• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Kavasaki nasıl bir hastalıktır? Kavasaki belirtileri neler? Kawasaki hastalığı nasıl anlaşılır?

2020-05-12 10:53:38
Kavasaki nasıl bir hastalıktır? Kavasaki belirtileri neler? Kawasaki hastalığı nasıl anlaşılır?

Koronavirüs tüm dünyada can almaya devam ediyor. Koronavirüsün çocuklarda pek ölümlere neden olmadığı hep söyleniyordu. Ancak ABD başta olmak üzere İngiltere ve İtalya’dan gelen bilgilere göre, Kawasaki hastalığına benzer ancak Kawasaki olmadığı ortaya çıkan hastalık neticesinde çok sayıda çocuğun öldüğü bilgileri gelmezi üzerine Kawasaki nedir? Kawasaki nasıl bir hastalıktır? Kawasaki belirtileri neler? Kawasaki tedavisi var mıdır? Kawasaki hastalığı nasıl anlaşılır? gibi sorular da merak edilmeye başlandı. İşte Kawasaki hastalığına ilişkin detaylar.

#1
Foto - Kawasaki sendromu olarak da bilinen Kawasaki hastalığında, hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda enflamasyon gelişir. Bu duruma tıpta ‘vaskülit’ denir. Enflamasyon en çok kalbe kan taşıyan koroner arter damarlarda gözlenir. Kawasaki hastalığının birinci dönem belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Kawasaki sendromu olarak da bilinen Kawasaki hastalığında, hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda enflamasyon gelişir. Bu duruma tıpta ‘vaskülit’ denir. Enflamasyon en çok kalbe kan taşıyan koroner arter damarlarda gözlenir. Kawasaki hastalığının birinci dönem belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

#2
Foto - Üç günden uzun süren ve ilaç tedavisine fazla yanıt vermeyen yüksek ateş (39 derece üzerinde), Akıntı olmadan gözlerde ortaya çıkan kızarıklık, Göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık, El ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık,

Üç günden uzun süren ve ilaç tedavisine fazla yanıt vermeyen yüksek ateş (39 derece üzerinde), Akıntı olmadan gözlerde ortaya çıkan kızarıklık, Göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık, El ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık,

#3
Foto - Özellikle boyunda büyümüş lenf bezleri, Tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar, Şişik ve parlak kırmızı dil (çilek görüntüsünde). Çocuğunuzda üç günden uzun süren ateş gözlemlediyseniz vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna danışın.

Özellikle boyunda büyümüş lenf bezleri, Tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar, Şişik ve parlak kırmızı dil (çilek görüntüsünde). Çocuğunuzda üç günden uzun süren ateş gözlemlediyseniz vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna danışın.

#4
Foto - Kawasaki hastalığının ikinci dönem belirtileri şu şekilde sıralanabilir; Eklem ağrısı, İshal Kusma, Karın ağrısı, El ve ayak derisinin soyulması.

Kawasaki hastalığının ikinci dönem belirtileri şu şekilde sıralanabilir; Eklem ağrısı, İshal Kusma, Karın ağrısı, El ve ayak derisinin soyulması.

#5
Foto - Kawasaki hastalığının üçüncü döneminde henüz komplikasyon gelişmemişse belirtiler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Fakat çocukların enerji seviyelerinin eski haline gelmesi uzun sürebilir.

Kawasaki hastalığının üçüncü döneminde henüz komplikasyon gelişmemişse belirtiler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Fakat çocukların enerji seviyelerinin eski haline gelmesi uzun sürebilir.

#6
Foto - Kawasaki hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Kawasaki hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

#7
Foto - Kawasaki hastalığının komplikasyon riskini azaltmak için çocuk doktorunuz, belirti ve semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra tedaviye başlamak isteyebilir. İlk tedavinin amacı ateş ve enflamasyonu azaltmak ve kalp hasarını önlemektir.

Kawasaki hastalığının komplikasyon riskini azaltmak için çocuk doktorunuz, belirti ve semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra tedaviye başlamak isteyebilir. İlk tedavinin amacı ateş ve enflamasyonu azaltmak ve kalp hasarını önlemektir.

#8
Foto - Tedavi edilmeyen Kawasaki hastalığı ortalama 12 gün sürer, ancak kalp komplikasyonları daha sonra ortaya çıkabilir ve daha uzun sürebilir. Çocukta kalp problemleri varsa, doktor kalp sağlığını düzenli aralıklarla, genellikle hastalığın başlamasından altı ila sekiz hafta sonra ve altı ay sonra tekrar izlemek için takip testleri önerebilir. Devam eden kalp sorunları için doktor, çocuğu pediatrik kardiyologa sevk edebilir.

Tedavi edilmeyen Kawasaki hastalığı ortalama 12 gün sürer, ancak kalp komplikasyonları daha sonra ortaya çıkabilir ve daha uzun sürebilir. Çocukta kalp problemleri varsa, doktor kalp sağlığını düzenli aralıklarla, genellikle hastalığın başlamasından altı ila sekiz hafta sonra ve altı ay sonra tekrar izlemek için takip testleri önerebilir. Devam eden kalp sorunları için doktor, çocuğu pediatrik kardiyologa sevk edebilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23