLASI: Boyu, 1,60 metreyi, ağırlığı 170 kg'yi bulan, koyundan ziyade küçük bir atı andıran ladoum, Batı Afrika'da prestij göstergesi kabul ediliyor.

#2
Foto - İSİMLERİ BİLE ÖZEL: Ladoumlar, diğer koyun ve koçların aksine kurban pazarlarında değil özel hazırlanmış konforlu odalarda ya da yetiştiricilerin evlerinin salonlarında besleniyor, her birine özel isim veriliyor.

İSİMLERİ BİLE ÖZEL: Ladoumlar, diğer koyun ve koçların aksine kurban pazarlarında değil özel hazırlanmış konforlu odalarda ya da yetiştiricilerin evlerinin salonlarında besleniyor, her birine özel isim veriliyor.

#3
Foto - ADINA YARIŞMALAR DÜZENLENİYOR: Ladoumlar, kesim yerine diğer ırkları güzelleştirmek için damızlık amacıyla kullanılıyor. Ülke çapında neredeyse her bölgede en güzel ladoumu seçmek için çeşitli yarışmalar düzenleniyor.

ADINA YARIŞMALAR DÜZENLENİYOR: Ladoumlar, kesim yerine diğer ırkları güzelleştirmek için damızlık amacıyla kullanılıyor. Ülke çapında neredeyse her bölgede en güzel ladoumu seçmek için çeşitli yarışmalar düzenleniyor.

#4
Foto - FACEBOOK SAYFASI OLAN BİLE VAR! Soyağacı dahi kayıt altına alınan ladoum, Senegal`de o kadar popüler ki bazılarının kendine ait Facebook sayfası bile var.

FACEBOOK SAYFASI OLAN BİLE VAR! Soyağacı dahi kayıt altına alınan ladoum, Senegal`de o kadar popüler ki bazılarının kendine ait Facebook sayfası bile var.

#5
Foto - BU KOYUNU ALMAK SERVET İSTER: Bu özel türe sahip olmak ise kolay değil. Ladoumun fiyatı, boyu, kilosu, yaşı, boynuzlarının şekli gibi birçok kritere göre değişiklik gösteriyor, 3 bin dolardan 70 bin dolara kadar çıkabiliyor.

BU KOYUNU ALMAK SERVET İSTER: Bu özel türe sahip olmak ise kolay değil. Ladoumun fiyatı, boyu, kilosu, yaşı, boynuzlarının şekli gibi birçok kritere göre değişiklik gösteriyor, 3 bin dolardan 70 bin dolara kadar çıkabiliyor.

#6
Foto -

"LADOUM SEVDASI GENETİK" "Galoya" isimli ağılın sahibi ve Senegal Koyun Yetiştiricileri Federasyonunun da Başkanı olan Abou Kane, ladoum yetiştiriciliğinin aile mesleği olduğunu söyledi.

#7
Foto - Ladoum yetiştiriciliğine önce evinde başladığını belirten Kane, ardından küçük bir ladoum çiftliği kurduğunu ancak hepsinin çalındığını dile getirdi:

Ladoum yetiştiriciliğine önce evinde başladığını belirten Kane, ardından küçük bir ladoum çiftliği kurduğunu ancak hepsinin çalındığını dile getirdi: "1997`de çiftlikten tüm koyunlarım çalınınca her şeye sıfırdan başlamak zorunda kaldım. Tekrar evde koyun yetiştiriciliğine başladım. İşler zamanla biraz daha yoluna girince buraya taşındım. İlk koyunum annemin hediyesiydi, ağabeyim de bir çift ladoum hediye etti. Böylece bugün baktığım ladoum sayısı 100`ü geçti."

#8
Foto - Ladoumun sadece Senegal`de değil Batı Afrika`da da bilindiğini ancak Senegal`deki yerinin çok özel olduğunu belirten Kane, şunları söyledi:

Ladoumun sadece Senegal`de değil Batı Afrika`da da bilindiğini ancak Senegal`deki yerinin çok özel olduğunu belirten Kane, şunları söyledi: "Senegal`de hayvancılık geleneklerimizin bir parçası. Yüzde 95`i Müslüman bir ülke ve Kurban Bayramı`nda herkes koyun kesiyor. Hatta kişi başına birer koyun kesen aileler var. Düşünün 10 kişilik aile 10 koyun kurban ediyor. Dünyada Kurban Bayramı`nda bu kadar çok koyun kesen bir ülke olduğunu sanmıyorum. Bu aynı zamanda hayvancılığın da gelişmesine neden oluyor. Koyun bizim için çok önemli bir hayvan. Dolayısıyla en güzelini ve güçlüsünü yetiştirmek istiyoruz. Ladoum, Batı Afrika`nın en iyi, dünyanın da en iyi koyun türlerinden birisi. Ladoum tutkusunun altında aslında koyunla olan ilişkimiz var."

#9
Foto -

"70 BİN DOLARA SATILAN LADOUM VAR" Ladoumun da kendi içinde kategorilere ayrıldığını kaydeden Kane, güzel, güçlü ve iri bir ladoumun fiyatının on binlerce dolara kadar çıkabildiğini dile getirdi.

#10
Foto -

"AMAR`I 30 BİN DOLARA DAHİ SATMAM" "Amar isminde koyun çiftliği olan çok yakın bir arkadaşım vardı, onu kaybettiğimiz hafta bir oğlağımız oldu. Ben de onun hatırasına adını `Amar` koydum. Amar, şampiyon bir aileden geliyor. Babası, annesi ve kardeşlerinin güzellik yarışmalarında dereceleri var. Hatta Amar`ın babasını 2 aylıkken 8 bin dolara sattım. 2 yaşına geldiğinde Senegal`in en güzel ladoumu seçilince bu sefer 50 bin dolar vererek geri aldım. Amar`ın bedeli, bugün en az 30-40 bin dolar ama şu an asla satmam. Harika bir genetiği var, çok güzel ve sağlıklı. Daha 2 yaşında olmasına rağmen 145 kilogram ama istesek 1 ayda bile 160-170 kilolara rahatlıkla ulaşır."

#11
Foto - Kane, koyunlarıyla arasında özel bir bağ bulunduğunu vurgulayarak

Kane, koyunlarıyla arasında özel bir bağ bulunduğunu vurgulayarak "Burada koyunlarlayken kendimi daima tatilde hissediyorum. Şehir dışına çıktığımda aklım koyunlarda kalıyor, ne yiyorlar, ne yapıyorlar çocuk gibi onları merak ediyorum." dedi.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23