• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Dünyada yüzyılın felaketi olmuş, milyonlarca insan hayatını kaybetmişti

2020-01-21 18:11:10
Dünyada yüzyılın felaketi olmuş, milyonlarca insan hayatını kaybetmişti

İnsanlık tarih boyunca bir çok felaketler yaşamıştı. 20. yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olan İspanyol gribi Birinci Dünya Savaşı sonralarına doğru ortaya çıkıp milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştu.

#1
Foto - YAKIN TARİHİN EN ÇOK ÖLÜMCÜL SALGINI OLMUŞTU: Anasayfa ›› Sağlık ve Hayat ›› Yakın Tarihin En Ölümcül Salgını: İspanyol Gribi Yakın Tarihin En Ölümcül Salgını: İspanyol Gribi flashresim / 24 Haziran 2019 / 89 / yorumsuz Yakın Tarihin En Ölümcül Salgını: İspanyol Gribi 1918 İspanyol gribi salgını, son yüzyılda insanlığın başına gelen en ölümcül salgın hastalık olarak tarihteki yerini almıştır. Bugün artık salgının ana nedeninin kuş kökenli bir virüs olan H1N1 olduğu tamamen keşfedilmiştir.

YAKIN TARİHİN EN ÇOK ÖLÜMCÜL SALGINI OLMUŞTU: Anasayfa ›› Sağlık ve Hayat ›› Yakın Tarihin En Ölümcül Salgını: İspanyol Gribi Yakın Tarihin En Ölümcül Salgını: İspanyol Gribi flashresim / 24 Haziran 2019 / 89 / yorumsuz Yakın Tarihin En Ölümcül Salgını: İspanyol Gribi 1918 İspanyol gribi salgını, son yüzyılda insanlığın başına gelen en ölümcül salgın hastalık olarak tarihteki yerini almıştır. Bugün artık salgının ana nedeninin kuş kökenli bir virüs olan H1N1 olduğu tamamen keşfedilmiştir.

#2
Foto - TÜM DÜNYADA HIZLA YAYILMIŞTI: H1N1 virüsünü kuşların nereden kaptığı konusunda ise genel kabul görmüş bir düşünce yoktur. Ancak 1918-1919 yılları arasında ortaya çıkarak tüm dünyaya yayıldığı kesindir. Buna ek olarak grip tüm dünyaya hızla yayılmadan önce Avrupa, ABD ve Asya’nın bir bölümünde görülmüştür. Salgının yayılmasındaki temel etkenlerden birinin de I. Dünya Savaşı olduğu düşünülmektedir.

TÜM DÜNYADA HIZLA YAYILMIŞTI: H1N1 virüsünü kuşların nereden kaptığı konusunda ise genel kabul görmüş bir düşünce yoktur. Ancak 1918-1919 yılları arasında ortaya çıkarak tüm dünyaya yayıldığı kesindir. Buna ek olarak grip tüm dünyaya hızla yayılmadan önce Avrupa, ABD ve Asya’nın bir bölümünde görülmüştür. Salgının yayılmasındaki temel etkenlerden birinin de I. Dünya Savaşı olduğu düşünülmektedir.

#3
Foto - İLK OLARAK BİR ABD ASKERİNDE GÖRÜLMÜŞTÜ: İlk İspanyol gribi vakası, 1918 yılı ilkbaharında ABD ordusuna ait bir askeri personelde görülmüştür.

İLK OLARAK BİR ABD ASKERİNDE GÖRÜLMÜŞTÜ: İlk İspanyol gribi vakası, 1918 yılı ilkbaharında ABD ordusuna ait bir askeri personelde görülmüştür.

#4
Foto - O GÜNLERE AİT GAZETE KÜPÜRLERİ: spanyol gribi ile ilgili ilginç bir bilgi de 500 milyon insanın veya dünya nüfusunun neredeyse, o dönemdeki nüfusun, üçte birinin virüsten etkilenerek enfekte olduğu tahmin edilmektedir. 1918 İspanyol gribinden dolayı ABD’de 700.000’e yakın insan ölmüştür. Dünya üzerinde ise İspanyol gribinden ölen insan sayısının en az 50 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

O GÜNLERE AİT GAZETE KÜPÜRLERİ: spanyol gribi ile ilgili ilginç bir bilgi de 500 milyon insanın veya dünya nüfusunun neredeyse, o dönemdeki nüfusun, üçte birinin virüsten etkilenerek enfekte olduğu tahmin edilmektedir. 1918 İspanyol gribinden dolayı ABD’de 700.000’e yakın insan ölmüştür. Dünya üzerinde ise İspanyol gribinden ölen insan sayısının en az 50 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

#5
Foto - HASTALIĞA YAKALANALARIN BİR KISMI BİR KAÇ GÜN İÇİNDE ÖLDÜ: En çok 15-35 yaş grubunu etkileyen İspanyol Gribi'ne yakalananların bir kısmı sadece birkaç gün içinde hayatını kaybediyordu. Ölüm oranı yüzde 2,5 ile 5 arasında değişen İspanyol Gribi klasik grip salgınlarından 50 kat daha ölümcüldü.

HASTALIĞA YAKALANALARIN BİR KISMI BİR KAÇ GÜN İÇİNDE ÖLDÜ: En çok 15-35 yaş grubunu etkileyen İspanyol Gribi'ne yakalananların bir kısmı sadece birkaç gün içinde hayatını kaybediyordu. Ölüm oranı yüzde 2,5 ile 5 arasında değişen İspanyol Gribi klasik grip salgınlarından 50 kat daha ölümcüldü.

#6
Foto - DERİLERİ MAVİMSİ BİE RENGE BÜRÜNÜYORDU: Hastalığa yakalananların derisi mavimsi bir renge bürünüyor ve pek çok kişi ilk semptomlardan sonra 48 saat içinde boğularak hayatını kaybediyordu. Yapılan otopsilerde hastaların akciğerlerinin kanla veya sıvıyla dolduğu görülüyordu

DERİLERİ MAVİMSİ BİE RENGE BÜRÜNÜYORDU: Hastalığa yakalananların derisi mavimsi bir renge bürünüyor ve pek çok kişi ilk semptomlardan sonra 48 saat içinde boğularak hayatını kaybediyordu. Yapılan otopsilerde hastaların akciğerlerinin kanla veya sıvıyla dolduğu görülüyordu

#7
Foto - AKCİĞERLERDE HASAR OLUŞTURUYORDU: Çoğu vakada hastalığın kendisi değil, akciğerlerde oluşturdukları yaralardan vücuda giren zatürre ölüm sebebi oluyordu. Hastalarda saç dökülmesi, baş dönmesi, uykusuzluk, görme ve işitme kaybı da sık rastlanan şikayetlerdi. Hayatta kalanlar da virüs sonrası depresyona giriyorlardı.

AKCİĞERLERDE HASAR OLUŞTURUYORDU: Çoğu vakada hastalığın kendisi değil, akciğerlerde oluşturdukları yaralardan vücuda giren zatürre ölüm sebebi oluyordu. Hastalarda saç dökülmesi, baş dönmesi, uykusuzluk, görme ve işitme kaybı da sık rastlanan şikayetlerdi. Hayatta kalanlar da virüs sonrası depresyona giriyorlardı.

#8
Foto - MEZARLAR KİREÇLENİYORDU

MEZARLAR KİREÇLENİYORDU

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı