• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Kan ver, sağlık bul! İşte kan vermenin faydaları

2022-01-17 21:45:28
Kan ver, sağlık bul! İşte kan vermenin faydaları

Her yıl milyonlarca kişi kan bulamadığı için hayatını kaybederken uzmanlar insanları kan bağışına yönlendiriyor. Kan vermek insanların hayatını kurtarmanın yanı sıra kişinin sağlığına da çok faydalıdır. İşte kan vermenin faydaları...

#1
Foto - Kan vermenin insan vücuduna pek çok faydası bulunduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. İnsanların çoğu kan vermenin sadece karşı taraftaki kana ihtiyaç duyan insana faydalı olduğunu düşünse de düzenli kan vermek bağışçının sağlığına da son derece faydalıdır. Özellikle pandemi döneminde kan bağışı yapan kişilerin sayısı eskiye nazaran çok azalmıştır. Bunun sebebi kişilerin kan vererek bağışıklığının düşeceği ve hastalıklara daha açık hale geleceğini düşünmesidir. Ancak bilinenin aksine kan vermenin pek çok faydası vardır.

Kan vermenin insan vücuduna pek çok faydası bulunduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. İnsanların çoğu kan vermenin sadece karşı taraftaki kana ihtiyaç duyan insana faydalı olduğunu düşünse de düzenli kan vermek bağışçının sağlığına da son derece faydalıdır. Özellikle pandemi döneminde kan bağışı yapan kişilerin sayısı eskiye nazaran çok azalmıştır. Bunun sebebi kişilerin kan vererek bağışıklığının düşeceği ve hastalıklara daha açık hale geleceğini düşünmesidir. Ancak bilinenin aksine kan vermenin pek çok faydası vardır.

#2
Foto - KAN VERMENİN FAYDALARI NELERDİR? İnsan sağlığına zararı olmayan kan bağışı vücuttaki kalp krizi ihtimalini de yüzde 90 oranında azaltır. Felç riski azalıyor. Baş ağrısına iyi gelir. Yoğun stres yaşayanlar faydasını çok hisseder. Yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor. Kan bağışı yapıldığında kanda bulunan yüksek yağ oranı düşer.

KAN VERMENİN FAYDALARI NELERDİR? İnsan sağlığına zararı olmayan kan bağışı vücuttaki kalp krizi ihtimalini de yüzde 90 oranında azaltır. Felç riski azalıyor. Baş ağrısına iyi gelir. Yoğun stres yaşayanlar faydasını çok hisseder. Yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor. Kan bağışı yapıldığında kanda bulunan yüksek yağ oranı düşer.

#3
Foto - Düzenli kan bağışlayan kişinin kemik iliğinin yağlanması önlenir. Kan verildiği zaman vücutta kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir. Ücretsiz şekilde kan grubunuzu öğrenebilirsiniz. Kişi psikolojik olarak rahatlar ve kendini huzurlu hisseder. Vücudunuzda demir yükü fazla olduğu zaman bu kanser gelişimiyle ilişkili olabilecek bazı kimyasal reaksiyonları başlatıyor. Bu nedenle düzenli kan bağışı yapmak kanser riskini azaltır. Her bir kan bağışladığınızda AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz taramasından da geçildiği için erken teşhisten faydalanabilirsiniz. Bağışladığınız her bir kan 3 kişiye hayat olur. Bunun manevi değeri paha biçilemezdir.

Düzenli kan bağışlayan kişinin kemik iliğinin yağlanması önlenir. Kan verildiği zaman vücutta kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir. Ücretsiz şekilde kan grubunuzu öğrenebilirsiniz. Kişi psikolojik olarak rahatlar ve kendini huzurlu hisseder. Vücudunuzda demir yükü fazla olduğu zaman bu kanser gelişimiyle ilişkili olabilecek bazı kimyasal reaksiyonları başlatıyor. Bu nedenle düzenli kan bağışı yapmak kanser riskini azaltır. Her bir kan bağışladığınızda AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Sifiliz taramasından da geçildiği için erken teşhisten faydalanabilirsiniz. Bağışladığınız her bir kan 3 kişiye hayat olur. Bunun manevi değeri paha biçilemezdir.

#4
Foto - KİMLER KAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR? Kan bağışlamaya karar verdiğinizde bunu yapabilmeniz için belli başlı bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bu şartları sağlayanlar kan bağışında bulunabilir. Yaş şartı: 18-50 yaş aralığında olmanız gerekiyor. Kilo şartı: Vücut ağırlığınız en az 50 kg olmalı Hemoglobin ölçümü normal olan herkes (en sık 2 ay ara ile) yılda dört kez kan bağışında bulunabilir.

KİMLER KAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR? Kan bağışlamaya karar verdiğinizde bunu yapabilmeniz için belli başlı bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Ancak bu şartları sağlayanlar kan bağışında bulunabilir. Yaş şartı: 18-50 yaş aralığında olmanız gerekiyor. Kilo şartı: Vücut ağırlığınız en az 50 kg olmalı Hemoglobin ölçümü normal olan herkes (en sık 2 ay ara ile) yılda dört kez kan bağışında bulunabilir.

#5
Foto - KAN VERME SÜRESİ NE KADAR? Düzenli kan bağışında bulunan herkesin merak ettiği soruların başında ne sıklıkla kan verebilirim sorusu geliyor. Yetişkin ve sağlıklı bir kişi 3 ayda 1 olmak üzere yılda 4 kez kan bağışında bulunabilir.

KAN VERME SÜRESİ NE KADAR? Düzenli kan bağışında bulunan herkesin merak ettiği soruların başında ne sıklıkla kan verebilirim sorusu geliyor. Yetişkin ve sağlıklı bir kişi 3 ayda 1 olmak üzere yılda 4 kez kan bağışında bulunabilir.

#6
Foto - KAN BAĞIŞINDA MADALYA ÖDÜLÜ Kızılay kan bağışını özendirmek ve teşvik etmek için düzenli bağışçılara madalya hediye ediyor. 10 defa kan bağışında bulunanlara bronz, 25 defa kan bağışında bulunanlara gümüş, 35 defa kan bağışında bulunanlara altın madalya verilir.

KAN BAĞIŞINDA MADALYA ÖDÜLÜ Kızılay kan bağışını özendirmek ve teşvik etmek için düzenli bağışçılara madalya hediye ediyor. 10 defa kan bağışında bulunanlara bronz, 25 defa kan bağışında bulunanlara gümüş, 35 defa kan bağışında bulunanlara altın madalya verilir.

#7
Foto - Kan vermenin faydaları

Kan vermenin faydaları

#8
Foto - Kan vermenin faydaları

Kan vermenin faydaları

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23