• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
22
İlk sivil Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 28. yıl dönümünde rahmetle anılıyor

2021-04-16 22:25:23
İlk sivil Cumhurbaşkanı Turgut Özal, vefatının 28. yıl dönümünde rahmetle anılıyor

Türkiye'de ekonomik, siyasal ve toplumsal alanlarda birçok yeniliğe imza atan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünün üzerinden 28 yıl geçti. 17 Nisan 1993'te vefat eden Özal siyasi kariyerinde yaptığı çalışmalarla hala hayır, minnet ve şükranla anılıyor.

#1
Foto - MALATYA'DA BİR DEHA DOĞUYOR: Malatya'da 1927'de bankacı bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Özal, babasının mesleği nedeniyle ilk, orta ve lise eğitimini farklı şehirlerde tamamladı.

MALATYA'DA BİR DEHA DOĞUYOR: Malatya'da 1927'de bankacı bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Özal, babasının mesleği nedeniyle ilk, orta ve lise eğitimini farklı şehirlerde tamamladı.

#2
Foto - İTÜ ELEKRİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNU: İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü

İTÜ ELEKRİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNU: İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü

#3
Foto - BÜROKRASİDE ADIM ADIM YÜKSELİYOR: Mühendislik ekonomisi alanında ABD'de uzmanlık eğitimi gören Özal, Türkiye'ye dönüşü sonrası Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı görevini yaptı.

BÜROKRASİDE ADIM ADIM YÜKSELİYOR: Mühendislik ekonomisi alanında ABD'de uzmanlık eğitimi gören Özal, Türkiye'ye dönüşü sonrası Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı görevini yaptı.

#4
Foto - SEMRA ÖZAL İLE BİRLEŞEN YOLLAR: Semra Özal ile 1954'te evlenen Turgut Özal'ın üç çocuğu oldu.

SEMRA ÖZAL İLE BİRLEŞEN YOLLAR: Semra Özal ile 1954'te evlenen Turgut Özal'ın üç çocuğu oldu.

#5
Foto - Askerliğini, Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi olarak 1961-1962 arasında yapan Özal, Devlet Planlama Teşkilatının kurulmasında önemli roller üstlendi ve 1967-1971 arasında bu kurumun müsteşarlığını yaptı.

Askerliğini, Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi olarak 1961-1962 arasında yapan Özal, Devlet Planlama Teşkilatının kurulmasında önemli roller üstlendi ve 1967-1971 arasında bu kurumun müsteşarlığını yaptı.

#6
Foto - Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulunan Özal, Dünya Bankasında 1971-1973 yıllarında danışman olarak görev yaptı.

Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulunan Özal, Dünya Bankasında 1971-1973 yıllarında danışman olarak görev yaptı.

#7
Foto - SENDİKACI ÖZAL: Çeşitli sanayi kuruluşlarında da çalışan Özal, Madeni Eşya Sanayii Sendikası başkanlığı görevini yürüttü.

SENDİKACI ÖZAL: Çeşitli sanayi kuruluşlarında da çalışan Özal, Madeni Eşya Sanayii Sendikası başkanlığı görevini yürüttü.

#8
Foto - SİYASETE İLK ADIM: Özal'ın siyasi hayatı, 1977 genel seçimlerinde Milli Selamet Partisinden İzmir Milletvekili aday

SİYASETE İLK ADIM: Özal'ın siyasi hayatı, 1977 genel seçimlerinde Milli Selamet Partisinden İzmir Milletvekili aday

#9
Foto - Bu sürecin ardından, 1979 sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atanan Özal, aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü. Özal, bu özelliğiyle hem DPT Müsteşarlığı hem de Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış Türkiye'nin tek başbakanı ve cumhurbaşkanı oldu.

Bu sürecin ardından, 1979 sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atanan Özal, aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü. Özal, bu özelliğiyle hem DPT Müsteşarlığı hem de Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış Türkiye'nin tek başbakanı ve cumhurbaşkanı oldu.

#10
Foto - 24 OCAK KARALARI: Ekonomide liberalleşmenin çalışmalarını yapan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında büyük rol oynayan Özal, o dönemdeki çalışmaları nedeniyle sandalyesiz bakan olarak anıldı.

24 OCAK KARALARI: Ekonomide liberalleşmenin çalışmalarını yapan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında büyük rol oynayan Özal, o dönemdeki çalışmaları nedeniyle sandalyesiz bakan olarak anıldı.

#11
Foto - DARBECİLER ONU BIRAKMIYOR: Özal, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra kurulan hükümete Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

DARBECİLER ONU BIRAKMIYOR: Özal, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra kurulan hükümete Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

#12
Foto - DARBE HÜKÜMETİNDEN AYRILARAK PARTİ KURDU: Özal, 20 Mayıs 1983'te Anavatan Partisini kurdu.

DARBE HÜKÜMETİNDEN AYRILARAK PARTİ KURDU: Özal, 20 Mayıs 1983'te Anavatan Partisini kurdu.

#13
Foto - KESİNTİSİZ İKTİDARLI YILLAR: Aynı yıl yapılan genel seçimde partisinin birinci gelmesi üzerine 45. Hükümeti kuran Özal, 1983'ten 1991'e kadar aralıksız olarak tek başına iktidarda kalmayı başardı.

