• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
17
İnsan mı, hayvan mı? Arkeologlar ne olduğunu hiçbir zaman açıklayamadı

2021-11-24 20:18:26
İnsan mı, hayvan mı? Arkeologlar ne olduğunu hiçbir zaman açıklayamadı

Tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalışan arkeologlar bazen sıradan bir sikke, bazen de paha biçilemeyen hazineler keşfeder. Ancak nadir durumlarda anlam veremedikleri figür ve eşyalarla karşılaşırlar. Tıpkı kanatları olan dev insan fosili gibi. İşte arkeologların hala ne olduğunu açıklayamadığı buluşlar.

#1
Foto - NAZCA ÇİZGİLERİ: Güney Peru'daki Nazca Çölü'nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş, bazıları kilometrelerce uzunlukta olan çizgiler bulundu. Yerden asla tahmin edilemeyen bu çizgilerin kazındığı zemin demiroksitin gri rengini kazandırdığı çakıllarla kaplı.

NAZCA ÇİZGİLERİ: Güney Peru'daki Nazca Çölü'nde bazı canlı biçimlerini ya da çeşitli geometrik biçimleri betimler tarzda yere çizilmiş, bazıları kilometrelerce uzunlukta olan çizgiler bulundu. Yerden asla tahmin edilemeyen bu çizgilerin kazındığı zemin demiroksitin gri rengini kazandırdığı çakıllarla kaplı.

#2
Foto - BAZILARI ANCAK YÜKSEKTEN BAKILDIĞINDA... Düz çizgi, üçgen, sarmal, kuş, maymun, köpek, örümcek, çiçek vb biçimler çok büyük olduğu için yerden bakıldığında anlaşılmaz, ancak çok yüksekten bakıldığında görülebilir. Bu yüzden bazılarının biçimleri uydu fotoğraflarında daha belirgin görünmektedir.

BAZILARI ANCAK YÜKSEKTEN BAKILDIĞINDA... Düz çizgi, üçgen, sarmal, kuş, maymun, köpek, örümcek, çiçek vb biçimler çok büyük olduğu için yerden bakıldığında anlaşılmaz, ancak çok yüksekten bakıldığında görülebilir. Bu yüzden bazılarının biçimleri uydu fotoğraflarında daha belirgin görünmektedir.

#3
Foto - İLK NAZCA ÇİZGİSİ: İlk Nazca çizgisi 1926'da keşfedilmiştir. Bunları kimin, ne zaman çizdiği bilinmemekle birlikte, 12. yüzyıldaki İnka uygarlığından eski olduklarına kesin gözüyle bakılıyor.

İLK NAZCA ÇİZGİSİ: İlk Nazca çizgisi 1926'da keşfedilmiştir. Bunları kimin, ne zaman çizdiği bilinmemekle birlikte, 12. yüzyıldaki İnka uygarlığından eski olduklarına kesin gözüyle bakılıyor.

#4
Foto - AÇIKLANAMADI... Bazılarının takvim ya da gökbilimle ilişkili olduğu, bazılarının ise doğa ayinlerinin bir parçası olarak yapıldığı sanılmaktaysa da, ne amaçla yapıldıkları hakkında kesin bir veri elde edilememiştir.

AÇIKLANAMADI... Bazılarının takvim ya da gökbilimle ilişkili olduğu, bazılarının ise doğa ayinlerinin bir parçası olarak yapıldığı sanılmaktaysa da, ne amaçla yapıldıkları hakkında kesin bir veri elde edilememiştir.

#5
Foto - İNSAN MI, HAYVAN MI? Arkeolojik bir bölgede yapılan bu keşif herkesi bir hayli ürküttü. Kuşbakışı çekilmiş bu fotoğraf bulunan şeyin devasa olduğunu gözler önüne seriyor. İnsana ait kafatası olan ancak kanatları da olduğu fark edilen bu fosilin bir meleğe ait olduğu ileri sürüldü. Ancak bir kişi bunun film çekimi için yapılmış maket olduğunu söyledi. Daha mantıklı gelen bu açıklama sonrası o kişiye hangi film olduğu sorulsa da iddiayı ortaya atan şahıs sırra kadem bastı.

İNSAN MI, HAYVAN MI? Arkeolojik bir bölgede yapılan bu keşif herkesi bir hayli ürküttü. Kuşbakışı çekilmiş bu fotoğraf bulunan şeyin devasa olduğunu gözler önüne seriyor. İnsana ait kafatası olan ancak kanatları da olduğu fark edilen bu fosilin bir meleğe ait olduğu ileri sürüldü. Ancak bir kişi bunun film çekimi için yapılmış maket olduğunu söyledi. Daha mantıklı gelen bu açıklama sonrası o kişiye hangi film olduğu sorulsa da iddiayı ortaya atan şahıs sırra kadem bastı.

#6
Foto - GÖBEKLİTEPE:Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin 18 km kuzeydoğusunda, Örencik köyü yakınlarında. yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. Bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10-12 dikilitaşın yuvarlak planda dizilmiş, aralarının ise taş duvarla örülmüş olmasıdır.

GÖBEKLİTEPE:Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin 18 km kuzeydoğusunda, Örencik köyü yakınlarında. yer alan dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur. Bu yapıların ortak özelliği, T biçimindeki 10-12 dikilitaşın yuvarlak planda dizilmiş, aralarının ise taş duvarla örülmüş olmasıdır.

#7
Foto - ÖZEL BİR TEPE: Bütün bunlar ve kazılarda ortaya çıkarılan anıtsal mimari, Göbekli Tepe'yi eşsiz ve özel yapmaktadır.

ÖZEL BİR TEPE: Bütün bunlar ve kazılarda ortaya çıkarılan anıtsal mimari, Göbekli Tepe'yi eşsiz ve özel yapmaktadır.

#8
Foto - Günümüzden en azından 11.600 yıl öncesine dayandığı ileri sürülen yapıda, hayvan figürleri ise burada yaşayan toplumun güçlü hayvanları getirip beslemiş olduğu tahmin ediliyor. Yani bu topluluğun, taş devri insanına zıt olan davranışlar sergilediği iddia ediliyor. Kazıların devam ettiği yüzyılın buluşunda bakalım daha ne gibi keşifler yapılacak.

Günümüzden en azından 11.600 yıl öncesine dayandığı ileri sürülen yapıda, hayvan figürleri ise burada yaşayan toplumun güçlü hayvanları getirip beslemiş olduğu tahmin ediliyor. Yani bu topluluğun, taş devri insanına zıt olan davranışlar sergilediği iddia ediliyor. Kazıların devam ettiği yüzyılın buluşunda bakalım daha ne gibi keşifler yapılacak.

#9
Foto - MISIR FİRAVUNUNUN AÇIKLANAMAYAN ÖLÜMÜ: Mısır Hanedanı'nın 18. firavunu olan Tutankamon aslında Mısır tarihindeki önemli hükümdarlardan biri değildir ve 19 yaşında aniden hayatını kaybetmiştir. Onu bu kadar ünlü yapan 1922 yılında Krallar Vadisi'ndeki mezarlığının keşfedilmesidir.

MISIR FİRAVUNUNUN AÇIKLANAMAYAN ÖLÜMÜ: Mısır Hanedanı'nın 18. firavunu olan Tutankamon aslında Mısır tarihindeki önemli hükümdarlardan biri değildir ve 19 yaşında aniden hayatını kaybetmiştir. Onu bu kadar ünlü yapan 1922 yılında Krallar Vadisi'ndeki mezarlığının keşfedilmesidir.

#10
Foto - LANETLİ Mİ? Tutankamon'u mezarı keşfedildiğinde mezar hiç soyulmamış ve hazinesi yerli yerinde duruyordu. Bu Tutankamon'u diğer firavunlardan ayıran önemli özelliklerinden birisiydi fakat en önemlisi değildi. Çünkü en önemli özelliği mezarının açılmasıyla birlikte ortaya çıkan lanet dedikodularıydı.

LANETLİ Mİ? Tutankamon'u mezarı keşfedildiğinde mezar hiç soyulmamış ve hazinesi yerli yerinde duruyordu. Bu Tutankamon'u diğer firavunlardan ayıran önemli özelliklerinden birisiydi fakat en önemlisi değildi. Çünkü en önemli özelliği mezarının açılmasıyla birlikte ortaya çıkan lanet dedikodularıydı.

#11
Foto - Her şeye ulaşmasının mümkün olduğu şartlarda 19 yaşında ölen Tutankamon'un cesedi incelendiğinde bacağında kırık ve kafatasında darp izine rastlandı. Genç yaşta ölen Tutankamon'un attan düştüğü ileri sürülse de cinayete kurban gittiği de akıllara takılan bir şüphe.

Her şeye ulaşmasının mümkün olduğu şartlarda 19 yaşında ölen Tutankamon'un cesedi incelendiğinde bacağında kırık ve kafatasında darp izine rastlandı. Genç yaşta ölen Tutankamon'un attan düştüğü ileri sürülse de cinayete kurban gittiği de akıllara takılan bir şüphe.

#12
Foto - Carter'ın çok sevdiği, uğurlu kanaryası nereden geldiği belli olmayan bir kobra yılanı tarafından yendi. Kobra yılanı Mısır hükümdarlarının simgesi olarak kabul edilir. Mezarlığın bulunmasından birkaç hafta sonra kazıların finansal desteğini sağlayan İngiliz Lordu Carnavron'un sağlık durumu kötüye gitmeye başladı. Kan zehirlenmesi olduğu açıklanan Lord kısa bir süre sonra vefat etti. Eş zamanlı olarak Lord'un köpeği Susie'nin de ulumaya başladığı ve öldüğü söylendi. Lord'un ölümüyle birlikte lanet dedikoduları da şiddetlendi.

Carter'ın çok sevdiği, uğurlu kanaryası nereden geldiği belli olmayan bir kobra yılanı tarafından yendi. Kobra yılanı Mısır hükümdarlarının simgesi olarak kabul edilir. Mezarlığın bulunmasından birkaç hafta sonra kazıların finansal desteğini sağlayan İngiliz Lordu Carnavron'un sağlık durumu kötüye gitmeye başladı. Kan zehirlenmesi olduğu açıklanan Lord kısa bir süre sonra vefat etti. Eş zamanlı olarak Lord'un köpeği Susie'nin de ulumaya başladığı ve öldüğü söylendi. Lord'un ölümüyle birlikte lanet dedikoduları da şiddetlendi.

#13
Foto - Bu dedikoduların en temel dayanağı ise Firavun'un mezarındaki hiyeroglif yazısıydı. Yazı şöyle diyordu:

Bu dedikoduların en temel dayanağı ise Firavun'un mezarındaki hiyeroglif yazısıydı. Yazı şöyle diyordu: "Firavunun mezarına her kim dokunursa ölümün kanatları onu saracaktır." Amerikalı milyarder George Jay Gould, mezarı ziyaret etti ve aynı gün aniden ateşlenerek öldü. A. C. Mace, Arkeolog Carter'ın yardımcılarından birisiydi. Ateş nöbetlerine tutulunca işi bıraktı ve 1928'de öldü.

#14
Foto - ANTİKYTHERA DÜZENEĞİ: 1900 yılında, Elias Stadiatos adlı bir Yunan süngerci, Yunanistan'da Antikitera adlı küçük bir adanın yakınlarında, eski çağlardan kalma bir batık keşfetti. Bu yaklaşık MÖ 87 yılında batmış bir yük gemisiydi. Denizin dibinde, batığın çevresine saçılmış heykeller, süngerciyi çok etkilemişti. Geminin taşıdığı yükler arasında, mücevherler, çömlekler, mobilyalar, bronz eşyalar ve amforalar dolusu şarap vardı.

ANTİKYTHERA DÜZENEĞİ: 1900 yılında, Elias Stadiatos adlı bir Yunan süngerci, Yunanistan'da Antikitera adlı küçük bir adanın yakınlarında, eski çağlardan kalma bir batık keşfetti. Bu yaklaşık MÖ 87 yılında batmış bir yük gemisiydi. Denizin dibinde, batığın çevresine saçılmış heykeller, süngerciyi çok etkilemişti. Geminin taşıdığı yükler arasında, mücevherler, çömlekler, mobilyalar, bronz eşyalar ve amforalar dolusu şarap vardı.

#15
Foto - MÖ 1. yüzyılda yaşayan insanlar için lüks tüketim malları taşıyan bir gemiydi bu. Batıktan çıkarılanlar arasındaki en değerli bulgu, içinde tuzlu suyun etkisiyle bozunmuş, ezilerek iç içe geçmiş çarklar bulunan tahta bir kutucuktu. Yaklaşık bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki bu kutunun içinde, bir tür mekanik düzenek bulunuyordu. Batığın bulunduğu yıllarda, ahşap buluntuları korumaya yarayan yöntemler henüz olmadığından, kutu çıkarıldıktan kısa bir süre sonra bozularak yok oldu.

MÖ 1. yüzyılda yaşayan insanlar için lüks tüketim malları taşıyan bir gemiydi bu. Batıktan çıkarılanlar arasındaki en değerli bulgu, içinde tuzlu suyun etkisiyle bozunmuş, ezilerek iç içe geçmiş çarklar bulunan tahta bir kutucuktu. Yaklaşık bir ayakkabı kutusu büyüklüğündeki bu kutunun içinde, bir tür mekanik düzenek bulunuyordu. Batığın bulunduğu yıllarda, ahşap buluntuları korumaya yarayan yöntemler henüz olmadığından, kutu çıkarıldıktan kısa bir süre sonra bozularak yok oldu.

#16
Foto - Bugün

Bugün "Antikitera Düzeneği" olarak adlandırılan bu aygıtın ne işe yaradığı hâlâ tam olarak bilinmemektedir. Kesin olarak bilinen, onun, MÖ 1. yüzyıl teknolojisinin ipuçlarını veren eşsiz bir bulgu olduğu. Antikitera düzeneği, bilinen en eski çarklı düzenektir. Keşfedildiği günden bu yana bilim ve teknoloji tarihçileri için gizemini koruyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23