• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
17
Bu canlıları belki de hayatınızda hiç görmediniz... İşte nadiren görülen ilginç canlı türleri

2020-06-30 22:28:57
Bu canlıları belki de hayatınızda hiç görmediniz... İşte nadiren görülen ilginç canlı türleri

Bu canlılar bam başka. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanların çoğu doğada az bulunan ender hayvanlardır. İşte küresel ısınma yüzünden nesli tükenme noktasına gelen canlılar..

#1
Foto - Çıplak kör fare: Doğu Afrika'nın kurak bölgelerinde yaşayan çıplak kör fareler, kemirgen takımından hayvanlardır.

Çıplak kör fare: Doğu Afrika'nın kurak bölgelerinde yaşayan çıplak kör fareler, kemirgen takımından hayvanlardır.

#2
Foto - Dev Tespih Böceği: Derin deniz tespih böceği (Bathynomus giganteus) suda yaşayan dev bir tespih böceğidir. Okyanusun dondurucu derinlerinde yaşar ve ölü balinalarla beslenir. Beyaz, altmış cm uzunluğunda ve orta büyüklükte bir ıstakoz ağırlığındadır.

Dev Tespih Böceği: Derin deniz tespih böceği (Bathynomus giganteus) suda yaşayan dev bir tespih böceğidir. Okyanusun dondurucu derinlerinde yaşar ve ölü balinalarla beslenir. Beyaz, altmış cm uzunluğunda ve orta büyüklükte bir ıstakoz ağırlığındadır.

#3
Foto - Mor Kurbağa (Nasikabatrachus sahyadrensis) Mor Kurbağa (Nasikabatrachus sahyadrensis), Sooglossidae familyasına mensup bir kurbağa türüdür. Hindistan’da Batı Gat Dağları’nda bulunur. Mor Kurbağa haricinde, Mor Hint Kurbağası veya Domuz Burunlu Kurbağa olarak da adlandırılır

Mor Kurbağa (Nasikabatrachus sahyadrensis) Mor Kurbağa (Nasikabatrachus sahyadrensis), Sooglossidae familyasına mensup bir kurbağa türüdür. Hindistan’da Batı Gat Dağları’nda bulunur. Mor Kurbağa haricinde, Mor Hint Kurbağası veya Domuz Burunlu Kurbağa olarak da adlandırılır

#4
Foto - Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı: Ağırlıklı Coca Adası Galapagos Adası civarında görülen Yarasa balığının inanılmaz bir yönü var. Bu balık 4 yengecini ayak gibi kullanıyor ve su altında 4 ayakla yürüyebilen tek balık türü. Kırmızı dudaklı yarasa balığı dünyadaki dört yüzgecinin üzerinde yürüyen tek balık.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı: Ağırlıklı Coca Adası Galapagos Adası civarında görülen Yarasa balığının inanılmaz bir yönü var. Bu balık 4 yengecini ayak gibi kullanıyor ve su altında 4 ayakla yürüyebilen tek balık türü. Kırmızı dudaklı yarasa balığı dünyadaki dört yüzgecinin üzerinde yürüyen tek balık.

#5
Foto - Mavi Deniz Tavşanı: Glaucus atlanticus, Glaucidae familyasından orta büyüklükte bir deniz salyangozu türüdür. Glaucus atlanticusun bilinen isimleri arasında Mavi deniz salyangozu, Mavi okyanus salyangozu, Mavi ejderha ve Deniz kertenkelesi bulunur.

Mavi Deniz Tavşanı: Glaucus atlanticus, Glaucidae familyasından orta büyüklükte bir deniz salyangozu türüdür. Glaucus atlanticusun bilinen isimleri arasında Mavi deniz salyangozu, Mavi okyanus salyangozu, Mavi ejderha ve Deniz kertenkelesi bulunur.

#6
Foto - Hint gavyali Dünya üzerindeki toplam nüfusu 250'nin altında olan ve sadece Hindistan'da yaşıyan bu ilginç timsah türü aslında usta bir balık avcısıdır. 7 metre uzunluğundaki bu timsahın ilginç tarafı sadece balıkla besleniyor olması. Aşırı avlanma yüzünden nesli tehlike altındadır.

Hint gavyali Dünya üzerindeki toplam nüfusu 250'nin altında olan ve sadece Hindistan'da yaşıyan bu ilginç timsah türü aslında usta bir balık avcısıdır. 7 metre uzunluğundaki bu timsahın ilginç tarafı sadece balıkla besleniyor olması. Aşırı avlanma yüzünden nesli tehlike altındadır.

#7
Foto - Tüylü kurbağa balığı: Kurbağa balığı (Uranoscopus scaber), ılıman denizlerde yaşayan bir balık türüdür. Akdeniz, Ege ve Marmara'da taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar.

Tüylü kurbağa balığı: Kurbağa balığı (Uranoscopus scaber), ılıman denizlerde yaşayan bir balık türüdür. Akdeniz, Ege ve Marmara'da taşlık ve yosunlu bölgelerde yaşar.

#8
Foto - Bofa Balığı: Yaklaşık 40 farklı balık türüyle beslenen bofa balıkları kuzey ve güney yarım kürenin ılık sularında yaşayabilirler. Ayrıca kuzey buz denizinde yaşayan türleride mevcuttur. Rusya'da özellikle göl ve nehirlerde nüfuslanmışlardır. Türkiye'de de bofa balığı türlerine rastlanmaktadır.

Bofa Balığı: Yaklaşık 40 farklı balık türüyle beslenen bofa balıkları kuzey ve güney yarım kürenin ılık sularında yaşayabilirler. Ayrıca kuzey buz denizinde yaşayan türleride mevcuttur. Rusya'da özellikle göl ve nehirlerde nüfuslanmışlardır. Türkiye'de de bofa balığı türlerine rastlanmaktadır.