KESİNTİSİZ İKTİDARLI YILLAR: Aynı yıl yapılan genel seçimde partisinin birinci gelmesi üzerine 45. Hükümeti kuran Özal, 1983'ten 1991'e kadar aralıksız olarak tek başına iktidarda kalmayı başardı.

#14
Foto - ANAP KONGRESİNDE SİLAHLI SALDIRIYA UĞRADI: Özal'ın 1988'de uğradığı silahlı saldırı Türkiye'nin gündemi oldu. Anavatan Partisinin 18 Haziran'da Ankara Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen 2. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşma sırasında silahlı saldırıya uğrayan Özal, sağ elinden yaralandı. Yaralı halde kürsüye çıkan Özal, Bilhassa belirtmek istiyorum, Allah'ın verdiği ömrü, O'nun isteğinden başka alacak yoktur, biz de O'na teslim olmuşuzdur. ifadelerini kullandı.

ANAP KONGRESİNDE SİLAHLI SALDIRIYA UĞRADI: Özal'ın 1988'de uğradığı silahlı saldırı Türkiye'nin gündemi oldu. Anavatan Partisinin 18 Haziran'da Ankara Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen 2. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşma sırasında silahlı saldırıya uğrayan Özal, sağ elinden yaralandı. Yaralı halde kürsüye çıkan Özal, Bilhassa belirtmek istiyorum, Allah'ın verdiği ömrü, O'nun isteğinden başka alacak yoktur, biz de O'na teslim olmuşuzdur. ifadelerini kullandı.

#15
Foto - GAP PROJESİNİN MİMARI: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesini amaçlayan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), 1989'da hazırlanan Master Plan ile tarım, sanayi, ulaştırma, eğitim, sağlık, kırsal ve kentsel alt yapı yatırımlarını da içine alan bir bölgesel kalkınma projesine dönüştü.

GAP PROJESİNİN MİMARI: Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesini amaçlayan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), 1989'da hazırlanan Master Plan ile tarım, sanayi, ulaştırma, eğitim, sağlık, kırsal ve kentsel alt yapı yatırımlarını da içine alan bir bölgesel kalkınma projesine dönüştü.

#16
Foto - ÖZAL ÇANKAYA'DA: Siyasi kariyerinde yaptığı çalışmalarıyla adından söz ettiren Özal, TBMM tarafından, 31 Ekim 1989'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı seçildi.

ÖZAL ÇANKAYA'DA: Siyasi kariyerinde yaptığı çalışmalarıyla adından söz ettiren Özal, TBMM tarafından, 31 Ekim 1989'da Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı seçildi.

#17
Foto - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kaya Toperi ve Başyaveri Kurmay Albay Arslan Güner'e 10 sayfalık bir Kürt raporu hazırlatan Özal, ANAP Milletvekili Adnan Kahveci'yi bu konuda yeni bir rapor hazırlamak üzere görevlendirdi. Kahveci, Güneydoğu'da bir süre inceleme yaptıktan sonra, Kürt sorunu nasıl çözülmez başlıklı bir rapor hazırladı. Özal, bu raporu o dönem MGK toplantısında tartışmaya açtı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kaya Toperi ve Başyaveri Kurmay Albay Arslan Güner'e 10 sayfalık bir Kürt raporu hazırlatan Özal, ANAP Milletvekili Adnan Kahveci'yi bu konuda yeni bir rapor hazırlamak üzere görevlendirdi. Kahveci, Güneydoğu'da bir süre inceleme yaptıktan sonra, Kürt sorunu nasıl çözülmez başlıklı bir rapor hazırladı. Özal, bu raporu o dönem MGK toplantısında tartışmaya açtı.

#18
Foto - ÖZAL'IN ŞÜPHELİ ANİ ÖLÜMÜ: Turgut Özal'ın, sorunun çözümüne ilişkin çabaları, 17 Nisan 1993'te vefat etmesiyle sonuca ulaşamadı.

ÖZAL'IN ŞÜPHELİ ANİ ÖLÜMÜ: Turgut Özal'ın, sorunun çözümüne ilişkin çabaları, 17 Nisan 1993'te vefat etmesiyle sonuca ulaşamadı.

#19
Foto - OTOPSİ İÇİN KABRİ AÇILDI: Ölümünden 19 yıl sonra 2012'de cinayet sonucu öldüğü yönündeki iddialar nedeniyle otopsi yapılması için Özal'ın mezarı açıldı.

OTOPSİ İÇİN KABRİ AÇILDI: Ölümünden 19 yıl sonra 2012'de cinayet sonucu öldüğü yönündeki iddialar nedeniyle otopsi yapılması için Özal'ın mezarı açıldı.

#20
Foto - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, otopsi raporuna göre, mevcut bilgi ve bulgularla Özal'ın kesin ölüm sebebinin tespit edilemediğini bildirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, otopsi raporuna göre, mevcut bilgi ve bulgularla Özal'ın kesin ölüm sebebinin tespit edilemediğini bildirdi.

#21
Foto - Rahmetle anıyoruz...

Rahmetle anıyoruz...

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23