• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
14
Genel sağlık sigortası (GSS) için ödenen primler geri alınır mı?

2020-03-14 17:19:35
Genel sağlık sigortası (GSS) için ödenen primler geri alınır mı?

Genel sağlık sigortası primleri iade edilir mi? Genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı, ifade etmektedir.

#1
Foto - Normal şartlarda emekli olmak için prim gün sayısını, çalışma yılını ve emeklilik yaşını tamamlamak gerekmektedir. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Peki Genel sağlık sigortası (GSS) için ödenen primler geri alınır mı?

Normal şartlarda emekli olmak için prim gün sayısını, çalışma yılını ve emeklilik yaşını tamamlamak gerekmektedir. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Peki Genel sağlık sigortası (GSS) için ödenen primler geri alınır mı?

#2
Foto - Sağlık için ödenen primler (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Toplu para alanlarda emeklilik için her şey bitmiş olmuyor. Paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez 'ihya' sistemi devreye giriyor. Arasını aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz.

Sağlık için ödenen primler (GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Toplu para alanlarda emeklilik için her şey bitmiş olmuyor. Paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez 'ihya' sistemi devreye giriyor. Arasını aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz.

#3
Foto - Eski SSK'lılar (4A) için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur'lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor.

Eski SSK'lılar (4A) için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur'lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor.

#4
Foto - Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) dilekçe ile başvurmak gerekiyor. SGK bu işlemi kendiliğinden yapmıyor. O yüzden mutlaka dilekçe ile başvuruluyor. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor.

Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor. Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) dilekçe ile başvurmak gerekiyor. SGK bu işlemi kendiliğinden yapmıyor. O yüzden mutlaka dilekçe ile başvuruluyor. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor.

#5
Foto - Genel Sağlık Sigortası (GSS) gelir tespiti için nereye başvuru yapılır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) gelir tespiti için nereye başvuru yapılır?

#6
Foto - Gelir tespiti başvurusu, kişilerin ikametgâhının bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılır.

Gelir tespiti başvurusu, kişilerin ikametgâhının bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına yapılır.

#7
Foto - Kimler Genel Sağlık Sigortası (GSS) gelir testi kapsamında değerlendirilir?

Kimler Genel Sağlık Sigortası (GSS) gelir testi kapsamında değerlendirilir?

#8
Foto - Genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile genel sağlık sigortalılığı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sona eren Türk Vatandaşları için gelir tespiti yapılır.

Genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile genel sağlık sigortalılığı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sona eren Türk Vatandaşları için gelir tespiti yapılır.

#9
Foto - Bağ-Kur prim borçlusu olanlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına gelir testi yaptırabilir mi?

Bağ-Kur prim borçlusu olanlar ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına gelir testi yaptırabilir mi?

#10
Foto - Bağ-Kur prim borçlusu olan sigortalıların onsekiz yaş altı çocukları hariç olmak üzere, bakmakla yükümlü olduğu kişiler için gelir testi yapılır.

Bağ-Kur prim borçlusu olan sigortalıların onsekiz yaş altı çocukları hariç olmak üzere, bakmakla yükümlü olduğu kişiler için gelir testi yapılır.

#11
Foto - Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlanması ne zaman başlamaktadır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlanması ne zaman başlamaktadır?

#12
Foto - GSS tescilinin yapıldığı tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından prim tahakkuk ettirilir ve ödeme yükümlülüğü başlar.

GSS tescilinin yapıldığı tarihten itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından prim tahakkuk ettirilir ve ödeme yükümlülüğü başlar.

#13
Foto - 18 yaş altı çocukların Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında mıdır? 18 yaş altı çocuklar anne ve babanın tesciline bakılmaksızın GSS kapsamındadır ve primleri devlet tarafından ödenmektedir.

18 yaş altı çocukların Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında mıdır? 18 yaş altı çocuklar anne ve babanın tesciline bakılmaksızın GSS kapsamındadır ve primleri devlet tarafından ödenmektedir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı