• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Çöl sıcaklarına hazır olun... 2020 dünyanın gördüğü en sıcak yıl olacak

2020-06-19 22:02:18
Çöl sıcaklarına hazır olun... 2020 dünyanın gördüğü en sıcak yıl olacak

Boğaziçi Üniversitesi İklim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, küresel ısınma nedeniyle bu yazın insanlığın göreceği en sıcak yaz olacağını ifade etti.

#1
Foto - BUZULLAR ERİYOR, SU SEVİYESİ YÜKSELİYOR: Boğaziçi Üniversitesi İklim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, küresel ısınma nedeniyle bu yazın insanlığın göreceği en sıcak yaz olacağını ifade etti.

BUZULLAR ERİYOR, SU SEVİYESİ YÜKSELİYOR: Boğaziçi Üniversitesi İklim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, küresel ısınma nedeniyle bu yazın insanlığın göreceği en sıcak yaz olacağını ifade etti.

#2
Foto - OLAĞANÜSTÜ SICAKLIK ARTIŞI: Bununla birlikte, bu yıl Kuzey Kutup Dairesi'ndeki Rus kasabaları olağanüstü sıcaklıklar kaydetti. Nizhnyaya Pesha 9 Haziran'da 30 dereceyi gördü ve yılın bu zamanında genellikle 0 derece olan Khatanga'da ise 22 Mayıs'ta 25 derecelik sıcaklık kaydedildi.

OLAĞANÜSTÜ SICAKLIK ARTIŞI: Bununla birlikte, bu yıl Kuzey Kutup Dairesi'ndeki Rus kasabaları olağanüstü sıcaklıklar kaydetti. Nizhnyaya Pesha 9 Haziran'da 30 dereceyi gördü ve yılın bu zamanında genellikle 0 derece olan Khatanga'da ise 22 Mayıs'ta 25 derecelik sıcaklık kaydedildi.

#3
Foto - 100 BİN YILDA BİR KEZ OLUYOR: AB'nin Kopernik İklim Değişikliği Servisi'ne göre, mayıs ayında Sibirya'nın bazı bölgelerindeki yüzey sıcaklıkları ortalamanın 10 derece üzerine çıktı. Danimarka Meteoroloji Enstitüsü'nden Martin Stendel, kuzeybatı Sibirya'da görülen anormal mayıs sıcaklıklarının insan kaynaklı küresel ısınma olmadan 100 bin yılda sadece bir kez gerçekleşebileceğini söyledi.

100 BİN YILDA BİR KEZ OLUYOR: AB'nin Kopernik İklim Değişikliği Servisi'ne göre, mayıs ayında Sibirya'nın bazı bölgelerindeki yüzey sıcaklıkları ortalamanın 10 derece üzerine çıktı. Danimarka Meteoroloji Enstitüsü'nden Martin Stendel, kuzeybatı Sibirya'da görülen anormal mayıs sıcaklıklarının insan kaynaklı küresel ısınma olmadan 100 bin yılda sadece bir kez gerçekleşebileceğini söyledi.

#4
Foto - KUTUPLARDA OLAĞANÜSTÜ ISINMA: Kopernik İlkim Değişikliği Servisi’nden Freja Vamborg, “Şüphesiz endişe verici bir işaret, ancak Sibirya'da sadece mayıs ayında değil yıl boyunca alışılmadık derecede sıcaktı. Gezegen bir bütün olarak ısınmasına rağmen, bu eşit bir şekilde gerçekleşmiyor. Batı Sibirya, sıcaklıkta daha yüksek değişikliklerle daha fazla ısınma eğilimi gösteren bir bölge olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

KUTUPLARDA OLAĞANÜSTÜ ISINMA: Kopernik İlkim Değişikliği Servisi’nden Freja Vamborg, “Şüphesiz endişe verici bir işaret, ancak Sibirya'da sadece mayıs ayında değil yıl boyunca alışılmadık derecede sıcaktı. Gezegen bir bütün olarak ısınmasına rağmen, bu eşit bir şekilde gerçekleşmiyor. Batı Sibirya, sıcaklıkta daha yüksek değişikliklerle daha fazla ısınma eğilimi gösteren bir bölge olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

#5
Foto - 2020 REKORLAR YILI OLACAK: Berkeley Earth projesinin baş araştırmacsı Robert Rohde ise, Rusya'nın bir bütün olarak 2020'de rekor yüksek sıcaklıklar yaşadığını aktardı.

2020 REKORLAR YILI OLACAK: Berkeley Earth projesinin baş araştırmacsı Robert Rohde ise, Rusya'nın bir bütün olarak 2020'de rekor yüksek sıcaklıklar yaşadığını aktardı.

#6
Foto - PUTİN KONUŞTU: Diğer taraftan, artan sıcaklıklarla birlikte Sibirya ipek güvesi sürüleri de hızla büyüdü. AFP'ye konuşan Vladimir Soldatov, “Tüm kariyerim boyunca hiç bu kadar devasa ve çok hızlı büyüyen güveler görmedim” ifadelerini kullanarak, iklim değişikliğinin ekosisteme olan etkisi hakkında uyardı.

PUTİN KONUŞTU: Diğer taraftan, artan sıcaklıklarla birlikte Sibirya ipek güvesi sürüleri de hızla büyüdü. AFP'ye konuşan Vladimir Soldatov, “Tüm kariyerim boyunca hiç bu kadar devasa ve çok hızlı büyüyen güveler görmedim” ifadelerini kullanarak, iklim değişikliğinin ekosisteme olan etkisi hakkında uyardı.

#7
Foto - ORMANLIK ALANLAR AZALIYOR: Öte yandan, bu ay Sibirya'da bir yakıt tankerinin sızdırma yapması da permafrostun çözülmesinde etkili oldu. Putin, bu yüzden bölgede acil durum ilan etti. Bununla birlikte çiftiçilerin zararlı otları temizlemek için çıkardığı yangınlar da kuvvetli rüzgar nedeniyle kontrolden çıkarak bölgede yüz binlerce hektarlık ormanın yok olmasına neden oldu.

ORMANLIK ALANLAR AZALIYOR: Öte yandan, bu ay Sibirya'da bir yakıt tankerinin sızdırma yapması da permafrostun çözülmesinde etkili oldu. Putin, bu yüzden bölgede acil durum ilan etti. Bununla birlikte çiftiçilerin zararlı otları temizlemek için çıkardığı yangınlar da kuvvetli rüzgar nedeniyle kontrolden çıkarak bölgede yüz binlerce hektarlık ormanın yok olmasına neden oldu.

#8
Foto - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, aralık ayında ülkede yaşanan anormel sıcaklıkların ciddi bir tehlike neden olabileceğini şu sözlerle açıklamıştı: “Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde yer alan bazı şehirlerimiz permafrost (sürekli donmuş olarak kalan toprak) üzerine inşa edildi. Çözülmeye başlarsa, bunun ne gibi sonuçları olacağını hayal edebilirsiniz. Gerçekten çok ciddi. ”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, aralık ayında ülkede yaşanan anormel sıcaklıkların ciddi bir tehlike neden olabileceğini şu sözlerle açıklamıştı: “Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde yer alan bazı şehirlerimiz permafrost (sürekli donmuş olarak kalan toprak) üzerine inşa edildi. Çözülmeye başlarsa, bunun ne gibi sonuçları olacağını hayal edebilirsiniz. Gerçekten çok ciddi. ”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı