Bu kabileden tam 5 bin 500 kişi Müslüman oldu

  • Meksika'nın Chiapas bölgesinde 1989 yılından bu yana Tzotzil kabilesinden 5 bin 500 kişi Müslüman oldu. İslamofobinin yükselişe geçtiği, Müslümanların sahte terör gruplarıyla bağdaştırılmaya çalıştığı bu dönemde böylesine güzel bir dönüşüm heyecan veriyor. Chiapas'ta, Müslüman Maya topluluğu üyeleri, genellikle geleneksel Maya şallarından başörtüsü takarken, erkekler takke kullanıyor. Meksika'da İslam, Meksika kültürünün ve ahlakının en güzel yönlerini öne çıkardığı için halk tarafından benimseniyor.

  • Themuslimvibe'de yer alan habere göre, Lübnan, Suriye ve hatta İspanya'dan tasavvuf ehli Müslüman göçmenlerin Meksika'ya gelişi bu sürecin hızlanmasına katkıda bulundu.Meksika'nın Chiapas bölgesinde bir köy eşsiz bir İslam merkezine dönüştü. Birçoğu Roma Katolikliği olarak tanımlanan yerli Maya halkının kalbi İslam'a döndü.

  • Meksika'da Müslüman nüfusta artış gözlemleniyor. Giulia Lacolutti/National GeographicMüslüman Tzotzil topluluğunun üyeleri; "Dilimi konuşmak istiyorum, yerli elbiseyi giymek istiyorum ama aynı zamanda Allah'a inanmak istiyorum" diyor.

  • İslamofobinin yaygınlaştığı, ırkçılığın ve göçmen karşıtı söylemlerin dünya genelinde en yüksek düzeydeki devletler tarafından açıkça kullanıldığı bir dönemde bu tür haberlerin desteklenmesi gerekiyor.

  • Müslümanlar ve İslam'a yönelik nefret söylemleri ve eylemleri yükseliyor gibi gözükse de, güney Meksika'daki çeşitlilik ve hoşgörünün gerçek gücünü içeren bu küçük Müslüman köyünün sessiz güzelliğini duyalım ve duyuralım.