• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
İşte koronavirüse kalkan olan yiyecekler! Mutfağınızdan eksik etmeyin

2020-07-11 11:32:58
İşte koronavirüse kalkan olan yiyecekler! Mutfağınızdan eksik etmeyin

Bağışıklık sistemi denildiğinde ilk akla gelen C vitamini içeren besinler... C vitamini, güçlü bir antioksidandır, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin daha güçlü işlev görmesini sağlar. Bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemeye yardımcıdır. Portakal, kivi, greyfurt, maydanoz, biber, limon gibi taze meyve ve sebzeler C vitamini kaynağıdır.

#1
Foto - A vitamini, solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi için önemlidir. Karaciğer ve süt gibi hayvansal kaynaklı besinler, havuç, ıspanak, kabak, kavun, kayısı, kış kabağı, tatlı patates gibi bitkisel kaynaklı besinler A vitamini kaynağıdır.

A vitamini, solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi için önemlidir. Karaciğer ve süt gibi hayvansal kaynaklı besinler, havuç, ıspanak, kabak, kavun, kayısı, kış kabağı, tatlı patates gibi bitkisel kaynaklı besinler A vitamini kaynağıdır.

#2
Foto - Bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini için en önemli ve tek kaynak güneştir. Eğer D vitamini eksikliğiniz varsa özellikle kış mevsiminde takviye ürünler kullanabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini için en önemli ve tek kaynak güneştir. Eğer D vitamini eksikliğiniz varsa özellikle kış mevsiminde takviye ürünler kullanabilirsiniz.

#3
Foto - Selenyum, bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı vücudu korumada çok etkilidir. Kaynakları arasında başlıca deniz ürünleri, hindi, tavuk, mantar sayılabilir. Özellikle Brezilya cevizi iyi bir selenyum kaynağıdır.

Selenyum, bakteri ve virüs enfeksiyonlarına karşı vücudu korumada çok etkilidir. Kaynakları arasında başlıca deniz ürünleri, hindi, tavuk, mantar sayılabilir. Özellikle Brezilya cevizi iyi bir selenyum kaynağıdır.

#4
Foto - Çinkonun bağışıklık sisteminde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Çinko için hayvansal kaynaklar arasında yumurta, tavuk, balık, hindi, yoğurt sayılabilir. Bitkisel kaynak olarak fındık, kabak çekirdeği, fıstık gibi kuruyemişler tercih edilebilir.

Çinkonun bağışıklık sisteminde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Çinko için hayvansal kaynaklar arasında yumurta, tavuk, balık, hindi, yoğurt sayılabilir. Bitkisel kaynak olarak fındık, kabak çekirdeği, fıstık gibi kuruyemişler tercih edilebilir.

#5
Foto - Her gün soğan veya sarımsak tüketmeye çalışılmalıdır. Sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız siyah sarımsak tercih edebilirsiniz.

Her gün soğan veya sarımsak tüketmeye çalışılmalıdır. Sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız siyah sarımsak tercih edebilirsiniz.

#6
Foto - Zerdeçal, zencefil ve karabiber gibi baharatlar mutlaka tüketilmelidir. Bu üç baharatı karıştırarak gün içinde yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

Zerdeçal, zencefil ve karabiber gibi baharatlar mutlaka tüketilmelidir. Bu üç baharatı karıştırarak gün içinde yemeklerinize ilave edebilirsiniz.

#7
Foto - Her gün 1 tatlı kaşığı soğuk sıkım çörek otu yağı tüketebilir. Daha önce hiç tüketmediyseniz alerji ihtimaline karşı az miktarda deneyerek tüketmeye başlayabilirsiniz.

Her gün 1 tatlı kaşığı soğuk sıkım çörek otu yağı tüketebilir. Daha önce hiç tüketmediyseniz alerji ihtimaline karşı az miktarda deneyerek tüketmeye başlayabilirsiniz.

#8
Foto - Bol su ve sıvı tüketimi oldukça önemli. Günde en az 2-2,5 litre su tüketilmeli. Suya ilave olarak günde 1-2 fincan bitki çayı da içilebilir.

Bol su ve sıvı tüketimi oldukça önemli. Günde en az 2-2,5 litre su tüketilmeli. Suya ilave olarak günde 1-2 fincan bitki çayı da içilebilir.

#9
Foto - Bağışıklığı güçlendirmek için her gün 1 tatlı kaşığı bal, pekmez ya da propolis tüketmekte fayda var.

Bağışıklığı güçlendirmek için her gün 1 tatlı kaşığı bal, pekmez ya da propolis tüketmekte fayda var.

#10
Foto - Probiyotikler, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Her gün 1 bardak kefir tüketmek sağlıklı bağırsaklar için önemlidir.

Probiyotikler, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Her gün 1 bardak kefir tüketmek sağlıklı bağırsaklar için önemlidir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı