• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
İstanbul'daki dev enerji nakil direkleri kaldırılıyor

2021-01-22 19:04:47
İstanbul'daki dev enerji nakil direkleri kaldırılıyor

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEİAŞ), Ambarlı ile Yenibosna arasında 2015 yılında 380 bin Volt Yüksek Gerilim Yeraltı Kablo Projesi'ni uygulamaya koydu. İstanbul Avcılar'daki enerji nakil hattının yer altına alınmasının ardından 61 yıl önce dikilen 30-40 metre yükseklikteki 31 direğin sökümüne başlandı.

#1
Foto - HEM CAN GÜVENLİĞİ, HEM GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ: Avcılar'da hatların yer altına alınması çalışmalarının tamamlanması ardından TEİAŞ, ilçede 1960 yılında dikilen yıllar içerisinde etrafı ve altı konutlarla dolan her biri 30-40 metre yükseklikteki 31 direkteki hattı devre dışı bıraktı.

HEM CAN GÜVENLİĞİ, HEM GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ: Avcılar'da hatların yer altına alınması çalışmalarının tamamlanması ardından TEİAŞ, ilçede 1960 yılında dikilen yıllar içerisinde etrafı ve altı konutlarla dolan her biri 30-40 metre yükseklikteki 31 direkteki hattı devre dışı bıraktı.

#2
Foto - İHALESİ YAPILMIŞTI: Direk ve hatların işlevsiz kalması ardından bunların kaldırılması için ihale açıldı. Avcılar ile Küçükçekmece arasına 61 yıl önce dikilen Ambarlı Doğalgaz Çevrim Santrali?nden 154 kiloWatt (154 bin watt) çift devreli elektriği ileten 31 direkten oluşan iletim hattının sökümünü kazanan firma çalışmalara başladı.

İHALESİ YAPILMIŞTI: Direk ve hatların işlevsiz kalması ardından bunların kaldırılması için ihale açıldı. Avcılar ile Küçükçekmece arasına 61 yıl önce dikilen Ambarlı Doğalgaz Çevrim Santrali?nden 154 kiloWatt (154 bin watt) çift devreli elektriği ileten 31 direkten oluşan iletim hattının sökümünü kazanan firma çalışmalara başladı.

#3
Foto - BU DİREKLERE ÇIKIP ÇALIŞMAK YÜREK İSTER: DİREKLERİN TEPESİNDEKİ İŞÇİLER Büyük bölümü Ordu'nun Gölköy ilçesinden getirilen, yıllardır enerji nakil hatlarında kullanılan bu direklerde çalışan işçileri 40 metre yükseklikteki direklerin tepesinde gören çevredeki bina sakinleri söküm çalışmalarını hem hayranlık hem de endişe ile izledi.

BU DİREKLERE ÇIKIP ÇALIŞMAK YÜREK İSTER: DİREKLERİN TEPESİNDEKİ İŞÇİLER Büyük bölümü Ordu'nun Gölköy ilçesinden getirilen, yıllardır enerji nakil hatlarında kullanılan bu direklerde çalışan işçileri 40 metre yükseklikteki direklerin tepesinde gören çevredeki bina sakinleri söküm çalışmalarını hem hayranlık hem de endişe ile izledi.

#4
Foto - SOĞUK HAVA BİR YANDAN:Soğuk ve rüzgarlı havaya rağmen birkaç dakika içerisinde direğin tepesine çıkarak hatları ve buradaki halk arasında ?fincan? olarak bilinen porselen izolatörleri indiren işçiler, indirdikleri hatları binaların çatılarından toplayarak, kesip araca yükledi. Hatlardan arındırılan direkler de önümüzdeki günlerde kesilerek alınacak.

SOĞUK HAVA BİR YANDAN:Soğuk ve rüzgarlı havaya rağmen birkaç dakika içerisinde direğin tepesine çıkarak hatları ve buradaki halk arasında ?fincan? olarak bilinen porselen izolatörleri indiren işçiler, indirdikleri hatları binaların çatılarından toplayarak, kesip araca yükledi. Hatlardan arındırılan direkler de önümüzdeki günlerde kesilerek alınacak.

#5
Foto - DİREKLER 1960 YILINDA DİKİLMİŞ: Bu çalışmayı yapan işçiler, bu işi yıllardan bu yana yaptıklarını ekmek parasının peşinde olduklarını söyledi. İşçilerden Tuncay Çelik, 1960 yılında dikilen bu hattı yıkmaya geldiklerini, bir günde 4 direkteki hat ve izolatöreri indirdiklerini, hatları binaların çatılarından topladıklarını söyledi.

DİREKLER 1960 YILINDA DİKİLMİŞ: Bu çalışmayı yapan işçiler, bu işi yıllardan bu yana yaptıklarını ekmek parasının peşinde olduklarını söyledi. İşçilerden Tuncay Çelik, 1960 yılında dikilen bu hattı yıkmaya geldiklerini, bir günde 4 direkteki hat ve izolatöreri indirdiklerini, hatları binaların çatılarından topladıklarını söyledi.

#6
Foto - DİREKLERE ÇIKMA ONLAR İÇİN SORUN DEĞİL! Çelik, Direk veya çatıların üzerindeyiz. Bir direğin boyuna göre tırmanma süremiz değişiyor. Avcılar'daki direklere 3 dakikada, 70-80 metrelik direğe 10 dakikada tırmanabiliyoruz

DİREKLERE ÇIKMA ONLAR İÇİN SORUN DEĞİL! Çelik, Direk veya çatıların üzerindeyiz. Bir direğin boyuna göre tırmanma süremiz değişiyor. Avcılar'daki direklere 3 dakikada, 70-80 metrelik direğe 10 dakikada tırmanabiliyoruz" dedi.

#7
Foto - EKMEK PARASI İÇİN... Diğer işçilerden Sinan Çelik de, 18-20 yıldır bu işi yapıyorum. 1960'ta dikilen bu direkleri eskidiği için yıkmaya geldik. İstanbul'dayız, ekmeğimizin peşindeyiz. Soğuk ama yapacak bir şey yok

EKMEK PARASI İÇİN... Diğer işçilerden Sinan Çelik de, 18-20 yıldır bu işi yapıyorum. 1960'ta dikilen bu direkleri eskidiği için yıkmaya geldik. İstanbul'dayız, ekmeğimizin peşindeyiz. Soğuk ama yapacak bir şey yok" diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23