• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
9
Bir batıl inanç ve gelenek daha... Ölülerin tabutlarını toprağa gömmek yerine duvara asıyorlar

2021-08-02 20:52:05
Bir batıl inanç ve gelenek daha... Ölülerin tabutlarını toprağa gömmek yerine duvara asıyorlar

7 binden fazla adaya ev sahipliği yapan Güneydoğu Asya ülkesi Filipinler, zengin kültürüyle de ön plana çıkıyor. Burası farklı geçmişlerden ve ülkelerden gelen milliyetlerin bir karışımı gibidir. Ülkedeki yerel halkın benimsediği pek çok batıl inanç ve gelenek bulunuyor. İşte gariplikler ülkesi Filipinler...

#1
Foto - Bir başka batıl inanç ise yemek masasıyla ilgili. Eğer yemek masasındaki biri, grubun geri kalanı yemeğini bitirmeden masadan ayrılmak zorunda kalırsa, masadaki herkesin tabaklarını ters çevirmesi gerekir. Eğer bu yapılmazsa yemek masasında ayrılan kişinin güvenli bir yolculuk yapamayacağına inanılıyor. Çok fazla uygulanmayan bir başka inanç ise, insanlar hala yemek yerken masanın temizlenmemesi gerektiğiyle ilgili.

Bir başka batıl inanç ise yemek masasıyla ilgili. Eğer yemek masasındaki biri, grubun geri kalanı yemeğini bitirmeden masadan ayrılmak zorunda kalırsa, masadaki herkesin tabaklarını ters çevirmesi gerekir. Eğer bu yapılmazsa yemek masasında ayrılan kişinin güvenli bir yolculuk yapamayacağına inanılıyor. Çok fazla uygulanmayan bir başka inanç ise, insanlar hala yemek yerken masanın temizlenmemesi gerektiğiyle ilgili.

#2
Foto - Bir cenaze törenine katıldıktan sonra doğruca eve gitmeyin. Bu batıl inanca göre, doğrudan eve gitmek ölen kişinin ruhunun sizi eve kadar takip etmesi anlamına geliyor.

Bir cenaze törenine katıldıktan sonra doğruca eve gitmeyin. Bu batıl inanca göre, doğrudan eve gitmek ölen kişinin ruhunun sizi eve kadar takip etmesi anlamına geliyor.

#3
Foto - Filipinler’deki bir başka inanca göre kardeşler aynı yıl içinde evlenmemeli. Kardeşlerin aynı yıl içinde evlenmeleri, şanslarını böldükleri anlamına geliyor.

Filipinler’deki bir başka inanca göre kardeşler aynı yıl içinde evlenmemeli. Kardeşlerin aynı yıl içinde evlenmeleri, şanslarını böldükleri anlamına geliyor.

#4
Foto - Aynı şekilde, yakın bir aile bireyinin öldüğü yıl içinde evlilik yapmakta tavsiye edilmiyor. Bunun da kötü şans getireceğine inanılıyor. Evlilikle ilgili bir başka inanç ise, gelinin düğün gününden önce gelinliğini denememesi gerektiği. Bunun da yine uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

Aynı şekilde, yakın bir aile bireyinin öldüğü yıl içinde evlilik yapmakta tavsiye edilmiyor. Bunun da kötü şans getireceğine inanılıyor. Evlilikle ilgili bir başka inanç ise, gelinin düğün gününden önce gelinliğini denememesi gerektiği. Bunun da yine uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

#5
Foto - 175 FARKLI DİL: Filipinler’de yaklaşık 109 milyon insan yaşıyor. Bu ülkede sokakta yürürken yüzlerce farklı dille karşılaşabilirsiniz. Çünkü burada 175 farklı dil konuşuluyor.

175 FARKLI DİL: Filipinler’de yaklaşık 109 milyon insan yaşıyor. Bu ülkede sokakta yürürken yüzlerce farklı dille karşılaşabilirsiniz. Çünkü burada 175 farklı dil konuşuluyor.

#6
Foto - Filipinler’de bir yemek masasına 13 kişi oturmadığınızdan emin olmalısınız. Asla 13 kişi aynı masaya oturamıyor. Bunun uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

Filipinler’de bir yemek masasına 13 kişi oturmadığınızdan emin olmalısınız. Asla 13 kişi aynı masaya oturamıyor. Bunun uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

#7
Foto - Filipinler’in Sagada kasabasında hala hayatta olan ilginç bir gelenek uygulanıyor. 2000 yıllık geleneği sürdüren Igorot kabilesinde insanlar , kendi tabutlarını kendileri yapıyorlar. Tabutlar toprağa gömülmek yerine, bir mağaraya ya da uçurum kenarına asılıyor. Yaşlılar, tabutlarını kendi elleriyle hazırlıyorlar, eğer bunu yapamayacak durumdaysa da onların yerine aile bireyleri bu işi üstleniyor.

Filipinler’in Sagada kasabasında hala hayatta olan ilginç bir gelenek uygulanıyor. 2000 yıllık geleneği sürdüren Igorot kabilesinde insanlar , kendi tabutlarını kendileri yapıyorlar. Tabutlar toprağa gömülmek yerine, bir mağaraya ya da uçurum kenarına asılıyor. Yaşlılar, tabutlarını kendi elleriyle hazırlıyorlar, eğer bunu yapamayacak durumdaysa da onların yerine aile bireyleri bu işi üstleniyor.

#8
Foto - Paskalya dönemindeki Perşembe ve Cuma günleri duş almak ve seyahat etmek yasak. Kutsal sayılan bu günlerde duş alıp seyahat ederseniz, size uğursuzluk şeklinde geri döneceği düşünülüyor.

Paskalya dönemindeki Perşembe ve Cuma günleri duş almak ve seyahat etmek yasak. Kutsal sayılan bu günlerde duş alıp seyahat ederseniz, size uğursuzluk şeklinde geri döneceği düşünülüyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23