• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
İmamı görmeyip sadece sesini duymak imama uyabilmek için yeterli midir?

2020-06-30 09:32:54
İmamı görmeyip sadece sesini duymak imama uyabilmek için yeterli midir?

Cemaatle namaz kılarken imamı görmeyen, ses bağlantısı ile imamın sesini duyan vatandaşlar bu durumun yeterli olup olmadığını merak ediyor. Konu hakkında araştırma yapanlar aynı bina içinde farklı katlarda ya da farklı bir odada bulunulması halinde imamı görmeden sesini duyarak ona uymanın ne kadar doğru olduğunun ayrıntılarını da inceliyor. Peki, imamı görmeyip sadece sesini duymak imama uyabilmek için yeterli midir?

#1
Foto - Milyonlarca kişi neredeyse her gün Kur’an, namaz, kurban konularında akıllarını takılan konuları internetten araştırmayı tercih ediyor. Koronavirüs salgını sebebiyle uzun süre camiler kapalı kaldı ve cemaatle namaz kılınmadı. 1 Haziran’da atılan normalleşme adımlarıyla birlikte camilerde yeniden Cuma ve vakit namazları kılınmaya başladı. Bu sebeple kalabalık mekanlarda namaz kılacak olanlar, imamı görmeden ses bağlantısıyla imama uymanın doğru olup olmadığını da merak ediyor. İşte, detaylar.

Milyonlarca kişi neredeyse her gün Kur’an, namaz, kurban konularında akıllarını takılan konuları internetten araştırmayı tercih ediyor. Koronavirüs salgını sebebiyle uzun süre camiler kapalı kaldı ve cemaatle namaz kılınmadı. 1 Haziran’da atılan normalleşme adımlarıyla birlikte camilerde yeniden Cuma ve vakit namazları kılınmaya başladı. Bu sebeple kalabalık mekanlarda namaz kılacak olanlar, imamı görmeden ses bağlantısıyla imama uymanın doğru olup olmadığını da merak ediyor. İşte, detaylar.

#2
Foto - İmamı görmeyip sadece sesini duymak imama uyabilmek için yeterli midir?

İmamı görmeyip sadece sesini duymak imama uyabilmek için yeterli midir?

#3
Foto - Cemaatle namaz kılınırken imamla cemaatin yerlerinin hakikaten veya hükmen bir olması gerekir. Bu birlik, safların bitişik olmasıyla sağlanır. Eğer namaz aynı bina içinde kılınıyorsa, içerdekilerin mekânları bir sayılır. Bu itibarla, çok katlı binalarda mescit olarak kullanılan bir katta cemaatle namaz kılınırken, bu kat cemaati almadığı takdirde, alt veya üstten bu kata bitişik katlarda duran cemaatin, hoparlör veya müezzinin tebliği ile imamın intikallerinden haberdar olmaları hâlinde, imama uymaları sahihtir. İmamı veya imamı görenleri görmeleri şart değildir. Ses bağlantısının kesilmesi durumunda ise, imamın hareketlerinin takip edilememesi sebebiyle imamın intikallerini takip edemeyenlerin namazları bozulur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 285-286, 333-334). İmamın bulunduğu mekândan yol, ırmak ve mekân birliğini bozan benzer engellerle ayrılan yerlerde bulunanların imama uymaları caiz olmaz.

Cemaatle namaz kılınırken imamla cemaatin yerlerinin hakikaten veya hükmen bir olması gerekir. Bu birlik, safların bitişik olmasıyla sağlanır. Eğer namaz aynı bina içinde kılınıyorsa, içerdekilerin mekânları bir sayılır. Bu itibarla, çok katlı binalarda mescit olarak kullanılan bir katta cemaatle namaz kılınırken, bu kat cemaati almadığı takdirde, alt veya üstten bu kata bitişik katlarda duran cemaatin, hoparlör veya müezzinin tebliği ile imamın intikallerinden haberdar olmaları hâlinde, imama uymaları sahihtir. İmamı veya imamı görenleri görmeleri şart değildir. Ses bağlantısının kesilmesi durumunda ise, imamın hareketlerinin takip edilememesi sebebiyle imamın intikallerini takip edemeyenlerin namazları bozulur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 285-286, 333-334). İmamın bulunduğu mekândan yol, ırmak ve mekân birliğini bozan benzer engellerle ayrılan yerlerde bulunanların imama uymaları caiz olmaz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı