• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Her şey otomatik: Dünyanın en büyük “kasasız” mağazası Çin'de açıldı

2021-03-03 10:45:45
Her şey otomatik: Dünyanın en büyük “kasasız” mağazası Çin'de açıldı

Bu mağazada kasiyer yok. Yazılım şirketi AiFi, Çin’in en büyük kentlerinden Şanghay'da dünyanın en büyük “kasasız” mağazasını açtı. Mağazada müşterilerin aldığı ürünler, kameralar tarafından otomatik olarak tanımlanıyor ve akıllı sepet oluşturuyor. Ardından ürünlerin bedeli müşterinin hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan tanımladığı hesabın bakiyesinden düşülüyor.

#1
Foto - AKILLI KAMERALAR MÜŞTERİYİ ADIM ADIM TAKİP EDİYOR:Otonom perakende yazılım sağlayıcısı AiFi, Çin'in Şangay kentinde dünyanın en büyük “kasasız” mağazasını açtı. Yaklaşık 370 metre karelik mağaza, müşterileri kasaya gitmeden mağazadan çıkabilmesi için 200 adet akıllı kamera kullanıyor.

AKILLI KAMERALAR MÜŞTERİYİ ADIM ADIM TAKİP EDİYOR:Otonom perakende yazılım sağlayıcısı AiFi, Çin'in Şangay kentinde dünyanın en büyük “kasasız” mağazasını açtı. Yaklaşık 370 metre karelik mağaza, müşterileri kasaya gitmeden mağazadan çıkabilmesi için 200 adet akıllı kamera kullanıyor.

#2
Foto - MÜŞTERİ SIRA BEKLEMEYECEK, ZAMAN KAYBI OLMAYACAK:AiFi'nin CEO'su Steve Gu, Insider'a yaptığı açıklamada,

MÜŞTERİ SIRA BEKLEMEYECEK, ZAMAN KAYBI OLMAYACAK:AiFi'nin CEO'su Steve Gu, Insider'a yaptığı açıklamada, "İnsanlar mağazaya girebilir, bir şeyler alabilir ve sonra hiç vakit harcamadan gidebilir" dedi.

#3
Foto - OTONOM MAĞAZACILIK: Diğer taraftan, otonom mağazacılık Amazon Go'nun duyurulamsıyla son yıllarda sıklıkla meydana geldi. Ancak, Gu, AiFi'nin farklı olduğu noktanın bir perakendeci olmaması olduğunu söyledi.

OTONOM MAĞAZACILIK: Diğer taraftan, otonom mağazacılık Amazon Go'nun duyurulamsıyla son yıllarda sıklıkla meydana geldi. Ancak, Gu, AiFi'nin farklı olduğu noktanın bir perakendeci olmaması olduğunu söyledi.

#4
Foto - YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ DEVREDE: AiFi'nin bir yazılım şirketi olduğunu ifade eden Gu, yapay zeka teknolojisini üçüncü taraf perakendecilere satarken, Amazon Go mağazaları Amazon'un kendisi tarafından işletildiğini belirtti.

YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ DEVREDE: AiFi'nin bir yazılım şirketi olduğunu ifade eden Gu, yapay zeka teknolojisini üçüncü taraf perakendecilere satarken, Amazon Go mağazaları Amazon'un kendisi tarafından işletildiğini belirtti.

#5
Foto - QR KODLU UYGULAMA: Gu, “Amazon Go, müşterilerin otonom sistemi kullanmaları ve mağazaya girmek için bir QR kodunu taramaları gereken bir sistem sunuyor, AiFi ise hibrit bir çözüm sunuyor. Bizim sistemimizde müşterilerin hiçbir şey yapması gerekmiyor. Sadece bir telefon uygulamasını girişlerdeki cihazlara göstermeli yeterli ” ifadelerini kullandı.

QR KODLU UYGULAMA: Gu, “Amazon Go, müşterilerin otonom sistemi kullanmaları ve mağazaya girmek için bir QR kodunu taramaları gereken bir sistem sunuyor, AiFi ise hibrit bir çözüm sunuyor. Bizim sistemimizde müşterilerin hiçbir şey yapması gerekmiyor. Sadece bir telefon uygulamasını girişlerdeki cihazlara göstermeli yeterli ” ifadelerini kullandı.

#6
Foto - SİSTEM MÜŞTERİ İÇİN SANAL SEPET OLUŞTURUYOR: Şangay’daki mağazada kameralar müşterilerin satın aldıkları ve bıraktıkları ürünleri algılayarak, sanal sepetlerin otomatik olarak güncellenmesine olnak tanıyor. Müşteriler mağazadan ayrıldığında ise onlara uygulama aracılığıyla dijital bir makbuz gönderiliyor.

SİSTEM MÜŞTERİ İÇİN SANAL SEPET OLUŞTURUYOR: Şangay’daki mağazada kameralar müşterilerin satın aldıkları ve bıraktıkları ürünleri algılayarak, sanal sepetlerin otomatik olarak güncellenmesine olnak tanıyor. Müşteriler mağazadan ayrıldığında ise onlara uygulama aracılığıyla dijital bir makbuz gönderiliyor.

#7
Foto - KORONAVİRÜS SALGINI MAĞAZAYA OLAN İLGİYİ ARTIRDI:Bununla birlikte Gu, yalnızca kamera içeren bir çözüme geçmenin,marketlerinde personel ve alan için harcanan giderin yüzde 60 oranında düşmesini sağlayabileceğini söyleyerek, yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinin otonom perakendeciliğe olan talebi hızlandırdığını ifade etti. (NTV)

KORONAVİRÜS SALGINI MAĞAZAYA OLAN İLGİYİ ARTIRDI:Bununla birlikte Gu, yalnızca kamera içeren bir çözüme geçmenin,marketlerinde personel ve alan için harcanan giderin yüzde 60 oranında düşmesini sağlayabileceğini söyleyerek, yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisinin otonom perakendeciliğe olan talebi hızlandırdığını ifade etti. (NTV)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23