• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Demans hastalığı nedir? Demans hastalığı belirtileri nedir?

2022-05-27 23:06:05
Demans hastalığı nedir? Demans hastalığı belirtileri nedir?

Demans niye olur? Son zamanlarda pek çok kişi demans hastalığının ne olduğunu, tedavisinin mümkün olup olmadığını araştırıyor. Peki, demans nedir? Demans hastalığı nasıl anlaşılır? Demans tedavisi var mı?

#1
Foto - Sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalanlar yaşadıkları sorunların sebebini, tedavi yolları olup olmadığını araştırıyor. Peki, demans nedir niye olur?

Sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalanlar yaşadıkları sorunların sebebini, tedavi yolları olup olmadığını araştırıyor. Peki, demans nedir niye olur?

#2
Foto - Demans nedir? Demans; hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkileyen bir grup semptomu tanımlar. Demans tek bir hastalık değildir. Demansın pek çok türü vardır. Demansın en çok gözlenen türü Alzheimer'dır. Bir inme sonucunda oluşan vasküler demans ise en sık gözlenen ikinci demans türüdür.

Demans nedir? Demans; hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkileyen bir grup semptomu tanımlar. Demans tek bir hastalık değildir. Demansın pek çok türü vardır. Demansın en çok gözlenen türü Alzheimer'dır. Bir inme sonucunda oluşan vasküler demans ise en sık gözlenen ikinci demans türüdür.

#3
Foto - Demans niye olur? Alzheimer hastalığının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu gözlemlenmiştir. Genel kabul görmüş risk faktörleri yaş, kadın cinsiyet ve aile öyküsüdür. Hipertansiyon, diyabet, kolesterol yüksekliği gibi bazı kronik hastalıklar, düşük eğitim seviyesi, düşük sosyo-ekonomik düzey, demir-alüminyum-kurşun-bakır gibi toksik maddelere marız kalmak, östrojen eksikliği, menopoz, enfeksiyon, beslenme yetersizlikleri, homosistein yüksekliği, vitamin B12 eksikliği, hipotiroidi, inme gibi çok sayıda risk faktörünün de alzheimer hastalığının meydana gelmesinde etkisi olabileceği düşünülmektedir.

Demans niye olur? Alzheimer hastalığının sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu gözlemlenmiştir. Genel kabul görmüş risk faktörleri yaş, kadın cinsiyet ve aile öyküsüdür. Hipertansiyon, diyabet, kolesterol yüksekliği gibi bazı kronik hastalıklar, düşük eğitim seviyesi, düşük sosyo-ekonomik düzey, demir-alüminyum-kurşun-bakır gibi toksik maddelere marız kalmak, östrojen eksikliği, menopoz, enfeksiyon, beslenme yetersizlikleri, homosistein yüksekliği, vitamin B12 eksikliği, hipotiroidi, inme gibi çok sayıda risk faktörünün de alzheimer hastalığının meydana gelmesinde etkisi olabileceği düşünülmektedir.

#4
Foto - Demans belirtileri nelerdir? Demans hastalığının en belirğin belirtisi yeni alınan bilgilerin unutulmasıdır. Demans belirtileri şöyle: Bellek, İletişim ve dil, Odaklanma ve dikkat etme yeteneği, Muhakeme ve yargı, Görsel algı.

Demans belirtileri nelerdir? Demans hastalığının en belirğin belirtisi yeni alınan bilgilerin unutulmasıdır. Demans belirtileri şöyle: Bellek, İletişim ve dil, Odaklanma ve dikkat etme yeteneği, Muhakeme ve yargı, Görsel algı.

#5
Foto - Demans tedavisi var mı? Demans sorunuyla karşı karşıya olanlar ya da sevdiklerine demans teşhisi konulanlar bu hastalığın tedavisinin mümkün olup olmadığını araştırıyor. Demans tedavisi ve bu tedaviye yanıt demansın hangi türde olduğuna göre farklılık gösterir. İlerleyici demans türlerinin çoğu kesin tedavi edilemez. Ama destek tedavilerle belirtiler ve semptomlar yönetilebilir. Kolinesteraz inhibatörleri, memantin gibi ilaçlarla hastalığın seyrinin durdurulması hedeflenerek bulgularda geçici düzelme sağlanabilir.

Demans tedavisi var mı? Demans sorunuyla karşı karşıya olanlar ya da sevdiklerine demans teşhisi konulanlar bu hastalığın tedavisinin mümkün olup olmadığını araştırıyor. Demans tedavisi ve bu tedaviye yanıt demansın hangi türde olduğuna göre farklılık gösterir. İlerleyici demans türlerinin çoğu kesin tedavi edilemez. Ama destek tedavilerle belirtiler ve semptomlar yönetilebilir. Kolinesteraz inhibatörleri, memantin gibi ilaçlarla hastalığın seyrinin durdurulması hedeflenerek bulgularda geçici düzelme sağlanabilir.

#6
Foto - Tedavi edilebilir demanslar içerisinde yer alan B12 eksikliği, tiroid hormon bozukluğu gibi nedenlerle ortaya çıkan demanslarda altta yatan nedenin tedavisi ile bulgularda tam düzelme görülmektedir.

Tedavi edilebilir demanslar içerisinde yer alan B12 eksikliği, tiroid hormon bozukluğu gibi nedenlerle ortaya çıkan demanslarda altta yatan nedenin tedavisi ile bulgularda tam düzelme görülmektedir.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23