• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
8
Bu ilginç kasabada her şey serbest; sadece iki davranış yasak!

2021-10-19 21:09:47
Bu ilginç kasabada her şey serbest; sadece iki davranış yasak!

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın tam ortasında kendi kanunlarını koymuş her şeyin özgür olduğu bir yer var; Christiania. Danimarka ve Avrupa Birliği'nin dışında görünen bu kasabada her şey serbest olsa da iki şey yasak.

#1
Foto - KASABA NASIL OLUŞTU? Günümüzde yaklaşık olarak 850 kişinin daimi ikamet ettiği Christiania aslında 1971 yılında hippilerin tek edilmiş askeri kışlalara yerleşmesi sonucunda oluştu.

KASABA NASIL OLUŞTU? Günümüzde yaklaşık olarak 850 kişinin daimi ikamet ettiği Christiania aslında 1971 yılında hippilerin tek edilmiş askeri kışlalara yerleşmesi sonucunda oluştu.

#2
Foto - KASABAYA GİRİŞ SADECE BİR KAPIDAN: Dış dünyayla bağlantısını kesmeyi tercih eden Christiania'ya giriş sadece tek bir kapıdan sağlanıyor.

KASABAYA GİRİŞ SADECE BİR KAPIDAN: Dış dünyayla bağlantısını kesmeyi tercih eden Christiania'ya giriş sadece tek bir kapıdan sağlanıyor.

#3
Foto - İLGİNÇ TABELA: Kasabanın girişinde bulunan devasa Prinsessegade Kapısı'nın üzerinde ise ziyaretçileri

İLGİNÇ TABELA: Kasabanın girişinde bulunan devasa Prinsessegade Kapısı'nın üzerinde ise ziyaretçileri "Şu an Avrupa Birliği topraklarına veda ediyorsunuz" yazılı bir tabela karşılıyor.

#4
Foto -

"ÖZGÜR ŞEHİR" Kendilerini ayrı bir devlet olarak gören Christiania'nın özgün bir bayrağı ve Løn adını verdikleri para birimleri var.Uzun süren bir mahkeme sürecinin ardından da 2011 itibariyle Danimarka Hükumeti, Christiania bölgesini "Özgür Şehir" olarak kabul etti. Avrupa Birliği ve Danimarka kanunlarının uygulanmadığı Christiania, o dönemden beri Özgür Şehir unvanını sahip.

#5
Foto - ZİYARETÇİ AKINI: Dünyanın dört bir yanından sanatçıların ziyaret ettikleri Christiania'nın evleri grafiti çalışmalarıyla dolu. Burada yaşayan insanlar gündüz üretime katılıp geceleri ise müzik eşliğinde hep beraber eğleniyorlar.

ZİYARETÇİ AKINI: Dünyanın dört bir yanından sanatçıların ziyaret ettikleri Christiania'nın evleri grafiti çalışmalarıyla dolu. Burada yaşayan insanlar gündüz üretime katılıp geceleri ise müzik eşliğinde hep beraber eğleniyorlar.

#6
Foto - SON YASAK: HIRSIZLIK! Christiania'yı ilgilendiren bütün kararlar ortak mecliste alınıyor. Meclise dileyen bölge sakini katılıp, söz sahibi olabiliyor. Son alınan bir karara göre hırsızlık yapanın Christiania'da kalması yasak. Hırsızlık yaptığı tespit edilen kişi derhal sürgün için Kopenhag'a gönderiliyor. Bölgede özellikle çevreye zarar vermeyen araçlar tercih ediliyor.

SON YASAK: HIRSIZLIK! Christiania'yı ilgilendiren bütün kararlar ortak mecliste alınıyor. Meclise dileyen bölge sakini katılıp, söz sahibi olabiliyor. Son alınan bir karara göre hırsızlık yapanın Christiania'da kalması yasak. Hırsızlık yaptığı tespit edilen kişi derhal sürgün için Kopenhag'a gönderiliyor. Bölgede özellikle çevreye zarar vermeyen araçlar tercih ediliyor.

#7
Foto - İKİ YASAK: FOTOĞRAF ÇEKMEK VE KOŞMAK...Aynı zamanda vatandaşların vergi ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Yerel halk bölgeyi ziyaret edenlerin koşmasını ve fotoğraf çekmesini tamamen yasaklamış durumunda.

İKİ YASAK: FOTOĞRAF ÇEKMEK VE KOŞMAK...Aynı zamanda vatandaşların vergi ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Yerel halk bölgeyi ziyaret edenlerin koşmasını ve fotoğraf çekmesini tamamen yasaklamış durumunda.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23