• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
İşte dünyanın en korkunç ve zehirli yılan türleri

2020-03-29 20:18:24
İşte dünyanın en korkunç ve zehirli yılan türleri

Zehirli bir yılan tarafından ısırılarak zehirlenmeyi ve ölmeyi bırakın, zehirli bir yılan ile karşılaşmak bile çok düşük bir ihtimalken zehirli yılanlara karşı duyulan mantıksız gibi görünen korku pek çok insan için hayatın bir gerçeği.

#1
Foto - KRAL KOBRA: Dünyanın en uzun zehirli yılanı olarak bilinir. Cins ismi yılan yiyicidir. Zehri nörotoksik, yani sinirleri zehirleyen yapıdadır. Bu da ısırığa maruz kalanın felç geçirerek kalbinin durmasına, solunum yetersizliği sonucu boğularak ölmesine sebep olur. Bir ısırıkla 20 insanı öldürebilecek zehir salgılasa da, ısırığının çoğu öldürücü olmayan dozda zehir içerir.

KRAL KOBRA: Dünyanın en uzun zehirli yılanı olarak bilinir. Cins ismi yılan yiyicidir. Zehri nörotoksik, yani sinirleri zehirleyen yapıdadır. Bu da ısırığa maruz kalanın felç geçirerek kalbinin durmasına, solunum yetersizliği sonucu boğularak ölmesine sebep olur. Bir ısırıkla 20 insanı öldürebilecek zehir salgılasa da, ısırığının çoğu öldürücü olmayan dozda zehir içerir.

#2
Foto - KARA MAMBA: Bu zehirli yılan türü, ısırdığında müdahale edilmezse ölüm kesindir. Panzehir uygulanmadığında öldürür. Karadaki en hızlı yılan olduğu varsayılmaktadır. Kara Mamba, adını ağzındaki siyahlıktan alır. Çok agresif olan bu yılan türü, saldırıya uğradığında kaçmak yerine, karşılık verir. 1-1,5 metre ileriye fırlayabilen yılanın hedefi, genellikle kafa ve boyundur. Afrika’da yaşar. Tek bir ısırığıyla 100 insanı öldürebilecek zehir salgılayabilir.

KARA MAMBA: Bu zehirli yılan türü, ısırdığında müdahale edilmezse ölüm kesindir. Panzehir uygulanmadığında öldürür. Karadaki en hızlı yılan olduğu varsayılmaktadır. Kara Mamba, adını ağzındaki siyahlıktan alır. Çok agresif olan bu yılan türü, saldırıya uğradığında kaçmak yerine, karşılık verir. 1-1,5 metre ileriye fırlayabilen yılanın hedefi, genellikle kafa ve boyundur. Afrika’da yaşar. Tek bir ısırığıyla 100 insanı öldürebilecek zehir salgılayabilir.

#3
Foto - MAVİ BONGAR: En zehirli yılan türleri arasında gelir. Güneydoğu Asya ve Endonezya’da yaşar. Kral Kobra gibi, kendi türünü de avlayabilen ender canlılar arasındadır. Bu yılanın saldırısına uğrayan insanlar, tedavi uygulansa dahi yarı yarıya yaşama şansına sahiplerdir.

MAVİ BONGAR: En zehirli yılan türleri arasında gelir. Güneydoğu Asya ve Endonezya’da yaşar. Kral Kobra gibi, kendi türünü de avlayabilen ender canlılar arasındadır. Bu yılanın saldırısına uğrayan insanlar, tedavi uygulansa dahi yarı yarıya yaşama şansına sahiplerdir.

#4
Foto - Russell Engereği: Adını bu hayvanı ilk tanımlayan Dr. Patrick Russell’dan almıştır. Yılan ısırıklarının ve bu ısırıklardan kaynaklı ölümlerin en büyük sorumlusu olan engerek türüdür. Zehri etkisini geç gösterir. Özellikle Hindistan’da yaygındır. Çin, Tayvan ve Güneybatı Asya’da bulunur.

Russell Engereği: Adını bu hayvanı ilk tanımlayan Dr. Patrick Russell’dan almıştır. Yılan ısırıklarının ve bu ısırıklardan kaynaklı ölümlerin en büyük sorumlusu olan engerek türüdür. Zehri etkisini geç gösterir. Özellikle Hindistan’da yaygındır. Çin, Tayvan ve Güneybatı Asya’da bulunur.

#5
Foto - KAPLAN YILANI: Adını kaplanınkine benzeyen çizgilerinden alsa da, değişken renklere sahip olabilir. Avustralya kıtasının güneyinde, Tazmanya ve kıyı adalarında yaşar. Bu yılanın zehri nörotoksin içerir. Zehirlenmenin belirtileri arasında, titreme, uyuşukluk, terleme vardır. Sonrasında nefes almada güçlük ve felç gerçekleşir. Müdahale edilmediği taktirde öldürücü olabilmektedir. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan, hayvana zarar verilmesi durumunda, hapis ve para cezası bulunmaktadır.

KAPLAN YILANI: Adını kaplanınkine benzeyen çizgilerinden alsa da, değişken renklere sahip olabilir. Avustralya kıtasının güneyinde, Tazmanya ve kıyı adalarında yaşar. Bu yılanın zehri nörotoksin içerir. Zehirlenmenin belirtileri arasında, titreme, uyuşukluk, terleme vardır. Sonrasında nefes almada güçlük ve felç gerçekleşir. Müdahale edilmediği taktirde öldürücü olabilmektedir. Nesli tükenme tehlikesi altında olduğundan, hayvana zarar verilmesi durumunda, hapis ve para cezası bulunmaktadır.

#6
Foto - ÖLÜM ADDERİ: Latince ismi, Acanthophis antarcticus‘tur. Çenesi boyutuna göre oldukça büyüktür. Görüntüsü de diğer yılanlara nazaran daha korkutucudur

ÖLÜM ADDERİ: Latince ismi, Acanthophis antarcticus‘tur. Çenesi boyutuna göre oldukça büyüktür. Görüntüsü de diğer yılanlara nazaran daha korkutucudur

#7
Foto - TAİPAN YILANI: Dünyanın en zehirli yılanı ünvanını elinde bulunduran yılan türüdür. Isırığıyla 100 insanı rahatlıkla öldürebilir. Isırığındaki zehir seyreltilirse çok daha fazla insanı öldürmeye yetecek zehir elde edilebilir. Isırığına maruz kalan insan, çok kısa sürede felç geçirip, kalp krizi geçirir. Kilo başına bu zehirin 0,025 mg’ı “ortalama ölümcül doz” olarak kayda geçmiştir. Avusturalya’nın çöl kesimlerinde görülür. Bir ısırıkta bütün zehrini boşaltabilir.

TAİPAN YILANI: Dünyanın en zehirli yılanı ünvanını elinde bulunduran yılan türüdür. Isırığıyla 100 insanı rahatlıkla öldürebilir. Isırığındaki zehir seyreltilirse çok daha fazla insanı öldürmeye yetecek zehir elde edilebilir. Isırığına maruz kalan insan, çok kısa sürede felç geçirip, kalp krizi geçirir. Kilo başına bu zehirin 0,025 mg’ı “ortalama ölümcül doz” olarak kayda geçmiştir. Avusturalya’nın çöl kesimlerinde görülür. Bir ısırıkta bütün zehrini boşaltabilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı