• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Gelecekte internetin yerini Metaverse mi alacak? Metaverse nedir?

2021-10-10 20:53:49
Gelecekte internetin yerini Metaverse mi alacak? Metaverse nedir?

Son zamanlarda, yakın bir gelecekte internetin yerini alabileceği iddia edilen sanal bir evrenden bahsediliyor. Adı Metaverse yani evrenin ötesi. Peki bu dünyada bizleri neler bekliyor?

#1
Foto - SANAL ALEMDE DÜNYA TURU: Ünlü bir bilgisayar oyununda, 12 milyon izleyicinin katıldığı sanal bir konser düzenlendi. Sanal alemde dünya turu yapıldı. Aslında hepsi yeni bir dünyaya geçişin ilk adımları....

SANAL ALEMDE DÜNYA TURU: Ünlü bir bilgisayar oyununda, 12 milyon izleyicinin katıldığı sanal bir konser düzenlendi. Sanal alemde dünya turu yapıldı. Aslında hepsi yeni bir dünyaya geçişin ilk adımları....

#2
Foto - GELECEKTE... Sanal alem, yakın gelecekte Metaverse adı verilen yeni bir dünya ile sanattan alışverişe, eğlenceden sosyal organizasyonlara kadar hayatı baştan aşağı değiştirebilir.

GELECEKTE... Sanal alem, yakın gelecekte Metaverse adı verilen yeni bir dünya ile sanattan alışverişe, eğlenceden sosyal organizasyonlara kadar hayatı baştan aşağı değiştirebilir.

#3
Foto - Teknoloji Editörü Mesut Çevik,

Teknoloji Editörü Mesut Çevik, "VR kasklar ve artırılmış gerçeklikle sanki başka bir dünyadaymış gibi hissederek diğer insanlarla aynı fiziksel ortamda olmadan iletişim kurmayı Metaverse olarak tanımlıyorum" diyor.

#4
Foto - METAVERSE NEDİR? Metaverse kalıcı, paylaşılan bir sanal dünya oluşturuyor. Ve bu dünyalar arasında geçişi de mümkün kılıyor. Yani bir nevi 3 boyutlu internet anlamına geliyor.

METAVERSE NEDİR? Metaverse kalıcı, paylaşılan bir sanal dünya oluşturuyor. Ve bu dünyalar arasında geçişi de mümkün kılıyor. Yani bir nevi 3 boyutlu internet anlamına geliyor.

#5
Foto - METAVERSE İNTERNETİN YERİNİ ALABİLİR Mİ? Kimi paralel evren olarak adlandırıyor, kimiyse Matrix filmi gerçeğe dönüşeceğinden söz ediyor. Kurgulanmış evren ya da evrenin ötesi olarak tanımlayabileceğimiz Metaverse tam da bunlara benzetiliyor.Peki gerçekten bu dünya internetin gelecekte yerini alabilir mi ya da tamamen bir pazarlama çalışmasından mı ibaret. Çevik,

METAVERSE İNTERNETİN YERİNİ ALABİLİR Mİ? Kimi paralel evren olarak adlandırıyor, kimiyse Matrix filmi gerçeğe dönüşeceğinden söz ediyor. Kurgulanmış evren ya da evrenin ötesi olarak tanımlayabileceğimiz Metaverse tam da bunlara benzetiliyor.Peki gerçekten bu dünya internetin gelecekte yerini alabilir mi ya da tamamen bir pazarlama çalışmasından mı ibaret. Çevik, "İnternet burada bir araç olacak. İnternetin geleceği olarak bunu kesinlikle tanımlamayacağız ama birileri istiyor ki; internetin geleceği böyle olacak, şimdiden hazırlanalım, şimdiden buraya para yatıralım istiyorlar" dedi.Bu evrenden, Z kuşağı dahil bir çok kişinin ise henüz haberi yok. Ancak ilerleyen yıllarda kullanıcıların kendilerini bambaşka bir dünyanın içinde hissedeceği bu teknolojinin herkesin hayatına girmesi oldukça mümkün görülüyor.

#6
Foto - SONUÇ NE OLACAK? Çevik, bu yeni evreni şöyle anlattı:

SONUÇ NE OLACAK? Çevik, bu yeni evreni şöyle anlattı:"Şu an bile sanal gerçeklik gözlükleri var ama bunun olması pek anormal değil, olur bence yine. Yani güzel olur aslında ama güzel olmayacağı yönleri de elbet olur. Metaverse dediğimiz evrende bir kedi bile olabileceksiniz, belki bir fare olmak istiyorsunuz bir fare olup direkt onun hayatını yaşayabileceksiniz ya da bir süper kahraman olacaksınız evrenden evrene uçup orada hayatları kurtaracaksınız. Tamamen hayal gücüne kalacak bundan sonrası."Sanal gerçeklik gözlükleri ve çok oyunculu çevrim içi oyunlar Metaverse teknolojisinin temellerini atmıştı. Ancak bu yeni adımın sınırlarının ne olabileceği henüz tahmin edilemiyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23