• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
Kene ısırmasında yanlış müdahale can kayıplarını artırıyor

2021-05-30 23:41:48
Kene ısırmasında yanlış müdahale can kayıplarını artırıyor

Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakaları da arttı. Uzmanlar, kene ısırmasında yapılan yanlış müdahalenin can kayıplarını artırdığını vurguluyor.

#1
Foto - HAYVANLAR İLAÇLANDI: Bir yandan hastalar tedavi ediliyor, bir yandan da yeni vakaların önlenmesi için ilaçlama çalışmaları yapılıyor. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı mücadele sürüyor.En fazla vakanın görüldüğü illerden Tokat'ta çalışmalar besi çiftliklerinde yoğunlaştı.Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler köy köy gezerek, büyükbaş hayvanları keneye karşı ilaçlıyor. Kentte kurbanlık büyükbaşların yüzde 50''sinden fazlası ilaçlandı.

HAYVANLAR İLAÇLANDI: Bir yandan hastalar tedavi ediliyor, bir yandan da yeni vakaların önlenmesi için ilaçlama çalışmaları yapılıyor. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı mücadele sürüyor.En fazla vakanın görüldüğü illerden Tokat'ta çalışmalar besi çiftliklerinde yoğunlaştı.Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler köy köy gezerek, büyükbaş hayvanları keneye karşı ilaçlıyor. Kentte kurbanlık büyükbaşların yüzde 50''sinden fazlası ilaçlandı.

#2
Foto - YANLIŞ MÜDAHALE EDİLİNCE... Yozgat'ta son on beş günde kene ısırması nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti. 15 kişinin de hastanedeki tedavisi sürüyor. Artan can kayıplarının en önemli nedenlerinden biri panikle yapılan yanlış müdahaleler.Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Eren Gök, kene ısırığının olduğu yerin üstüne zeytinyağı, sıvı sabun veya çakmakla yakmak gibi müdahalelerin yapılmaması gerektiğini söyledi. Gök, böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemli olduğunu aktardı.

YANLIŞ MÜDAHALE EDİLİNCE... Yozgat'ta son on beş günde kene ısırması nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti. 15 kişinin de hastanedeki tedavisi sürüyor. Artan can kayıplarının en önemli nedenlerinden biri panikle yapılan yanlış müdahaleler.Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Eren Gök, kene ısırığının olduğu yerin üstüne zeytinyağı, sıvı sabun veya çakmakla yakmak gibi müdahalelerin yapılmaması gerektiğini söyledi. Gök, böyle bir durumla karşılaşıldığında hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasının önemli olduğunu aktardı.

#3
Foto - KİŞİSEL ÖNLEM ALMAK ŞART: Bahçe ve tarlada çalışanların etkili yöntemlerle keneden korunmaları mümkün. Prof. Dr. Şebnem Eren Gök, kene ısırmasında alınacak önlemleri şöyle sıraladı:“Pantolon paçalarının çorap içine konması ve giysilerin kol kısımlarının kenenin girmesini engelleyecek şekilde sıkı olması gerekiyor. Hayvanlardan kene temizlenmemesi, çıkarılan kene olursa onun ezilmemesine de dikkat edilmeli.”Uzmanlar, kıyafetler çıkarıldıktan sonra vücudun mutlaka detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor.

KİŞİSEL ÖNLEM ALMAK ŞART: Bahçe ve tarlada çalışanların etkili yöntemlerle keneden korunmaları mümkün. Prof. Dr. Şebnem Eren Gök, kene ısırmasında alınacak önlemleri şöyle sıraladı:“Pantolon paçalarının çorap içine konması ve giysilerin kol kısımlarının kenenin girmesini engelleyecek şekilde sıkı olması gerekiyor. Hayvanlardan kene temizlenmemesi, çıkarılan kene olursa onun ezilmemesine de dikkat edilmeli.”Uzmanlar, kıyafetler çıkarıldıktan sonra vücudun mutlaka detaylı bir şekilde kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23