• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
22
Hayatını vatan ve millet sevgisine adayan bir lider: Şehit Muhsin Yazıcıoğlu

2020-03-25 09:38:09
Hayatını vatan ve millet sevgisine adayan bir lider: Şehit Muhsin Yazıcıoğlu

Ömrünü vatan ve millet sevgisine adayan, darbe dönemlerinde yaşadıklarına rağmen devletine küsmeyen ve Anadolu gençliğinin okuyarak adam olmasını hedefleyen bir lider olarak öne çıkan Muhsin Yazıcıoğlu, vefatının 11. yılında dualarla anılıyor.

#1
Foto - SİVAS ŞARKIŞLA'DA BİR YİĞİT DOĞUYOR: Muhsin Yazıcıoğlu 31 Aralık 1954'te Sivas'ın Şarkışla ilçesi Elmalı köyünde hayata gözlerini açtı.

SİVAS ŞARKIŞLA'DA BİR YİĞİT DOĞUYOR: Muhsin Yazıcıoğlu 31 Aralık 1954'te Sivas'ın Şarkışla ilçesi Elmalı köyünde hayata gözlerini açtı.

#2
Foto - İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamlayan Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldu.

İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamlayan Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezun oldu.

#3
Foto - ÜLKÜCÜ GENÇLİĞİN TEMELİ ATILIYOR: Muhsin Yazıcıoğlu 1978'de yoluna Ülkücü Gençlik Derneğinin Kurucu Genel Başkanı olarak devam etti. 1980'de ise Yazıcıoğlu artık Genel Başkan Müşaviri olarak MHP'deydi.

ÜLKÜCÜ GENÇLİĞİN TEMELİ ATILIYOR: Muhsin Yazıcıoğlu 1978'de yoluna Ülkücü Gençlik Derneğinin Kurucu Genel Başkanı olarak devam etti. 1980'de ise Yazıcıoğlu artık Genel Başkan Müşaviri olarak MHP'deydi.

#4
Foto - ELLER SİLAH DEĞİL, KALEM TUTMALI:

ELLER SİLAH DEĞİL, KALEM TUTMALI: "Eller silah değil, kalem tutmalı" Anadolu gençliğinin okuyarak adam olması, milletine ve vatanına hizmet etmesi gerektiği düşüncesiyle hareket eden Yazıcıoğlu, 24 yaşındayken devrin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e mektup yazarak, "Eller silah değil, kalem tutmalı." diyen bir gençlik lideriydi.

#5
Foto - 1980 DARBESİ ÖNCESİ KAOSU FARKETTİ: Yazıcıoğlu, 1980 askeri darbe öncesi dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı olarak gençliğin sürüklendiği kaos ve kardeş kavgasını gören bir siyasi ferasetin de sahibiydi.1980 askeri darbesi, birçok kişi gibi Yazıcıoğlu için de dönüm noktası oldu.

1980 DARBESİ ÖNCESİ KAOSU FARKETTİ: Yazıcıoğlu, 1980 askeri darbe öncesi dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı olarak gençliğin sürüklendiği kaos ve kardeş kavgasını gören bir siyasi ferasetin de sahibiydi.1980 askeri darbesi, birçok kişi gibi Yazıcıoğlu için de dönüm noktası oldu.

#6
Foto - 1980 DARBESİ SONRASI YARGILANDI: Yazıcıoğlu,

1980 DARBESİ SONRASI YARGILANDI: Yazıcıoğlu, "MHP ve ülkücü kuruluşlar davası" sanığı olarak yargılanırken 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kaldı.Dava sonunda Yazıcıoğlu, herhangi ceza almadı.

#7
Foto - MAMAK CEZAEVİNDDE ÇİLELİ, İŞKENCELİ GÜNLER

MAMAK CEZAEVİNDDE ÇİLELİ, İŞKENCELİ GÜNLER

#8
Foto - DEVLETİNE, MİLLETİNE KÜSMEDİ: Milletini ve devletini

DEVLETİNE, MİLLETİNE KÜSMEDİ: Milletini ve devletini "aşk" derecesinde seven Muhsin Yazıcıoğlu, darbe döneminde tüm yaşadıklarına rağmen Avrupa Birliği İnsan Hakları gözlemcilerinin "İşkence yapılıp yapılmadığını" sorması üzerine "Türk devletini size şikayet edecek birisi değilim." diyerek yaşadıklarını sineye çeken ve devletine küsmeyen bir lider olarak 1987'de yine milletine hizmet için siyasete kaldığı yerden devam etti.

#9
Foto - MÇP'DE YOLUNA DEVAM ETTİ: Yazıcıoğlu, Milliyetçi Çalışma Partisinin Genel Sekreter Yardımcılığı görevine geldi.

MÇP'DE YOLUNA DEVAM ETTİ: Yazıcıoğlu, Milliyetçi Çalışma Partisinin Genel Sekreter Yardımcılığı görevine geldi.

#10
Foto - 1991'DE SİVAS MİLLETVEKİLİ: Partiyle yol ayrımı Yazıcıoğlu, 1991 yılındaki genel seçimlerde tercihli sistemle Sivas'tan milletvekili seçilirken, partisiyle 1992'de yol ayrımına geldi.

1991'DE SİVAS MİLLETVEKİLİ: Partiyle yol ayrımı Yazıcıoğlu, 1991 yılındaki genel seçimlerde tercihli sistemle Sivas'tan milletvekili seçilirken, partisiyle 1992'de yol ayrımına geldi.

#11
Foto - BÜYÜK BİRLİK İÇİN İLK ADIM:

BÜYÜK BİRLİK İÇİN İLK ADIM: "Türk, Anadolu'da bin yıldır hükümran olan ve İslamiyet ile bir araya, aynı hedefe yönelen büyük bir milletin adıdır. Fatih, Selahaddin Eyyubi, Sokullu, Mimar Sinan, Mevlana, Mehmet Akif bu coğrafyaya İslamiyet'i nakşetmiş Türk ulularıdır. Milletimizle, bin yıldır İslamiyet'in şerefiyle şereflendiği, İslam sancağını zirvelere diktikleri için iftihar ediyoruz. Bu tarihin ve kader birliğinin bu topraklardan yükselecek yeni bir hamleye sağlam bir başlangıç teşkil ettiğine inanıyoruz." diyerek bir grup arkadaşıyla Milliyetçi Çalışma Partisinden ayrılan Yazıcıoğlu, 1993'te Kurucu Genel Başkanı olduğu Büyük Birlik Partisini (BBP) kurdu.

#12
Foto - Muhsin Yazıcıoğlu, 24 Aralık 1995 erken genel seçimlerinde ANAP'la yaptıkları ittifakla yeniden Meclise girdi. Yazıcıoğlu, 1996'da ANAP'tan istifa ederek, yeniden BBP'ye döndü.

Muhsin Yazıcıoğlu, 24 Aralık 1995 erken genel seçimlerinde ANAP'la yaptıkları ittifakla yeniden Meclise girdi. Yazıcıoğlu, 1996'da ANAP'tan istifa ederek, yeniden BBP'ye döndü.

#13
Foto - SİVAS BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ: BBP'nin seçimi protesto etmesi nedeniyle partiden istifa eden Yazıcıoğlu, 22 Temmuz 2007'de yapılan seçimlerde Sivas'tan bağımsız milletvekili seçildi ve TBMM'ye girerek seçimden önce bıraktığı Genel Başkanlık görevini yeniden devraldı.

SİVAS BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ: BBP'nin seçimi protesto etmesi nedeniyle partiden istifa eden Yazıcıoğlu, 22 Temmuz 2007'de yapılan seçimlerde Sivas'tan bağımsız milletvekili seçildi ve TBMM'ye girerek seçimden önce bıraktığı Genel Başkanlık görevini yeniden devraldı.

#14
Foto - İMKANSIZLIKLAR İÇERİSİNDE İLK KEZ HELİKOPTER KİRALANDI:

İMKANSIZLIKLAR İÇERİSİNDE İLK KEZ HELİKOPTER KİRALANDI: "İlk kez helikopter kiralayarak miting yapıyoruz" Muhsin Yazıcıoğlu, 2009'da zor şartlarda yerel seçimler için ilk kez helikopter kiralayarak mitinge katıldı ve tüm imkansızlıklara rağmen seçimler için iddialıydı.

#15
Foto - Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz. Seçimlerde iddialıyız.

Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz. Seçimlerde iddialıyız." diyen Genel Başkan Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu helikopter, Kahramanmaraş'ın ardından Yozgat'ta yapacağı mitinge giderken 25 Mart 2009'da Göksun ilçesi kırsalında düştü.

#16
Foto - KEŞ DAĞLARI BİR YİĞİDİ KUCAKLADI: Bölgede yapılan arama çalışmaları sonrasında Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin cansız bedeni, Keş Dağı Kurudere Kanlıçukur mevkisinde bulundu.

KEŞ DAĞLARI BİR YİĞİDİ KUCAKLADI: Bölgede yapılan arama çalışmaları sonrasında Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin cansız bedeni, Keş Dağı Kurudere Kanlıçukur mevkisinde bulundu.

#17
Foto - ON BİNLER UĞURLADI: Yazıcıoğlu, 31 Mart 2009'da Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından vasiyeti üzerine Ankara'daki Taceddin Dergahı'na defnedildi.

ON BİNLER UĞURLADI: Yazıcıoğlu, 31 Mart 2009'da Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından vasiyeti üzerine Ankara'daki Taceddin Dergahı'na defnedildi.

#18
Foto - 'ÜŞÜYORUM' ŞİİRİ:

'ÜŞÜYORUM' ŞİİRİ: "Üşüyoruz Reis..." Muhsin Yazıcıoğlu, siyasetçi kimliğinin yanı sıra hem şair hem de gönül adamıydı. Mamak Cezaevi'nde bulunduğu dönemde yazdığı "Üşüyorum" şiiri ise adeta kaderi oldu. Vefatın ardından "Üşüyorum" şiiri sevenleri tarafından adeta sembol haline getirildi. Yazıcıoğlu'nun şiirinde, "...Huzur dolu içimde / Ben sonsuzluğu düşünüyorum / Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum / Durun kapanmayın pencerelerim / Güneşimi kapatmayın / Beton çok soğuk, üşüyorum..." dizeleri yer almaktaydı. Mamak zindanlarının en acımasız döneminde bile bu acıdan bir mefkure oluşturan, umudunu kaybetmeyen Yazıcıoğlu'nun, "Gül, gül ki gül yüzünde binlerce güller açsın / Gül bahçesi gül yüzünden sevgi topla demet demet / Sevgide güller açsın, güller sevgi dağıtsın / Sevgiyle bakıyor gül gibi görüyorsan sen bahtiyarsın..." şiiri unutulmuyor.

#19
Foto - DİK DURDU:

DİK DURDU: "Namlusunu millete çevirmiş tanka selam durmam" Muhsin Yazıcıoğlu, 28 Şubat döneminde bazı güçlerin ülke birliğini ve huzurunu bozma, "demokrasiye balans ayarı verme" teşebbüslerine karşı "Hepimiz bir kilimin desenleriyiz." düsturuyla siyaset yapmıştı.

#20
Foto - YAZICIOĞLU AİLESİ

YAZICIOĞLU AİLESİ

#21
Foto - RUHUN ŞÂD, MAKAMIN CENNET OLSUN

RUHUN ŞÂD, MAKAMIN CENNET OLSUN

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23