• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
15
Herkesin mutlaka görmesi gereken 15 fotoğraf ve hikayesi

2019-04-11 14:26:39
Herkesin mutlaka görmesi gereken 15 fotoğraf ve hikayesi

15. Kuzey kutbunda çekilen bu fotoğrafta havaya sıcak çay fırlatınca çıkan manzara

#1
Foto - 14. “Hotaru ika

14. “Hotaru ika" veya “ateş böceği kalamarı ”suyun altında 2.000 fitte yaşıyor. İlkbaharda, yumurtlamak için yüzeye yaklaşırlar ve bazıları plajlarda bile görülğr. Mücevher gibi parlayan kalamar okulu, su kenarını kesen mavi bir gruba benziyor ”. - Takehito Miyatake. (Fotoğraf Takehito Miyatake / Steven Kasher Galeri)

#2
Foto - 13. “Hime botaru ateşböcekleri

13. “Hime botaru ateşböcekleri" (Hotaria parvula) veya“ prenses ateşböcekleri ”, ormanda, sıcak, turuncu renkli bir ışıkla bir araya geliyor. Yerliler onlara “altın ateşböcekleri” diyorlar. Her biri yaklaşık 5 mm büyüklüğünde olmasına rağmen, masal dünyasından gelmiş gibi görünen bir gösteri yaratabiliyor ”. - Takehito Miyatake. (Fotoğraf Takehito Miyatake / Steven Kasher Galeri)

#3
Foto - 12. “Bir kış gecesinde, kırmızı alevleri yanıp sönen mavi şimşek çakan şeritleri gördüm. Dünya yaratma düşüncelerini uyandıran ana renklerin performansından etkilendim ”. - Takehito Miyatake. (Fotoğraf Takehito Miyatake / Steven Kasher Galeri)

12. “Bir kış gecesinde, kırmızı alevleri yanıp sönen mavi şimşek çakan şeritleri gördüm. Dünya yaratma düşüncelerini uyandıran ana renklerin performansından etkilendim ”. - Takehito Miyatake. (Fotoğraf Takehito Miyatake / Steven Kasher Galeri)

#4
Foto - 11. Samanyolunda bir tenis topu

11. Samanyolunda bir tenis topu

#5
Foto - 10. Mükemmel bir baraj. İkincilik ödülü alan bu fotoğraf drone ile çekildi. Hong Kong merkezli SkyPixel 2014 yılında piyasaya sürüldü.

10. Mükemmel bir baraj. İkincilik ödülü alan bu fotoğraf drone ile çekildi. Hong Kong merkezli SkyPixel 2014 yılında piyasaya sürüldü.

#6
Foto - 9. Colima Volkanı Erüpsiyonu, Comala, Meksika: Güneybatı Meksika'nın Colima volkanı Kuzey Amerika'daki en aktif bölgelerden biridir. 3 mil (4,8 km) genişliğindeki bir kalderaya bulunan bu stratovolkan, 1990'ların sonlarından bu yana birkaç önemli patlama da dahil olmak üzere 1585'ten bu yana 30'dan fazla patlama dönemine sahipti. “2015 Aralık ayında, bir miktar faaliyet kaydetmek için 12 mil (12,8 km) uzaklıkta kuruldu. O gece, kraterin üzerinde bir akkorluk vardı - bir şeyin gerçekleşmek üzere olduğunun işareti. Bir kül sütunu ortaya çıkmaya başladı, kaya tepeleri ve küçük lav akıntıları ortaya çıktı ve devasa bir yıldırım çarpması tüm sahneyi aydınlattı. “Kirli fırtına” olarak adlandırılan bu elektriksel aktivite, volkanik tüydeki kül parçacıkları çarpıştığında statik yükler meydana geldiğinde meydana gelir. Bu volkanı 15 yıl boyunca sürekli olarak belgelendirdikten sonra, Sonunda doğanın gücünü tek bir görüntüde yakaladım ”. (Sergio Tapiro Velasco / Doğa'nın En İyi Fotoğraf Ödülleri 2017 Fotoğrafı)

9. Colima Volkanı Erüpsiyonu, Comala, Meksika: Güneybatı Meksika'nın Colima volkanı Kuzey Amerika'daki en aktif bölgelerden biridir. 3 mil (4,8 km) genişliğindeki bir kalderaya bulunan bu stratovolkan, 1990'ların sonlarından bu yana birkaç önemli patlama da dahil olmak üzere 1585'ten bu yana 30'dan fazla patlama dönemine sahipti. “2015 Aralık ayında, bir miktar faaliyet kaydetmek için 12 mil (12,8 km) uzaklıkta kuruldu. O gece, kraterin üzerinde bir akkorluk vardı - bir şeyin gerçekleşmek üzere olduğunun işareti. Bir kül sütunu ortaya çıkmaya başladı, kaya tepeleri ve küçük lav akıntıları ortaya çıktı ve devasa bir yıldırım çarpması tüm sahneyi aydınlattı. “Kirli fırtına” olarak adlandırılan bu elektriksel aktivite, volkanik tüydeki kül parçacıkları çarpıştığında statik yükler meydana geldiğinde meydana gelir. Bu volkanı 15 yıl boyunca sürekli olarak belgelendirdikten sonra, Sonunda doğanın gücünü tek bir görüntüde yakaladım ”. (Sergio Tapiro Velasco / Doğa'nın En İyi Fotoğraf Ödülleri 2017 Fotoğrafı)

#7
Foto - 8. Şerit Yılan Balığı, Lembeh Boğazı, Endonezya: Gizli şerit yılan balığı en çok kum, çamur veya mercan molozunda görülür. Bir yılan balığı bazen aylarca hatta yıllarca aynı delikte kalır. Gün boyunca bu yılanlar yuva girişinden geçen küçük balıklarla beslenirler. Yetişkinler parlak mavi ve sarı veya siyah ve sarıdır. Şerit yılan balığı ortalama 3,3 fit (1 m) uzunlukta büyür ve otuz yıl veya daha uzun bir ömre sahip olabilir. “Şerit yılan balığı yaşam alanı, 10 - 200 fit (3-61 m) arasındaki temiz suda kıyı resif ve resif tepesidir. Genellikle küçük deliklerinde veya mağaralarında gizli kalırlar. Bu yılan balıklarını serbestçe yüzerken bulmak alışılmadık bir şey değil, bu fotoğrafta beni en çok heyecanlandıran şey bu ”. (Eduardo Acevedo / Doğa'nın En İyi Fotoğraf Ödülleri 2017 Fotoğrafı)

8. Şerit Yılan Balığı, Lembeh Boğazı, Endonezya: Gizli şerit yılan balığı en çok kum, çamur veya mercan molozunda görülür. Bir yılan balığı bazen aylarca hatta yıllarca aynı delikte kalır. Gün boyunca bu yılanlar yuva girişinden geçen küçük balıklarla beslenirler. Yetişkinler parlak mavi ve sarı veya siyah ve sarıdır. Şerit yılan balığı ortalama 3,3 fit (1 m) uzunlukta büyür ve otuz yıl veya daha uzun bir ömre sahip olabilir. “Şerit yılan balığı yaşam alanı, 10 - 200 fit (3-61 m) arasındaki temiz suda kıyı resif ve resif tepesidir. Genellikle küçük deliklerinde veya mağaralarında gizli kalırlar. Bu yılan balıklarını serbestçe yüzerken bulmak alışılmadık bir şey değil, bu fotoğrafta beni en çok heyecanlandıran şey bu ”. (Eduardo Acevedo / Doğa'nın En İyi Fotoğraf Ödülleri 2017 Fotoğrafı)

#8
Foto - 7. 15 aylık Jack Johnston, Amelia Rise Donkeys'de 'Snuggle Pot' ve 'Livingstone' adı verilen mikro minyatür eşeklerle kucaklaştı.

7. 15 aylık Jack Johnston, Amelia Rise Donkeys'de 'Snuggle Pot' ve 'Livingstone' adı verilen mikro minyatür eşeklerle kucaklaştı.

#9
Foto - 6. Randolph Community College'dan Jay Capers: Northern Lights, Yellowknife, NWT, Kanada'da bir teepee üzerinde dans eden ışıklar. (Fotoğraf Jay Capers)

6. Randolph Community College'dan Jay Capers: Northern Lights, Yellowknife, NWT, Kanada'da bir teepee üzerinde dans eden ışıklar. (Fotoğraf Jay Capers)

#10
Foto - 5. Yılın genç kuş fotoğrafçısı altın ödül kazandı. Büyük Tepeli Grebe, Podiceps cristatus, Johan Carlberg, İsveç. (Fotoğraf Johan Carlberg / 2018 Yılın Kuş Fotoğrafçısı)

5. Yılın genç kuş fotoğrafçısı altın ödül kazandı. Büyük Tepeli Grebe, Podiceps cristatus, Johan Carlberg, İsveç. (Fotoğraf Johan Carlberg / 2018 Yılın Kuş Fotoğrafçısı)

#11
Foto - 4. Kaliforniya Deniz Aslanları, Santa Barbara Adası, Kanal Adaları Ulusal Deniz Koruma Alanı, Kaliforniya, ABD: Kaliforniya deniz aslanı, yarı sucul bir yaşam tarzına iyi adapte edilmiş, oldukça sosyal ve zeki bir türdür. Zamanlarının çoğunu kıyı sularında geçirerek, çok çeşitli balık türleriyle beslenirler. İki ila on dakika arasında su altında kalabilirler. Çoğu zaman ortalama olarak 85 ila 320 fit (26-97 m) derinlikte, 650 fit'in (198 m) altına düştükleri bilinmektedir. “Dalışımızın sonunda, beş genç deniz aslanı bizi eğlendirdi. İçlerinden birisi kısa bir süre durdu ve berrak bir poz verdi”. (Andrew Sallmon / Doğa'nın En İyi Fotoğraf Ödülleri 2017 Fotoğrafı)

4. Kaliforniya Deniz Aslanları, Santa Barbara Adası, Kanal Adaları Ulusal Deniz Koruma Alanı, Kaliforniya, ABD: Kaliforniya deniz aslanı, yarı sucul bir yaşam tarzına iyi adapte edilmiş, oldukça sosyal ve zeki bir türdür. Zamanlarının çoğunu kıyı sularında geçirerek, çok çeşitli balık türleriyle beslenirler. İki ila on dakika arasında su altında kalabilirler. Çoğu zaman ortalama olarak 85 ila 320 fit (26-97 m) derinlikte, 650 fit'in (198 m) altına düştükleri bilinmektedir. “Dalışımızın sonunda, beş genç deniz aslanı bizi eğlendirdi. İçlerinden birisi kısa bir süre durdu ve berrak bir poz verdi”. (Andrew Sallmon / Doğa'nın En İyi Fotoğraf Ödülleri 2017 Fotoğrafı)

#12
Foto - 3. Fotoğrafına

3. Fotoğrafına "Fırtına" ismini veren Türk fotoğrafçı çektiği fotoğrafın hikayesini şöyle anlattı "Ben yeğenimle fotoğraf çekerken, fırtınaya yakalandık ve bu güzel anı yakaladım." Fotoğraf yeri: Kocaeli, Türkiye. (Fotoğraf ve resim yazısı Aytül Akbaş / National Geographic Fotoğraf Yarışması)

#13
Foto - 2. “Omuz Kontrolü” isimi fotoğraf hikayesi; Nadir görülen bir baykuş Kuzey harrierleri de avlanıyordu ve bu fotoğrafı yakalamak benim için zordu. Fotoğraf yeri: Boundary Bay, BC, Canada. (Fotoğraf ve resim yazısı Henrik Nilsson / National Geographic Fotoğraf Yarışması)

2. “Omuz Kontrolü” isimi fotoğraf hikayesi; Nadir görülen bir baykuş Kuzey harrierleri de avlanıyordu ve bu fotoğrafı yakalamak benim için zordu. Fotoğraf yeri: Boundary Bay, BC, Canada. (Fotoğraf ve resim yazısı Henrik Nilsson / National Geographic Fotoğraf Yarışması)

#14
Foto - 1. Penceredeki buz sanat. Fotoğraf yeri: Estonya. (Fotoğraf ve Maie Kirnmann / National Geographic Fotoğraf Yarışması resim yazısı)

1. Penceredeki buz sanat. Fotoğraf yeri: Estonya. (Fotoğraf ve Maie Kirnmann / National Geographic Fotoğraf Yarışması resim yazısı)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23