#9
Foto - Beyaz Çin Kazı: Çin kazı, ördekgiller familyasından Moğolistan’ın ortasında, Çin’in en kuzeyinde ve Rusya’nın güneydoğusunda üreyen ve kışları Orta ve Doğu Çin’de geçiren göçmen kaz türü.

Beyaz Çin Kazı: Çin kazı, ördekgiller familyasından Moğolistan’ın ortasında, Çin’in en kuzeyinde ve Rusya’nın güneydoğusunda üreyen ve kışları Orta ve Doğu Çin’de geçiren göçmen kaz türü.

#10
Foto - Sfenks Kedisi: Sphynx, Dünyadaki birkaç tüysüz kedi cinsinden biridir.Kökeni Kanada'dır.Görüntüsünün aksine yumuşak huylu, sahibine bağlı ve canayakın bir türdür.Ömürleri 8 ile 14 yıl arasındadır.

Sfenks Kedisi: Sphynx, Dünyadaki birkaç tüysüz kedi cinsinden biridir.Kökeni Kanada'dır.Görüntüsünün aksine yumuşak huylu, sahibine bağlı ve canayakın bir türdür.Ömürleri 8 ile 14 yıl arasındadır.

#11
Foto - Goblin Köpekbalığı: Okyanusun ortalama 1300 metre derinliğinde yaşyan Goblin Köpekbalığı, ilk defa 1898'de keşfedilmiş. Zaman zaman 100 ila 200 metre derinliğe de çıktıklarına rastlanıyor.

Goblin Köpekbalığı: Okyanusun ortalama 1300 metre derinliğinde yaşyan Goblin Köpekbalığı, ilk defa 1898'de keşfedilmiş. Zaman zaman 100 ila 200 metre derinliğe de çıktıklarına rastlanıyor.

#12
Foto - Diken Böceği: Umbonia cinsine ait bu ilginç canlı,

Diken Böceği: Umbonia cinsine ait bu ilginç canlı, "diken böceği" olarak bilinir. Yaklaşık 10 milimetrelik bir vücut uzunluğuna sahiptir. Türü meşhur kılan şey, özellikle erkeklerde bulunan boynuzlardır. Dişilerde de bu boynuzlar bulunur; ancak erkeklerde daha geriye yatıktır ve iridir. Bu boynuzun, türün avcısı olan kuşları kaçırmak ve korkutmak için evrimleştiği tespit edilmiş ve kuşlara karşı caydırıcı etkisi olduğu gösterilmiştir.

#13
Foto - Cadı makigiller: Cadı makigiller veya Uzun bacaklıgiller, bir primat familyası. Güneydoğu Asya'nın adalarında yaşayan, küçük, gece faal hayvanlardır. Maki olarak adlandırılmalarına rağmen makimsilere dahil değildirler.

Cadı makigiller: Cadı makigiller veya Uzun bacaklıgiller, bir primat familyası. Güneydoğu Asya'nın adalarında yaşayan, küçük, gece faal hayvanlardır. Maki olarak adlandırılmalarına rağmen makimsilere dahil değildirler.

#14
Foto - Aksolotl: Aksolotl, kaplan semenderi grubuna ait Meksika köstebek semenderlerinin en tanınmışlarındandır. Bu türün larvaları metamorfoz geçiremezler, bu sebepten yetişkinleri suda yaşar ve solungaçları vardır.

Aksolotl: Aksolotl, kaplan semenderi grubuna ait Meksika köstebek semenderlerinin en tanınmışlarındandır. Bu türün larvaları metamorfoz geçiremezler, bu sebepten yetişkinleri suda yaşar ve solungaçları vardır.

#15
Foto - Dev Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa: Bir su kaplumbağası olan bu türün kafası oldukça büyük, gözleri ise küçük ve burnuna yakındır. Boyları iki metreyi bulabilmekte ve kilosu da 50 kiloya kadar çıkabilmektedir. Onları tuhaf kılan şey ise hayatlarının yüzde 95’ini hareketsiz ve uyuyarak geçiriyor olmaları.

Dev Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa: Bir su kaplumbağası olan bu türün kafası oldukça büyük, gözleri ise küçük ve burnuna yakındır. Boyları iki metreyi bulabilmekte ve kilosu da 50 kiloya kadar çıkabilmektedir. Onları tuhaf kılan şey ise hayatlarının yüzde 95’ini hareketsiz ve uyuyarak geçiriyor olmaları.

#16
Foto - Yıldız burunlu köstebek: Bu garip görünümlü canlı Kuzey Amerika'da bulunur; genellikle doğu Kanada ve kuzeydoğu Birleşik Devletler'de rastlanır. Condylurini oymağının ve Condylura cinsinin tek hayatta kalabilmiş türüdür. Nemli ve alçak arazilerde yaşar ve genellikle sucul böcekler, solucanlar ve yumuşakçalar gibi omurgasızlarla beslenir. Çok iyi bir yüzücüdür; bu sayede akıntıların ve nehirlerin dibinde de avlanabilir.

Yıldız burunlu köstebek: Bu garip görünümlü canlı Kuzey Amerika'da bulunur; genellikle doğu Kanada ve kuzeydoğu Birleşik Devletler'de rastlanır. Condylurini oymağının ve Condylura cinsinin tek hayatta kalabilmiş türüdür. Nemli ve alçak arazilerde yaşar ve genellikle sucul böcekler, solucanlar ve yumuşakçalar gibi omurgasızlarla beslenir. Çok iyi bir yüzücüdür; bu sayede akıntıların ve nehirlerin dibinde de avlanabilir.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı