• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
E devletten ikametgah nasıl alınır?

2021-01-18 18:32:55
E devletten ikametgah nasıl alınır?

E devlet ikametgah belgesi al | E devlet sunduğu hizmetlerle vatandaşların işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. İkametgah bir diğer isimle yerleşim yeri belgesi e devlet üzerinden alınabiliyor. Peki, ikametgah indirmek için ne yapılır? E devlet ikametgah belgesi nasıl alınır adım adım Vatandaşlar pek çok işlemi e devlet üzerinden hızlı ve zahmetsizce yapabiliyor. Önceki yıllarda temin etmesi zaman kaybı olan belgeler e devlet sistemi sayesinde vatandaşların bir tık uzağına geldi. E devlet üzerinden ikametgah yani yerleşim yeri belgesi alabilirsiniz. Peki, ikametgah nasıl alınır?

#1
Foto - İkametgah alabilmek için öncelikle web tarayıcısı üzerinden ya da uygulamadan e devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. E devlet'e TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş sağlayabiliyorsunuz.

İkametgah alabilmek için öncelikle web tarayıcısı üzerinden ya da uygulamadan e devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. E devlet'e TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş sağlayabiliyorsunuz.

#2
Foto - E devlete girdikten sonra 'Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama' ekranına ulaşın. Karşınızda ikametgah alabilmeniz için bazı uyarılar çıkacak. Söz konusu bilgilendirme yazısını okuyup onaylayın ve 'Devam et' seçeneğine tıklayın.

E devlete girdikten sonra 'Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama' ekranına ulaşın. Karşınızda ikametgah alabilmeniz için bazı uyarılar çıkacak. Söz konusu bilgilendirme yazısını okuyup onaylayın ve 'Devam et' seçeneğine tıklayın.

#3
Foto - Ardından açılan sayfada ikametgah belgesini kimin için almak istediğinize dair bir soru karşınıza çıkıyor. Kendiniz için ikametgah alabileceğiniz gibi eşiniz ve çocuklarınız için de belge alabilirsiniz. Kimin için yerleşim belgesi alacaksanız doğru seçeneği işaretleyin. Ardından ‘Devam Et’e tıklayın.

Ardından açılan sayfada ikametgah belgesini kimin için almak istediğinize dair bir soru karşınıza çıkıyor. Kendiniz için ikametgah alabileceğiniz gibi eşiniz ve çocuklarınız için de belge alabilirsiniz. Kimin için yerleşim belgesi alacaksanız doğru seçeneği işaretleyin. Ardından ‘Devam Et’e tıklayın.

#4
Foto - İkametgah alacağınız kişinin bilgileri ekranda yer alacak. Ardından belgeyi neden talep ettiğinizi seçmeniz gerekiyor. Karşınızda 'Kuruma ibraz, kurum talebi, kişi talebi' seçenekleri çıkacak. Söz konusu seçeneklerden biri seçin ve ‘Sorgula’ ifadesine tıklayın.

İkametgah alacağınız kişinin bilgileri ekranda yer alacak. Ardından belgeyi neden talep ettiğinizi seçmeniz gerekiyor. Karşınızda 'Kuruma ibraz, kurum talebi, kişi talebi' seçenekleri çıkacak. Söz konusu seçeneklerden biri seçin ve ‘Sorgula’ ifadesine tıklayın.

#5
Foto - İkametgah bilginiz karşınızdaki sayfada açılacak. Öncelikle belgeyi bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Ardından belgeyi yazdırabilirsiniz. E devlet üzerinden ikametgah indirmek için “turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama” linkine ulaşmanız gerekiyor.

İkametgah bilginiz karşınızdaki sayfada açılacak. Öncelikle belgeyi bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Ardından belgeyi yazdırabilirsiniz. E devlet üzerinden ikametgah indirmek için “turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama” linkine ulaşmanız gerekiyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23