• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN
8
Depresyon nedeniyle intihar eden kişilerin ahiretteki durumları nedir?

2021-02-24 21:48:17
Depresyon nedeniyle intihar eden kişilerin ahiretteki durumları nedir?

Depresyon geçiren bazı hastalar intihar edip hayatına son veriyor. Bu kişiler ahirette nasıl bir karşılık göreceklerdir?..

#1
Foto - KENDİ CANINA KIYMAK: İnsanın kendi canına kıyması, şu veya bu sebepten dolayı intihar etmesi ne aklen, ne dinen hiçbir şekilde meşru karşılanmaz, caiz görülmez. Çünkü, böyle bir teşebbüste bulunan kişi, her şeyden önce Allah tarafından kendisine emanet edilen hayat nimetine tecavüz etmiş, büyük bir vebal altına girmiş olur. Ayrıca böyle bir insan Müslümanların gözünde iyi olarak anılmaz, hakkında iyi düşünülmez. Büyük bir günaha girdiği için âhirette de cehennem azabını hak eder.(bk. Müslim, İman: 175.)

KENDİ CANINA KIYMAK: İnsanın kendi canına kıyması, şu veya bu sebepten dolayı intihar etmesi ne aklen, ne dinen hiçbir şekilde meşru karşılanmaz, caiz görülmez. Çünkü, böyle bir teşebbüste bulunan kişi, her şeyden önce Allah tarafından kendisine emanet edilen hayat nimetine tecavüz etmiş, büyük bir vebal altına girmiş olur. Ayrıca böyle bir insan Müslümanların gözünde iyi olarak anılmaz, hakkında iyi düşünülmez. Büyük bir günaha girdiği için âhirette de cehennem azabını hak eder.(bk. Müslim, İman: 175.)

#2
Foto - MANEVİ YÖNDEN ZAYIF OLANLAR... Peygamber Efendimiz (a.s.m.) pek çok hadis-i şeriflerinde kendi canına kıyan kimselerin büyük bir günaha girdiklerini, cehennem azabına uğrayacaklarını bildirmiştir. Zaten toplumda gördüğümüz kadarıyla, bu çeşit bir duruma düşen kimse, genellikle dini ve mânevi yönden zayıf olanlardır.

MANEVİ YÖNDEN ZAYIF OLANLAR... Peygamber Efendimiz (a.s.m.) pek çok hadis-i şeriflerinde kendi canına kıyan kimselerin büyük bir günaha girdiklerini, cehennem azabına uğrayacaklarını bildirmiştir. Zaten toplumda gördüğümüz kadarıyla, bu çeşit bir duruma düşen kimse, genellikle dini ve mânevi yönden zayıf olanlardır.

#3
Foto - İNTİHAR EDEN KÜFRE GİRER Mİ? İntihar etmek her ne kadar büyük bir günah ise de intihar eden küfre girmez, kâfir olmaz. Çünkü, ancak iman esaslarından birisini inkâr etmiş olması kişiyi imansız eder. Bunun için, diğer Müslümanlar gibi cenaze namazı kılınır. Başta İmam-ı Âzam ve İmam-ı Muhammed olmak üzere, İslâm âlimlerinin ekserisinin görüşü bu şekildedir. İster kazâen, yani elinde olmadan olsun, isterse kasdi olarak olsun cenaze namazı kılınır.

İNTİHAR EDEN KÜFRE GİRER Mİ? İntihar etmek her ne kadar büyük bir günah ise de intihar eden küfre girmez, kâfir olmaz. Çünkü, ancak iman esaslarından birisini inkâr etmiş olması kişiyi imansız eder. Bunun için, diğer Müslümanlar gibi cenaze namazı kılınır. Başta İmam-ı Âzam ve İmam-ı Muhammed olmak üzere, İslâm âlimlerinin ekserisinin görüşü bu şekildedir. İster kazâen, yani elinde olmadan olsun, isterse kasdi olarak olsun cenaze namazı kılınır.

#4
Foto - HASTALIĞA DAYANAMAYIP İNTİHAR EDENLER: Ancak İmam Ebû Yusuf, “Hata veya şiddetli bir ağrıdan kurtulmak maksadıyla olmadıkça, kendi canına kıyan kimsenin üzerine cenaze namazı kılınmaz.” (el-Feteva’l-Hindiyye, I/163.) demektedir. Fakat, cumhur-u ulemânın görüşü, intihar eden kimsenin namazının kılınacağı şeklindedir.

HASTALIĞA DAYANAMAYIP İNTİHAR EDENLER: Ancak İmam Ebû Yusuf, “Hata veya şiddetli bir ağrıdan kurtulmak maksadıyla olmadıkça, kendi canına kıyan kimsenin üzerine cenaze namazı kılınmaz.” (el-Feteva’l-Hindiyye, I/163.) demektedir. Fakat, cumhur-u ulemânın görüşü, intihar eden kimsenin namazının kılınacağı şeklindedir.

#5
Foto - BUNALIMA GİRİP İNTİHAR EDENLER: İmam Yusuf'un fetvasına dayanaraktan, depresyona giren hastaların intihar girişimleri konusunda hastalıkları hafifletici sebep olarak görülebilirler. Akli dengesinin o anda yerinde olup olmadığını biz kesin olarak bilemeyiz. Bunu ancak Allah bilir.

BUNALIMA GİRİP İNTİHAR EDENLER: İmam Yusuf'un fetvasına dayanaraktan, depresyona giren hastaların intihar girişimleri konusunda hastalıkları hafifletici sebep olarak görülebilirler. Akli dengesinin o anda yerinde olup olmadığını biz kesin olarak bilemeyiz. Bunu ancak Allah bilir.

#6
Foto - AKLİ DENGESİ YERİNDE OLMAYANLAR: Dinimizde akli dengesi yerinde olmayan kimselerin işledikleri günahlardan dolayı mesul olmayacakları bildirilmiştir. Mesuliyet için akıl sahibi olmak şartı vardır.

AKLİ DENGESİ YERİNDE OLMAYANLAR: Dinimizde akli dengesi yerinde olmayan kimselerin işledikleri günahlardan dolayı mesul olmayacakları bildirilmiştir. Mesuliyet için akıl sahibi olmak şartı vardır.

#7
Foto - SARHOŞ DA OLSA SORUMLU: Ancak depresyona girmesine sebeb olan caiz olmayan bir durum ise mesul olur. Bu durum sarhoşun adam öldürmesi gibidir. Fakat bir günah sebebiyle depresyona girmemiş ise, mazur sayılabilir. Burada asıl olan akli muhakemesini kaybedip kaybetmediğidir. Akli muhakemesi yerinde olan kimseler intihar ederse büyük günah işlemiş olur. (Sorularla İslamiyet)

SARHOŞ DA OLSA SORUMLU: Ancak depresyona girmesine sebeb olan caiz olmayan bir durum ise mesul olur. Bu durum sarhoşun adam öldürmesi gibidir. Fakat bir günah sebebiyle depresyona girmemiş ise, mazur sayılabilir. Burada asıl olan akli muhakemesini kaybedip kaybetmediğidir. Akli muhakemesi yerinde olan kimseler intihar ederse büyük günah işlemiş olur. (Sorularla İslamiyet)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23