• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
10
İhtiyaç sahiplerini rahatlatacak devlet desteği geliyor: İşte yapılacak sosyal yardımların tüm detayları

2021-12-06 20:38:37
İhtiyaç sahiplerini rahatlatacak devlet desteği geliyor: İşte yapılacak sosyal yardımların tüm detayları

Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşa pek çok kalemde farklı destek ödemeleri yapıyor. İsteyen herkes bizzat müracaat edebiliyor, gerekli şartları taşıyanlar devlet tarafından geri ödemesiz olarak destekleniyor.

#1
Foto - İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE: Sosyal devlet anlayışı gereğince maddi durumu yaşam standartlarının altında olan ihtiyaç sahibi durumundaki ailelere aylık olarak nakdi yardım veriliyor. Muhtaç ailelere yapılan yardımların en önemli kalemi ise bakanlık tarafından yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvuruları kabul edilen vatandaşlar yardımlardan faydalanabiliyor.

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE: Sosyal devlet anlayışı gereğince maddi durumu yaşam standartlarının altında olan ihtiyaç sahibi durumundaki ailelere aylık olarak nakdi yardım veriliyor. Muhtaç ailelere yapılan yardımların en önemli kalemi ise bakanlık tarafından yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başvuruları kabul edilen vatandaşlar yardımlardan faydalanabiliyor.

#2
Foto - ELEKTRİK YARDIMI: 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi 1-2 kişilik hanelere aylık 68,67 TL (75 kWh), 3 kişilik hanelere aylık 91,56 TL (100 kWh), 4 kişilik hanelere aylık 114,44 TL (125 kWh), 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 137,33 TL (150 kWh) sosyal yardım yapılıyor.

ELEKTRİK YARDIMI: 3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi 1-2 kişilik hanelere aylık 68,67 TL (75 kWh), 3 kişilik hanelere aylık 91,56 TL (100 kWh), 4 kişilik hanelere aylık 114,44 TL (125 kWh), 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 137,33 TL (150 kWh) sosyal yardım yapılıyor.

#3
Foto - GIDA YARDIMI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilere başta dinî bayramlar öncesi olmak üzere ihtiyaç hâlinde tüm yıl boyunca temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yardımlar yapılıyor.

GIDA YARDIMI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilere başta dinî bayramlar öncesi olmak üzere ihtiyaç hâlinde tüm yıl boyunca temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yardımlar yapılıyor.

#4
Foto - YAKACAK YARDIMI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılıyor.

YAKACAK YARDIMI: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi hanelere veya sosyal güvencesi olan ancak hane içinde kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğünden ücretsiz olarak temin edilen kömürün ulaştırılması şeklinde yakacak yardımı yapılıyor.

#5
Foto - BARINMA YARDIMI: 3294 sayılı Kanun kapsamında olan ihtiyaç sahibi vatandaşlardan oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayanlara temel ve zaruri ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyaçlarının karşılanması için ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı yapılıyor. Ayrıca afet olayları sonrasında da ev eşyası alımı için ayni veya nakdî olarak yardım yapılıyor.

BARINMA YARDIMI: 3294 sayılı Kanun kapsamında olan ihtiyaç sahibi vatandaşlardan oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayanlara temel ve zaruri ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyaçlarının karşılanması için ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı yapılıyor. Ayrıca afet olayları sonrasında da ev eşyası alımı için ayni veya nakdî olarak yardım yapılıyor.

#6
Foto - EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA VERİLEN DESTEKLER: İhtiyaç sahibi olan resmî nikâhlı eşi vefat etmiş kadınlara şartları devam ettiği süre içerisinde 2021 yılı itibarıyla aylık 325 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 650 TL düzenli nakdi yardım veriliyor.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA VERİLEN DESTEKLER: İhtiyaç sahibi olan resmî nikâhlı eşi vefat etmiş kadınlara şartları devam ettiği süre içerisinde 2021 yılı itibarıyla aylık 325 TL olmak üzere 2 aylık periyotlarla 650 TL düzenli nakdi yardım veriliyor.

#7
Foto - YARDIMLAR HESAPLARA YATIRILACAK: Ödemeler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden doğrudan kadınların PTT hesaplarına aktarılıyor. Hak sahipleri ödemelerini, herhangi bir ücret kesintisi olmaksızın PTT şubelerinden, Sosyal Yardım Kartlarını kullanarak ATM’lerden çekebilmekte veya kartlarını alışverişlerinde ödeme aracı olarak kullanabiliyor.

YARDIMLAR HESAPLARA YATIRILACAK: Ödemeler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden doğrudan kadınların PTT hesaplarına aktarılıyor. Hak sahipleri ödemelerini, herhangi bir ücret kesintisi olmaksızın PTT şubelerinden, Sosyal Yardım Kartlarını kullanarak ATM’lerden çekebilmekte veya kartlarını alışverişlerinde ödeme aracı olarak kullanabiliyor.

#8
Foto - ÖKSÜZ VE YETİMLERE... Diğer yandan öksüz ve yetimlere de yardım yapılmaktadır. Bu yardım ihtiyaç sahibi ailelerde yaşayan, annesi, babası veya her ikisi de vefat etmiş çocuklar için yapılan nakdî yardımlardır. 2021 yılı itibarıyla aylık 150 TL ödeme yapılmaktadır.

ÖKSÜZ VE YETİMLERE... Diğer yandan öksüz ve yetimlere de yardım yapılmaktadır. Bu yardım ihtiyaç sahibi ailelerde yaşayan, annesi, babası veya her ikisi de vefat etmiş çocuklar için yapılan nakdî yardımlardır. 2021 yılı itibarıyla aylık 150 TL ödeme yapılmaktadır.

#9
Foto - BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK? Sosyal yardım başvuruları e-devlet üzerinden yapılıyor. Gerekli şartları sağlayan vatandaşlar destek yardımlarından faydalanabiliyor.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK? Sosyal yardım başvuruları e-devlet üzerinden yapılıyor. Gerekli şartları sağlayan vatandaşlar destek yardımlarından faydalanabiliyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23