• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
11
Dünyanın kayısı başkenti Malatya'dan hasat zamanı özel kareleri

2020-07-22 21:40:16
Dünyanın kayısı başkenti Malatya'dan hasat zamanı özel kareleri

Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı Malatya'da hasat devam ediyor. Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8 milyonuna sahip ve "Dünyanın kayısı başkenti" olarak nitelendirilen kentte 50 bin civarında aile geçimini bu üründen sağlıyor. Hava sıcaklığının 40 dereceye dayandığı kentte gerçekleşen zorlu hasat havadan görüntülendi.

#1
Foto - KAYISIDA DÜNYA MARKASI:

KAYISIDA DÜNYA MARKASI: "Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nden sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısında hasat tüm hızıyla sürüyor.

#2
Foto - FİYATI ÜRETİCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ:

FİYATI ÜRETİCİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ: "Antep baklavası" ve "Aydın inciri"nden sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısında hasat tüm hızıyla sürüyor.

#3
Foto - KAYISI BAHÇELERİ: Darende ilçesinde üretim yapan Mustafa Turcan, ekonomik anlamda Malatya'nın can damarı olan kayısıda hasadın sıcak hava koşullarına rağmen sürdüğünü söyledi.

KAYISI BAHÇELERİ: Darende ilçesinde üretim yapan Mustafa Turcan, ekonomik anlamda Malatya'nın can damarı olan kayısıda hasadın sıcak hava koşullarına rağmen sürdüğünü söyledi.

#4
Foto - Zorlu kayısı hasadının temmuz ayında başladığını belirten Turcan, şöyle devam etti:

Zorlu kayısı hasadının temmuz ayında başladığını belirten Turcan, şöyle devam etti: "30 yıldır bu işi yapıyorum. Kayısının işi çoktur. Sabah 7'de başlarsın geceye kadar uğraşırsın. Güneşin altında yapıldığı için çok daha zor oluyor. Kayısı kolay yetişmiyor. Dünya kayısı üretiminin büyük bir kısmını Malatya karşılıyor. Iğdır ve Anamur'da yetişen kayısı ile Malatya'da yetişen kayısılar arasında fark vardır.

#5
Foto - Diğer kayısılar yalnızca sofralık olarak ikram edilebilirken Malatya kayısısı fırınlanarak, güneşte kurutularak da ikram edilebilir. Malatya kayısısını ağzına attığın an anlarsın. Malatya kayısısının şeker oranı diğer kayısılardan yüksektir. Bu yüzden tadı da diğer kayısılardan daha güzel olur.

Diğer kayısılar yalnızca sofralık olarak ikram edilebilirken Malatya kayısısı fırınlanarak, güneşte kurutularak da ikram edilebilir. Malatya kayısısını ağzına attığın an anlarsın. Malatya kayısısının şeker oranı diğer kayısılardan yüksektir. Bu yüzden tadı da diğer kayısılardan daha güzel olur."

#6
Foto - Turcan, 300-400 kök kayısılarının bulunduğunu normalde 15-20 işçinin çalıştığı bahçede bu yıl 5-6 kişilik ailesiyle kayısı toplayacağını aktararak,

Turcan, 300-400 kök kayısılarının bulunduğunu normalde 15-20 işçinin çalıştığı bahçede bu yıl 5-6 kişilik ailesiyle kayısı toplayacağını aktararak, "Düğünlerimizi, tatillerimizi kayısıdan sonraya planlıyoruz. Kayısı olmadığı zaman ertelemek zorunda kalıyoruz." dedi.

#7
Foto - Kayısının sağlıklı bir meyve olduğunu anlatan Turcan, şu an yaş kayısının kilogramının 10 liradan satışa sunulduğunu kaydetti.

Kayısının sağlıklı bir meyve olduğunu anlatan Turcan, şu an yaş kayısının kilogramının 10 liradan satışa sunulduğunu kaydetti.

#8
Foto - KURUTMAYA BIRAKILAN KAYISILAR

KURUTMAYA BIRAKILAN KAYISILAR

#9
Foto - KURUTMAYA BIRAKILAN KAYISILAR

KURUTMAYA BIRAKILAN KAYISILAR

#10
Foto - KURUTMAYA BIRAKILAN KAYISILAR

KURUTMAYA BIRAKILAN KAYISILAR

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı