• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Bu vitamin mide kanseri riskini azaltıyor

2021-01-10 18:09:23
Bu vitamin mide kanseri riskini azaltıyor

Mide kanserleri, her ne kadar görülme sıklığı diğer kanser türlerine göre yıllar içerisinde azalsa da, kısmen önlenebilir bir kanser türü olması açısından önemini koruyor. Özellikle mide kanseri alanında elde edilen bilimsel gelişmeler, kanser henüz oluşmadan önlenebilmesi noktasında ciddi atılımlar sağlamış durumda.

#1
Foto - Doç. Dr. Bülent Yaşar, günde 100 miligram C vitamini tüketiminin mide kanseri riskini yüzde 26 oranında düşürdüğünü söyledi.

Doç. Dr. Bülent Yaşar, günde 100 miligram C vitamini tüketiminin mide kanseri riskini yüzde 26 oranında düşürdüğünü söyledi.

#2
Foto - MİDE KANSERİ İLERİ SAFHADA FARK EDİLİR: Mide kanserinden korunmada C vitaminin etkisini anlatan Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Bülent Yaşar,

MİDE KANSERİ İLERİ SAFHADA FARK EDİLİR: Mide kanserinden korunmada C vitaminin etkisini anlatan Gastroenteroloji Bölümü Doç. Dr. Bülent Yaşar, "Mide kanserinin erkeklerde 5'inci kadınlarda ise 6'ıncı en sık görülen kanser türüdür. Mide kanseri çoğunlukla ileri evrede tanı alır. Ölüm oranları yüksek kanser türlerinden olduğundan korunmaya yönelik yaklaşımlar önem teşkil etmektedir. Mide kanserinde öncelikle risk faktörlerinin farkında olmak gerekir. Bu türün gelişiminde genetik faktörlerin yanı sıra çevresel etkilerde kilit görevi üstlenir.

#3
Foto - MİDE KANSERİNİ NE TETİKLER: Erkek cinsiyet, tütün kullanımı, obezite, aşırı tuz tüketimi ve midede yaşayan Helikobakter Pylori bakterisinin varlığı başlıca risk faktörleridir. Ağırlıklı olarak et ve işlenmiş et mamüllerini tüketenlerde, midede 'nitrozaminler' olarak tanımlanan kanserojen maddeler de artar. Diyetle alınan her 20 gram doymuş yağ, mide kanseri riskini yüzde 8 artırıyor

MİDE KANSERİNİ NE TETİKLER: Erkek cinsiyet, tütün kullanımı, obezite, aşırı tuz tüketimi ve midede yaşayan Helikobakter Pylori bakterisinin varlığı başlıca risk faktörleridir. Ağırlıklı olarak et ve işlenmiş et mamüllerini tüketenlerde, midede 'nitrozaminler' olarak tanımlanan kanserojen maddeler de artar. Diyetle alınan her 20 gram doymuş yağ, mide kanseri riskini yüzde 8 artırıyor" diye konuştu.

#4
Foto - C VİTAMİNİ MİDE KANSERİ RİSKİNİ % 26 AZALTIYOR: Vitamin C'nin diğer adı ile askorbik asit insan vücudunda sentez edilemediğini anlatan Yaşar,

C VİTAMİNİ MİDE KANSERİ RİSKİNİ % 26 AZALTIYOR: Vitamin C'nin diğer adı ile askorbik asit insan vücudunda sentez edilemediğini anlatan Yaşar, "Bu nedenle dışarıdan besinler yoluyla alınması gerekir. C vitamini güçlü antioksidan etkili vitaminlerdendir. Vücutta oluşan zararlı maddeleri toplar ve ortamdan uzaklaştırır. Bu etki ile hücre DNA'sını bu maddelerin zararlı etkilerinden korur. Ayrıca kanserojen bakterilerden olan Helikobakter Pylori'nin üremesini ve kanserojen 'nitrozaminlerin' oluşmasını engeller. Mide kanseri tanısı alan ve midesinde Helikobakter Pylori bulunanların mide sıvısındaki C vitamini düzeylerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan epidemiyolojik çalışmalar C vitamininden zengin gıdalardan beslenenlerde mide kanseri riskinin azaldığını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

#5
Foto - BESİNLER YOLUYLA DESTEK ALIN: Günlük 100 mg c vitamini alımının, mide kanserini yüzde 26 oranında azalttığını bildiren Yaşar,

BESİNLER YOLUYLA DESTEK ALIN: Günlük 100 mg c vitamini alımının, mide kanserini yüzde 26 oranında azalttığını bildiren Yaşar, "Bunun besinler yoluyla alımı yeterlidir, ek vitamin takviyelerine ihtiyaç yoktur. C vitamini ısı ile etkisini kaybedeceğinden gıdaların tercihen taze veya buharda pişirilmiş olarak tüketilmesi önemlidir. Meyvelerden kivi, çilek, portakal, limon mandalina gibi turunçgiller, sebzelerden ise brokoli, lahana, domates ve biber C vitamininden oldukça zengindir. 1 orta boy kivi 90 mg, 1 kase çilek 85 mg ve 1 tatlı kırmızı biber ise 95 mg kadar C vitamini içerir” bilgisini verdi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23