• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
6
Böbreklerimizdeki muhteşem özellikler hayran bırakıyor

2020-01-24 00:07:13
Böbreklerimizdeki muhteşem özellikler hayran bırakıyor

Böbrekler, omurgalılarda bulunan fasulye biçiminde boşaltım organlarıdır. 13 cm boyuna kadar olabilen böbrekler, boşaltım sisteminin bir bölümünü oluştururlar. Bu organlar, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak boşaltırlar.

#1
Foto - KENDİSİ KÜÇÜK, YAPTIĞI İŞLER BÜYÜK: Ortalama 10 cm olan bir böbrekte 1.200.000 süzgeç ve bu süzgeçleri birleştiren 34 km uzunluğunda süzgeç kanalı bulunmaktadır.

KENDİSİ KÜÇÜK, YAPTIĞI İŞLER BÜYÜK: Ortalama 10 cm olan bir böbrekte 1.200.000 süzgeç ve bu süzgeçleri birleştiren 34 km uzunluğunda süzgeç kanalı bulunmaktadır.

#2
Foto - GÜNDE 4 ARABA DEPOSU KANI SÜZÜYOR: Yaklaşık olarak günde 200 litre kanı süzer.

GÜNDE 4 ARABA DEPOSU KANI SÜZÜYOR: Yaklaşık olarak günde 200 litre kanı süzer.

#3
Foto - KANDAKİ FARKLI KİMYASALLARI TEST EDİYOR: Böbrek kanda bulduğu 3000 farklı kimyasalı test ediyor. Faydalı olanları bırakıyor, zararlı olanları da süzerek idrar yoluyla dışarı gönderiyor.

KANDAKİ FARKLI KİMYASALLARI TEST EDİYOR: Böbrek kanda bulduğu 3000 farklı kimyasalı test ediyor. Faydalı olanları bırakıyor, zararlı olanları da süzerek idrar yoluyla dışarı gönderiyor.

#4
Foto - BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR? Asit ve baz dengesini düzenlemekle görevli olan böbrekler, asit ve baz dengesi sınır değerin altına indiği vakit böbrek yetmezliğini oluşturmaktadır. Su, tuz ve elektrolit minerallerin sınır değerinin bozulmasıyla oluşur. Bazı böbrek yetmezliği vakaları hayatlarına devam edebilirken bazıları riskli durumda olabilmektedir. Vücutta biriken sıvılar dışarı atılmadığı müddetçe böbreği küçülteceği gibi, ölümcül hastalıklara da sebebiyet olur. Böbrek yetmezliği iki farklı şekilde meydana gelebilir. Ani gerçekleşen böbrek yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliğidir. Kan basıncının artmasıyla birlikte böbrekler küçülür. Küçülmeye devam böbrekler işlevselliğini kaybeder. Metabolizma artığını temizleyemeyen ve asit/baz dengesini sağlayamayan böbrek, böbrek yetmezliği durumuna gelir. Bu durumsa yüksek tansiyon sonucunda böbrek yetmezliğine neden olur.

BÖBREK YETMEZLİĞİ NEDİR? Asit ve baz dengesini düzenlemekle görevli olan böbrekler, asit ve baz dengesi sınır değerin altına indiği vakit böbrek yetmezliğini oluşturmaktadır. Su, tuz ve elektrolit minerallerin sınır değerinin bozulmasıyla oluşur. Bazı böbrek yetmezliği vakaları hayatlarına devam edebilirken bazıları riskli durumda olabilmektedir. Vücutta biriken sıvılar dışarı atılmadığı müddetçe böbreği küçülteceği gibi, ölümcül hastalıklara da sebebiyet olur. Böbrek yetmezliği iki farklı şekilde meydana gelebilir. Ani gerçekleşen böbrek yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliğidir. Kan basıncının artmasıyla birlikte böbrekler küçülür. Küçülmeye devam böbrekler işlevselliğini kaybeder. Metabolizma artığını temizleyemeyen ve asit/baz dengesini sağlayamayan böbrek, böbrek yetmezliği durumuna gelir. Bu durumsa yüksek tansiyon sonucunda böbrek yetmezliğine neden olur.

#5
Foto - BÖBREK AĞRISI NEDEN OLUR? Böbrek ağrısı, genellikle idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, darbe ve yaralanma gibi dış etkenler nedeniyle oluşur. Böbrek ağrısı ve sırt ağrısını birbirinden ayırt etmek zor olabilir. Ancak böbrek ağrısı genellikle kaburgalarda ve sırtta daha derin hissedilir. Pek çok ağrıya göre daha şiddetli ve ızdırap vericidir. Böbrek ağrısı, böbrek taşı, enfeksiyon, kist ya da kanser gibi pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden ciddiye alınmalı ve doğru teşhis için mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

BÖBREK AĞRISI NEDEN OLUR? Böbrek ağrısı, genellikle idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, darbe ve yaralanma gibi dış etkenler nedeniyle oluşur. Böbrek ağrısı ve sırt ağrısını birbirinden ayırt etmek zor olabilir. Ancak böbrek ağrısı genellikle kaburgalarda ve sırtta daha derin hissedilir. Pek çok ağrıya göre daha şiddetli ve ızdırap vericidir. Böbrek ağrısı, böbrek taşı, enfeksiyon, kist ya da kanser gibi pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden ciddiye alınmalı ve doğru teşhis için mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı