• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
İnsanlar fotoğraf çektirme sırasına giriyor... Bakır, usta ellerde böyle sanata dönüşüyor

2020-12-26 20:01:21
İnsanlar fotoğraf çektirme sırasına giriyor... Bakır, usta ellerde böyle sanata dönüşüyor

Trabzonlu bakır ustası Ali Çavuş'un ürettiği ve dükkanının önünde sergilediği devasa boyutlardaki salep kazanı, demlik ve ibrikleri, vatandaşların ilgisini çekiyor.

#1
Foto - MESLEĞE KÜÇÜK YAŞTA BAŞLADI: 61 yaşındaki Çavuş, Ortahisar ilçesine bağlı Kazancılar Sokak Bakırcılar Çarşısı`ndaki dükkanda bakırcılık yapan dedesi ve babasının yanında, küçük yaşlarda meslekle tanıştı.

MESLEĞE KÜÇÜK YAŞTA BAŞLADI: 61 yaşındaki Çavuş, Ortahisar ilçesine bağlı Kazancılar Sokak Bakırcılar Çarşısı`ndaki dükkanda bakırcılık yapan dedesi ve babasının yanında, küçük yaşlarda meslekle tanıştı.

#2
Foto - ÇOK ÖZEL BİR SANAT: İlkokul ve ortaokul çağlarında dükkanda çalışarak mesleği öğrenen Çavuş,

ÇOK ÖZEL BİR SANAT: İlkokul ve ortaokul çağlarında dükkanda çalışarak mesleği öğrenen Çavuş, "özel ve değerli bir sanat" olarak nitelendirdiği bakırcılıkta yarım asrı geride bıraktı.

#3
Foto - 2 METRE BOYUNDA DEMLİK YAPTI: Çavuş, 2012 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama`ya hediye etmek üzere, 4 aylık çalışma ve tamamen el işçiliğiyle, 2 metre boyunda ve 80 kilogram ağırlığında demlik yaptı.

2 METRE BOYUNDA DEMLİK YAPTI: Çavuş, 2012 yılında dönemin ABD Başkanı Barack Obama`ya hediye etmek üzere, 4 aylık çalışma ve tamamen el işçiliğiyle, 2 metre boyunda ve 80 kilogram ağırlığında demlik yaptı.

#4
Foto - ABD BAŞKANI OBAMA'YA ULAŞTIRMAK İSTEMİŞ: Çavuş, demliği Obama`ya ulaştırma girişimlerinden sonuç alamayınca, eserini, bir arkadaşına ait otelin önünde sergilenmek üzere verdi.

ABD BAŞKANI OBAMA'YA ULAŞTIRMAK İSTEMİŞ: Çavuş, demliği Obama`ya ulaştırma girişimlerinden sonuç alamayınca, eserini, bir arkadaşına ait otelin önünde sergilenmek üzere verdi.

#5
Foto - DEV İBRİK... Çavuş`un yaptığı 3 ibrikten biri de dükkanın içinde yer alıyor

DEV İBRİK... Çavuş`un yaptığı 3 ibrikten biri de dükkanın içinde yer alıyor

#6
Foto -

"BİR DAHA DÜNYAYA GELSEM... " Çavuş, yaptığı açıklamada, bakırın, dünyanın en değerli madeni olduğunu belirterek, "Bir daha dünyaya gelecek olsam yine bakırcı olurum. Bu madeni işlemekten ve insanlara sunmaktan keyif alıyorum." dedi. Çok uzun yıllar bakırcılık yapan dedesi ve babasından geriye eser olarak sadece bakraç ve maşrapa kaldığını, kendisinin de geride bir eser bırakmak istediğini dile getiren Çavuş, "Bu dünyaya öyle bir şey bırakayım ki benden sonra bile konuşulsun istedim." ifadesini kullandı.

#7
Foto - İLGİNÇ DURUMU GÖRENLER FOTOĞRAF ÇEKME YARIŞINA GİRİYOR: Çavuş, yaptığı eserlerin büyük ilgi gördüğüne işaret ederek, şunları söyledi:

İLGİNÇ DURUMU GÖRENLER FOTOĞRAF ÇEKME YARIŞINA GİRİYOR: Çavuş, yaptığı eserlerin büyük ilgi gördüğüne işaret ederek, şunları söyledi: "Trabzon`da düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları için yaptığım 10 bin bardaklık demlik büyük ilgi gördü. Obama için dünyanın en büyük demliğini yaptım. Bu eserleri yaparken `Bana yardımcı olun, bana destek olun, tek başıma yapamam` dedim. Bana `delirdin mi, bir kiloluk bakraç varken 100 kiloluk bakraç yaptın, otur yerinde` dediler ama ben kafama koydum ve yaptım. İnsanlar fotoğraf çektirme sırasına girdiler."

#8
Foto - Çavuş, sağlığı el verdiği sürece mesleğini sürdüreceğini vurgulayarak,

Çavuş, sağlığı el verdiği sürece mesleğini sürdüreceğini vurgulayarak, "Aklımda tek bir şey var, Seyit Onbaşı`nın anısına bakırdan 2,5 metrelik bir top mermisi yapmak, üzerine de portresini işlemek. Askerde rütbem onbaşıydı. Altına da `Onbaşı Ali Çavuş` yazmayı çok istiyorum. Bir yardımcı bulabilirsem yapacağım." diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23