• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
4
Dünya tarihini değiştiren bir gelişme yaşandı Suudi Arabistan’da bulundu

2021-09-16 11:54:21
Dünya tarihini değiştiren bir gelişme yaşandı Suudi Arabistan’da bulundu

Suudi Arabistan ülke sınırları içinde dünya tarihini değiştirebilecek nitelikte bir keşif yaşandı. Keşfedilen yerde kayalara oyulu deve kabartmaları bulundu. Araştırmacıların 2018'de buldukları rölyeflerin, bölgede develerin evcilleştirilmesinden de öncesine, günümüzden 7 bin-8 bin yıl eskiye ait olabileceğine ilişkin işaretler var.

#1
Foto - Suudi Arabistan'da kaya yüzlerine oyulmuş bir dizi deve heykelinin, dünyanın en eski büyük ölçekli hayvan kabartmaları olacağı öngörülüyor. BBC News'ten aktardığı habere göre, 2018'de keşfedilen oymaların, araştırmacılar tarafından ilk olarak yaklaşık 2.000 yıl öncesine ait oldukları tahmin edildi. Ürdün'ün ünlü antik kenti Petra'daki kabartma ile benzerliklerine dayanan bu tahmine güçlü bir alternatif geldi. Yeni bir araştırma, 7.000-8.000 yaşlarında olduğunu gösteriyor.

Suudi Arabistan'da kaya yüzlerine oyulmuş bir dizi deve heykelinin, dünyanın en eski büyük ölçekli hayvan kabartmaları olacağı öngörülüyor. BBC News'ten aktardığı habere göre, 2018'de keşfedilen oymaların, araştırmacılar tarafından ilk olarak yaklaşık 2.000 yıl öncesine ait oldukları tahmin edildi. Ürdün'ün ünlü antik kenti Petra'daki kabartma ile benzerliklerine dayanan bu tahmine güçlü bir alternatif geldi. Yeni bir araştırma, 7.000-8.000 yaşlarında olduğunu gösteriyor.

#2
Foto - Tam olarak yaşlanan kaya heykelleri, araştırmacılar için bir meydan okumadır. Örneğin, mağara resimlerinin aksine, örneklenecek organik madde yoktur. Bu büyüklükteki kaya sanatı da bölgede nadirdir. Bulgularını Journal of Archaeological Science'da yayımlayan araştırmacılar, rölyefler için yeni bir tarih belirleme amacıyla erozyon kalıplarını değerlendirdi, alet izlerini analiz etti ve sahada bulunan hayvan kemiklerini test etti.

Tam olarak yaşlanan kaya heykelleri, araştırmacılar için bir meydan okumadır. Örneğin, mağara resimlerinin aksine, örneklenecek organik madde yoktur. Bu büyüklükteki kaya sanatı da bölgede nadirdir. Bulgularını Journal of Archaeological Science'da yayımlayan araştırmacılar, rölyefler için yeni bir tarih belirleme amacıyla erozyon kalıplarını değerlendirdi, alet izlerini analiz etti ve sahada bulunan hayvan kemiklerini test etti.

#3
Foto - Ulaştıkları sonuç ise oldukça şaşırtıcı oldu. Araştırmacılar bölgedeki ekonomik kalkınmanın baş unsuru olan develerin evcilleştirilmesinden bile öncesine işaret etti. Kabartmaların yaşları, Stonehenge (5.000 yaşında) veya Giza Piramitleri (4.500 yaşında) gibi antik yerlerden bile daha eski olduğunu gösteriyor. Bu dönemde Suudi Arabistan, günümüzün çöllerinden ziyade göllerle bezeli çimen ovaları ile çok farklı görünüyordu. Deve heykellerinin ve rölyeflerinin neden yapıldığı belli değil, ancak araştırmacılar bulundukları noktanın göçebe kabileler için bir buluşma noktası sağlayabileceklerini öne sürdü.

Ulaştıkları sonuç ise oldukça şaşırtıcı oldu. Araştırmacılar bölgedeki ekonomik kalkınmanın baş unsuru olan develerin evcilleştirilmesinden bile öncesine işaret etti. Kabartmaların yaşları, Stonehenge (5.000 yaşında) veya Giza Piramitleri (4.500 yaşında) gibi antik yerlerden bile daha eski olduğunu gösteriyor. Bu dönemde Suudi Arabistan, günümüzün çöllerinden ziyade göllerle bezeli çimen ovaları ile çok farklı görünüyordu. Deve heykellerinin ve rölyeflerinin neden yapıldığı belli değil, ancak araştırmacılar bulundukları noktanın göçebe kabileler için bir buluşma noktası sağlayabileceklerini öne sürdü.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23