• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
El emeği göz nuru dokuma kilimler ilgi görmeye devam ediyor

2020-12-21 18:24:46
El emeği göz nuru dokuma kilimler ilgi görmeye devam ediyor

Antalya'da koyun yününden ip ve kök boyayla dokunan el emeği göz nuru kilimler, kültürel zenginliğin yaşatıldığı motifleriyle ilgi görmeye devam ediyor.

#1
Foto - DOKUMA TEZGAHLARI EVLERDE: Antalya`nın Kaş ilçesine 75 kilometre uzaklıktaki 300 yıllık Barak Mahallesi`nde evlerin çoğunda dokuma tezgahı bulunuyor.

DOKUMA TEZGAHLARI EVLERDE: Antalya`nın Kaş ilçesine 75 kilometre uzaklıktaki 300 yıllık Barak Mahallesi`nde evlerin çoğunda dokuma tezgahı bulunuyor.

#2
Foto - GELİŞEN TEKNOLOJİYE RAĞMEN İLGİ GÖRMEYE DEVAM EDİYOR: Geleneksel kilim dokumacılığının gelişen teknolojiye rağmen hala önemini koruduğu mahallede, yıllardır koyun yünü ve kök boyayla dokunan kilimler, kendine has motifleriyle kültürel zenginliği yaşatıyor.

GELİŞEN TEKNOLOJİYE RAĞMEN İLGİ GÖRMEYE DEVAM EDİYOR: Geleneksel kilim dokumacılığının gelişen teknolojiye rağmen hala önemini koruduğu mahallede, yıllardır koyun yünü ve kök boyayla dokunan kilimler, kendine has motifleriyle kültürel zenginliği yaşatıyor.

#3
Foto - İKİ YÜZÜ DE KULLANILABİLİYOR: Mahalle sakinleri, kilimleri iki yüzü de kullanılabilecek şekilde üretiyor.

İKİ YÜZÜ DE KULLANILABİLİYOR: Mahalle sakinleri, kilimleri iki yüzü de kullanılabilecek şekilde üretiyor.

#4
Foto - BÜYÜK TİTİZLİKLE DOKUNUYOR: Kilimlerin Türkmen, Biçkili, Aykırı Biçkili, Çengelli, Yelekli, Ürkütme Yelekli, Koca Yanışlı adını verdikleri çeşitlerini yapan mahalle sakinleri, geleneksel tezgahlarda sanatlarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.

BÜYÜK TİTİZLİKLE DOKUNUYOR: Kilimlerin Türkmen, Biçkili, Aykırı Biçkili, Çengelli, Yelekli, Ürkütme Yelekli, Koca Yanışlı adını verdikleri çeşitlerini yapan mahalle sakinleri, geleneksel tezgahlarda sanatlarını büyük bir titizlikle sürdürüyor.

#5
Foto - KÖK BOYA KULLANILIYOR: Kök boya ile boyanan iplerin ince işçiliğe dönüştüğü mahallede, dokuması çok zor olan kilimler, kadınların ellerinde hayat buluyor.

KÖK BOYA KULLANILIYOR: Kök boya ile boyanan iplerin ince işçiliğe dönüştüğü mahallede, dokuması çok zor olan kilimler, kadınların ellerinde hayat buluyor.

#6
Foto -

"Kilimleri 2 ile 5 bin lira arasında satıyoruz" Ürettikleri kilimlerin değerli olduğunu anlatan 70 yaşındaki Dursade Özkaya, "Dokumacılığı ninelerimden, annemden öğrendim. Bir kilimi 30 günde tamamlıyorum. Eskiden namazlık, atların üzerine konulan heybe de dokuyordum. Genç kızların çoğu çeyiz olarak bu kilimi götürürdü. Kilimleri 2 ile 5 bin lira arasında satıyoruz" dedi.

#7
Foto - EL EMEĞİ GÖZ NURUYLA DOKUYORLAR

EL EMEĞİ GÖZ NURUYLA DOKUYORLAR

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23