• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Camlar kapalıyla güneş ışınlarından elde edilen D vitamini insanlara faydası olur mu?

2020-03-23 14:38:41
Camlar kapalıyla güneş ışınlarından elde edilen D vitamini insanlara faydası olur mu?

D vitamini güneş ışınları camdan geçer mi? D vitaminin faydalarını koronavirüs salgını nedeniyle bir kez daha anlamış olduk. D vitamini; kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenler, kalsiyumla birlikte kemik ve dişleri güçlendirir. D vitamini kan basıncının düzenlenmesinde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli görevleri bulunur. D vitamininin yüzde 80'i güneş ışınlarından karşılanır. Peki camlar kapalıyla güneş ışınlarından elde edilen D vitamini insanlara faydası olur mu?

#1
Foto - Mart-ekim arası, özellikle güneş ışınlarını dik geldiği 11.00-15.00 arasındaki saatler D vitaminin dönüşümü için en etkili dönem Güneş sayesinde elde ettiğimiz D vitamini, ışınlardaki UVB ile cildin alt katmanının temasa geçtiği an oluşmaya başlıyor. Ortalama 15 dakika boyunca güneşlenmek 5000 ünite D vitamini üretmemizi sağlıyor.

Mart-ekim arası, özellikle güneş ışınlarını dik geldiği 11.00-15.00 arasındaki saatler D vitaminin dönüşümü için en etkili dönem Güneş sayesinde elde ettiğimiz D vitamini, ışınlardaki UVB ile cildin alt katmanının temasa geçtiği an oluşmaya başlıyor. Ortalama 15 dakika boyunca güneşlenmek 5000 ünite D vitamini üretmemizi sağlıyor.

#2
Foto - Ancak güneşte kalma süresi uzadıkça vitamin üretimi seviyesi düşüyor. İbrahim Saraçoğlu evdeyken nasıl güneş ışınlarından D vitamini elde edileceğini şu şekilde açıkladı: Kapalı insanlarda D vitamini eksikiği var yar.

Ancak güneşte kalma süresi uzadıkça vitamin üretimi seviyesi düşüyor. İbrahim Saraçoğlu evdeyken nasıl güneş ışınlarından D vitamini elde edileceğini şu şekilde açıkladı: Kapalı insanlarda D vitamini eksikiği var yar.

#3
Foto - Evinizdeyken güneş görün diyordum. Kollarınız, omuzlarınız, ayaklarınızı güneşe gösterin.

Evinizdeyken güneş görün diyordum. Kollarınız, omuzlarınız, ayaklarınızı güneşe gösterin.

#4
Foto - Fakat camı, pencereyi mutlaka açmak zorundasınız. Çünkü ultra biyole aşığın b dalga boyundakini alacaklar. Bu da 290 nanometre civarındadır. Cam bu ışığı engelliyor.

Fakat camı, pencereyi mutlaka açmak zorundasınız. Çünkü ultra biyole aşığın b dalga boyundakini alacaklar. Bu da 290 nanometre civarındadır. Cam bu ışığı engelliyor.

#5
Foto - Onun için güneş ışınlarından D vitamini elde etmek istiyorsan mutlaka camı açmamız gerekmektedir. Camdan güneş ışını geliyor ancak onu D vitamine dönüştürecek olan ışığı filitre ediyor.

Onun için güneş ışınlarından D vitamini elde etmek istiyorsan mutlaka camı açmamız gerekmektedir. Camdan güneş ışını geliyor ancak onu D vitamine dönüştürecek olan ışığı filitre ediyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı