• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Hız tutkunları böyle dizginlenecek! Hız sınırını aşan araçlar uzaktan yavaşlatılacak

2021-11-27 20:35:36
Hız tutkunları böyle dizginlenecek! Hız sınırını aşan araçlar uzaktan yavaşlatılacak

Fransa, geçen hafta kabul edilen AB yasaları gereği, gelecek yıldan itibaren satılacak tüm yeni araçlarda otomatik hız sınırlama sistemi uygulamasını zorunlu hale getiriyor.

#1
Foto - AHY DEVREDE OLACAK: Bu kapsamda piyasaya sürülecek yeni araçlarda,

AHY DEVREDE OLACAK: Bu kapsamda piyasaya sürülecek yeni araçlarda, "Akıllı Hız Yardımı" (AHY) isimli uygulamanın bulunması gerekecek.

#2
Foto - GPS VE HIZ KAMERALARI: Uygulama kapsamında AHY, araçların hız sınırını aşıp aşmadığını belirlemek için o bölgedeki GPS ve hız kameralarını kullanacak.

GPS VE HIZ KAMERALARI: Uygulama kapsamında AHY, araçların hız sınırını aşıp aşmadığını belirlemek için o bölgedeki GPS ve hız kameralarını kullanacak.

#3
Foto - UZAKTAN YAVAŞLATMA SİSTEMİ: Hız limitinin aşılması durumunda devreye girecek sistem, gaz pedalını geri çekerek, motorun itme gücünü otomatik olarak yavaşlatacak ve sürücüden yavaşlamasını isteyecek. Ancak araç sürücüleri istediğinde sistemi devre dışı bırakabiliyor.

UZAKTAN YAVAŞLATMA SİSTEMİ: Hız limitinin aşılması durumunda devreye girecek sistem, gaz pedalını geri çekerek, motorun itme gücünü otomatik olarak yavaşlatacak ve sürücüden yavaşlamasını isteyecek. Ancak araç sürücüleri istediğinde sistemi devre dışı bırakabiliyor.

#4
Foto - AMAÇ, TRAFİK KAZALARINI AZALTMAK: Temmuz 2022'den itibaren Fransa'da satılan tüm yeni araba modellerinde bu teknolojinin kurulu olması zorunlu olacak.2024'ten itibaren de piyasada satılan araçların eski ya da yeni olmasına bakılmaksızın tamamının AHY ile donatılması gerekecek. Trafik kazalarını azaltmayı amaçlayan bu düzenleme, ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından 2019'da gündeme getirildi.

AMAÇ, TRAFİK KAZALARINI AZALTMAK: Temmuz 2022'den itibaren Fransa'da satılan tüm yeni araba modellerinde bu teknolojinin kurulu olması zorunlu olacak.2024'ten itibaren de piyasada satılan araçların eski ya da yeni olmasına bakılmaksızın tamamının AHY ile donatılması gerekecek. Trafik kazalarını azaltmayı amaçlayan bu düzenleme, ilk kez Avrupa Komisyonu tarafından 2019'da gündeme getirildi.

#5
Foto - ŞOFÖR DERNEKLERİ UYGULAMAYA KARŞI: Söz konusu adım, 2050 yılına kadar AB genelinde yollarda trafik kazalarını sıfırlamayı ve sıfır ölüm vakasını hedefliyor. Fransız şoför dernekleri ise yeni teknolojinin sürücüleri daha güvensiz hale getirebileceğini savunuyor.

ŞOFÖR DERNEKLERİ UYGULAMAYA KARŞI: Söz konusu adım, 2050 yılına kadar AB genelinde yollarda trafik kazalarını sıfırlamayı ve sıfır ölüm vakasını hedefliyor. Fransız şoför dernekleri ise yeni teknolojinin sürücüleri daha güvensiz hale getirebileceğini savunuyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23