• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
Dünyanın en küçük oyun konsolunu tanıtıldı

2021-10-22 08:15:43
Dünyanın en küçük oyun konsolunu tanıtıldı

Dünyanın en küçük oyun konsolu 'Thumby', merkezi ABD'nin Ohio eyaletinde bulunan TinyCircuits isimli bir girişim şirketi tarafından tanıtıldı. Posta pulu boyutundaki cihazın; 1990'lı yılların Tetris, Yılan ve Space Invaders gibi klasik hale gelen oyunlarını oynatabildiği ifade edildi. Kullanıcıların, Thumby ile MicroPython programlama dilini kullanarak kendi oyunlarını oluşturabildiği ve bir bağlantı kablosu aracılığıyla başkalarıyla çok oyunculu oyunları oynayabildiğinin de altı çizildi.

#1
Foto - NTV'den aktarılan habere göre; Thumby'nin gri renk seçeneği, 2022 yılının Şubat ayından itibaren 19 dolarlık bir başlangıç fiyatı etiketiyle satışa sunulacak. Cihazın fiyat etiketi, renk seçenekleri ve ek aksesuarlara göre değişiklik gösterecek. Konsol ayrıca; şarj etmek ve yazılımını güncellemek için kullanılabilen bir batarya, oyun tuşları, güç butonu, OLED ekran, mikro USB bağlantı noktası ve anahtarlığa takılabilmesini mümkün kılan bir halka ile gelecek.

NTV'den aktarılan habere göre; Thumby'nin gri renk seçeneği, 2022 yılının Şubat ayından itibaren 19 dolarlık bir başlangıç fiyatı etiketiyle satışa sunulacak. Cihazın fiyat etiketi, renk seçenekleri ve ek aksesuarlara göre değişiklik gösterecek. Konsol ayrıca; şarj etmek ve yazılımını güncellemek için kullanılabilen bir batarya, oyun tuşları, güç butonu, OLED ekran, mikro USB bağlantı noktası ve anahtarlığa takılabilmesini mümkün kılan bir halka ile gelecek.

#2
Foto - Öte yandan; TinyCircuits, halihazırda tüketici beğenisine sunulmuş olan elektronik ürünlerin küçük versiyonlarını geliştirmesiyle ünlenen bir şirket olma niteliği taşıyor. Girişimin 2012'de piyasaya sürülen ilk ürününün, Arduino tabanlı minyatür bir açık kaynaklı elektronik platformu olan 'TinyDuino' olduğu biliniyor. Şirketin ayrıca; daha sonra minik bir televizyon, Arcade oyun konsolu ve keman da üretmiş olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan; TinyCircuits, halihazırda tüketici beğenisine sunulmuş olan elektronik ürünlerin küçük versiyonlarını geliştirmesiyle ünlenen bir şirket olma niteliği taşıyor. Girişimin 2012'de piyasaya sürülen ilk ürününün, Arduino tabanlı minyatür bir açık kaynaklı elektronik platformu olan 'TinyDuino' olduğu biliniyor. Şirketin ayrıca; daha sonra minik bir televizyon, Arcade oyun konsolu ve keman da üretmiş olduğu ifade ediliyor.

#3
Foto -

"Thumby, boyutuna meydan okuyan güçlü bir işlemciye sahip" Paylaşılan diğer bilgilere göre; Thumby'nin baş mühendisi, geliştirilen oyun konsoluna ilişkin açıklamasında "Amacım, dünyadaki en küçük oyun konsolunu üretmekti. İnsanlar küçük olduğunu gördüklerinde, işe yaramaz olduğunu düşünebilirler. Fakat boyutuna meydan okuyan güçlü bir işlemciye sahip yüksek kaliteli bir ürün tasarladık. Thumby; insanların oynadıkları oyundan daha fazla zevk almalarını, hatta kendi oyunlarını üretmelerini sağlayacak" ifadelerine yer verdi. TinyCircuits Başkanı Ken Burns ise değerlendirmelerinde "Thumby, gerçekten çok küçük ve sadece bir kişinin baş parmağı büyüklüğünde. Bu yüzden ona İngilizce'de baş parmak anlamına gelen Thumby adını verdik" dedi. Konsolun 1990'lı yılların retro oyunlarına duyulan özlemden yola çıkarak geliştirildiğini vurgulayan Burns, daha sonra sözlerine şu ifadelerle devam etti: "Ofisimizde bir oyun kaseti koleksiyonumuz ve atari salonumuz var. Gerçekten oynanabilir ve programlanabilir minik bir konsolun, çocukluğundaki oyun zevkini yaşamak isteyen insanlar için iyi bir fikir olduğunu düşündük."

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23