• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
8
İnsanları cennete ve cehenneme en fazla götüren iki şey nedir?

2021-04-07 20:01:10
İnsanları cennete ve cehenneme en fazla götüren iki şey nedir?

Her bir mü'min ahirette cennete gitmeyi arzu eder. Yine hiç bir mü'min de cehenneme gitmek istemez. Fakat, bunu belirleyecek olan Allah'ın lütfunun yanında kişinin amelleri belirleyici olacaktır. Peki, insanları en çok cennete veya cehenneme sürükleyen amelleri merak ettiniz mi?..

#1
Foto - İNSALARI CENNETE EN ÇOK GÖTÜRECEK OLAN AMELLER: Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e: - İnsanları cennete en fazla götürecek şey nedir? diye soruldu.

İNSALARI CENNETE EN ÇOK GÖTÜRECEK OLAN AMELLER: Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’e: - İnsanları cennete en fazla götürecek şey nedir? diye soruldu.

#2
Foto - CENNETLİK 2 AMEL: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: - “Allah’a saygı (takvâ) ve güzel ahlâktır” buyurdu.

CENNETLİK 2 AMEL: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: - “Allah’a saygı (takvâ) ve güzel ahlâktır” buyurdu.

#3
Foto - İNSANLARI CEHENNEME EN ÇOK NE SÜRÜKLER? İnsanları cehenneme en fazla götürecek şey nedir? diye sorulunca da:

İNSANLARI CEHENNEME EN ÇOK NE SÜRÜKLER? İnsanları cehenneme en fazla götürecek şey nedir? diye sorulunca da:

#4
Foto - “Ağız ve cinsel organdır” buyurdu. (Tirmizî, Birr 62. Ayrıca bk. İbni Mâce, Zühd 29)

“Ağız ve cinsel organdır” buyurdu. (Tirmizî, Birr 62. Ayrıca bk. İbni Mâce, Zühd 29)

#5
Foto - GÜZEL AHLÂKIN ÖNEMİ: Takvâ diye ifade ettiğimiz kulun Cenâb-ı Hakk’a gösterdiği en üstün saygı ile insanların karşılıklı münasebetlerini düzenleyen güzel ahlâk, cennete en fazla girmeye sebep olan iki hal ve davranıştır. Güzel ahlâka gelince, Hasan-ı Basrî Hazretleri onu çok iyilik yapmak, kötülükten sakınmak ve güler yüzlü olmak diye tarif etmiştir. Büyük âlimlerimizden Şifâ-yı Şerîf müellifi Kâdı İyâz da güzel ahlâkın insanlarla güzel geçinmek, onlara kendini sevdirmek, merhamet etmek, verdikleri sıkıntılara katlanmak, yaptıkları kötülüklere sabretmek, kibirlenmemek, şiddet göstermemek, öfkelenmemek ve azarlamamak olduğunu söylemiştir. Görüldüğü gibi güzel ahlâkın kapsamı çok geniştir.

GÜZEL AHLÂKIN ÖNEMİ: Takvâ diye ifade ettiğimiz kulun Cenâb-ı Hakk’a gösterdiği en üstün saygı ile insanların karşılıklı münasebetlerini düzenleyen güzel ahlâk, cennete en fazla girmeye sebep olan iki hal ve davranıştır. Güzel ahlâka gelince, Hasan-ı Basrî Hazretleri onu çok iyilik yapmak, kötülükten sakınmak ve güler yüzlü olmak diye tarif etmiştir. Büyük âlimlerimizden Şifâ-yı Şerîf müellifi Kâdı İyâz da güzel ahlâkın insanlarla güzel geçinmek, onlara kendini sevdirmek, merhamet etmek, verdikleri sıkıntılara katlanmak, yaptıkları kötülüklere sabretmek, kibirlenmemek, şiddet göstermemek, öfkelenmemek ve azarlamamak olduğunu söylemiştir. Görüldüğü gibi güzel ahlâkın kapsamı çok geniştir.

#6
Foto - DİLE SAHİP OLMAK ÇOK ZOR! Ağız, söyleyeceği güzel sözler, yapacağı zikirler ile insanı cennete gönderebileceği gibi, insanlara ve kendisini yaratana karşı söyleyeceği çirkin sözler, küfürler, gıybet ve koğuculuklar, iftiralar ve daha başka kötülüklerle sahibini cehenneme yollayabilir.

DİLE SAHİP OLMAK ÇOK ZOR! Ağız, söyleyeceği güzel sözler, yapacağı zikirler ile insanı cennete gönderebileceği gibi, insanlara ve kendisini yaratana karşı söyleyeceği çirkin sözler, küfürler, gıybet ve koğuculuklar, iftiralar ve daha başka kötülüklerle sahibini cehenneme yollayabilir.

#7
Foto - Muâz İbni Cebel hazretleri Resûl-i Ekrem Efendimiz’e: - Beni cennete götürecek ve cehennemden uzaklaştıracak bir iş söyle! demişti. Efendimiz ona “çok büyük bir şey sorduğunu” belirterek uzunca bir cevap vermiş ve sözünü şöyle bağlamıştı: - “İnsanları cehenneme yüz üstü düşüren günahın, dillerinin ekip biçtiklerinden başka bir şey olduğunu mu sanıyorsun?”

Muâz İbni Cebel hazretleri Resûl-i Ekrem Efendimiz’e: - Beni cennete götürecek ve cehennemden uzaklaştıracak bir iş söyle! demişti. Efendimiz ona “çok büyük bir şey sorduğunu” belirterek uzunca bir cevap vermiş ve sözünü şöyle bağlamıştı: - “İnsanları cehenneme yüz üstü düşüren günahın, dillerinin ekip biçtiklerinden başka bir şey olduğunu mu sanıyorsun?”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23