• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
7
Bu noktalar çok özel... İşte hem dünyadan hem de Türkiye'den gökyüzünün en parlak göründüğü noktalar

2020-10-20 18:45:45
Bu noktalar çok özel... İşte hem dünyadan hem de Türkiye'den gökyüzünün en parlak göründüğü noktalar

Karanlık gecelerde etrafımızı aydınlatan ay ve yıldızlar, bizlere görsel bir şölen sunuyor. Gökyüzündeki cisimleri tamamen görebilmek için karanlık, bulutsuz bir ortama ihtiyacınız var. Karanlık gökyüzü takip etmek isteyen maceraperestler için ise birbirinden özel destinasyonlar bulunmakta. 20 Ekim Ay İzleme Günü'ne özel doğa harikası yerlerde gökyüzünü izlemeye ne dersiniz?..

#1
Foto - KAZ DAĞLARI: Ülkemizin en özel doğal güzelliklerinden biri olarak kabul edilen Kaz Dağları, Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri. Aynı zamanda gökyüzünü izlemek için oldukça ideal bir bölge olan Kaz Dağları'nda kendinizi dinleyebilir, milyonlarca yıldızın altında başka bir evrene doğru yol alabilirsiniz.

KAZ DAĞLARI: Ülkemizin en özel doğal güzelliklerinden biri olarak kabul edilen Kaz Dağları, Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgelerinden biri. Aynı zamanda gökyüzünü izlemek için oldukça ideal bir bölge olan Kaz Dağları'nda kendinizi dinleyebilir, milyonlarca yıldızın altında başka bir evrene doğru yol alabilirsiniz.

#2
Foto - Southwest Ulusal Parkı/AVUSTRALYA: Doğal karanlık gökyüzü görmek isteyen yüzlerce kişinin kamp attığı Southwest Ulusal Parkı, amatör gökbilimcilerin sıklıkla tercih ettiği noktalardan biri. Park ayrıca gece vakti astronomi yürüyüşleri için de oldukça ideal.

Southwest Ulusal Parkı/AVUSTRALYA: Doğal karanlık gökyüzü görmek isteyen yüzlerce kişinin kamp attığı Southwest Ulusal Parkı, amatör gökbilimcilerin sıklıkla tercih ettiği noktalardan biri. Park ayrıca gece vakti astronomi yürüyüşleri için de oldukça ideal.

#3
Foto - Ulusal Sagamartha Parkı, NEPAL: Dünyanın zirvesi Everest'e ev sahipliği yapan Nepal'in köyleri de oldukça karanlık. Özellikle Everest Dağı’nda yer alan Namche Çarşısı’nın yakınındaki Sagamartha Ulusal Parkı, gökyüzünü izleyebileceğiniz en özel destinasyonlardan.

Ulusal Sagamartha Parkı, NEPAL: Dünyanın zirvesi Everest'e ev sahipliği yapan Nepal'in köyleri de oldukça karanlık. Özellikle Everest Dağı’nda yer alan Namche Çarşısı’nın yakınındaki Sagamartha Ulusal Parkı, gökyüzünü izleyebileceğiniz en özel destinasyonlardan.

#4
Foto - KAÇKAR DAĞLARI: Doğu Karadeniz’in görkemli doğasının en güzel gözlemlenebileceği Kaçkar Dağları, göz alıcı bir manzara sunuyor.Gökyüzünü izlemek için de oldukça uygun olan bölgede ışık kirliliği olmadığı için yıldızlar en yalın ve temiz haliyle seyredilebiliyor.

KAÇKAR DAĞLARI: Doğu Karadeniz’in görkemli doğasının en güzel gözlemlenebileceği Kaçkar Dağları, göz alıcı bir manzara sunuyor.Gökyüzünü izlemek için de oldukça uygun olan bölgede ışık kirliliği olmadığı için yıldızlar en yalın ve temiz haliyle seyredilebiliyor.

#5
Foto - Atacama Çölü, ŞİLİ: Dünyanın en iyi gökyüzü manzarasının çıplak gözle seyredildiği yerlerden biri olan Atacama Çölü, her yıl yüzlerce astronomi meraklısına ev sahipliği yapıyor. Şili’den arabayla kolaylıkla ulaşılabilen çöle genellikle şeffaf ve berrak bir gökyüzü hâkim. Kırmızı kayalar ve topraklar ise insanda Mars’ta bulunduğu hissini yaratıyor.

Atacama Çölü, ŞİLİ: Dünyanın en iyi gökyüzü manzarasının çıplak gözle seyredildiği yerlerden biri olan Atacama Çölü, her yıl yüzlerce astronomi meraklısına ev sahipliği yapıyor. Şili’den arabayla kolaylıkla ulaşılabilen çöle genellikle şeffaf ve berrak bir gökyüzü hâkim. Kırmızı kayalar ve topraklar ise insanda Mars’ta bulunduğu hissini yaratıyor.

#6
Foto - GÜLLÜK DAĞI MİLLİ PARKI: Antalya'nın, traverten düzlüklerinden yükselen Güllük Dağı, diğer adıyla Termessos, Anadolu'nun yerli halklarından Solim'lerin kurduğu Termesos şehri kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Tepeler, vadiler ve kanyonların yer aldığı bu eşsiz güzellikte, gökyüzünün eşsiz manzarasına kendinizi bırakabilirsiniz.

GÜLLÜK DAĞI MİLLİ PARKI: Antalya'nın, traverten düzlüklerinden yükselen Güllük Dağı, diğer adıyla Termessos, Anadolu'nun yerli halklarından Solim'lerin kurduğu Termesos şehri kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Tepeler, vadiler ve kanyonların yer aldığı bu eşsiz güzellikte, gökyüzünün eşsiz manzarasına kendinizi bırakabilirsiniz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23